Day: May 16, 2017

УСТАВНИОТ СУД НЕ ЈА ПОКАЖА НЕЛОГИЧНОСТА ВО ЗАКОНИТЕ: Секогаш кога мислиме дека е постигнато дното, тоа станува подлабоко!

  • May 16, 2017
  • Коментари
До кога трае мандатот на градоначалниците? Што стои во законот и што е она што претходи на различните толкувања во јавноста? На оваа тема во „Отворено студио“ на ТВ НОВА зборуваше Љупчо Пренџов, заменик министер за локална самоуправа. „Како министерство за локална самоуправа ја следевме будно ситуацијата по предвремените парламентарни избори. Од 1-ви февруари размислувавме […]

БЕЗ КОНКУРЕНЦИЈА ВО СВЕТОТ: Руските „Сини Беретки“ или Спетцназ тимот од 45-от полк, како врв меѓу елитата!

Руските специјални сили важат за едни од најелитните во светот. Со огромен дијапазон на вооружување и воена техника, како и најстрогите тренажни процедури во светот, Руските „Спетцназ“ се сметаат за најдобрите во светот на елитната одбрана Помеѓу „Спетцназ“ постојат повеќе тимови, меѓу кои тимот „Алфа“ се употребува само во исклучителни ситуации и се смета за […]

НАТО БАРА СВЕЖА КРВ ОД МАКЕДОНИЈА: Јенс Столтенберг бара од Македонија нови воени сили во Авганистан!

Северноатлантската алијанса заговара нова етапа во своите воени операции на Блискиот Исток преку испраќање дополнителни воени трупи за борба против талибанците во Авганистан. Оваа опција ја најави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, кој испрати јавен повик од земјите-членки на сојузот, но и до аспирантите за влез во Алијансата, од кои побара испраќање воени сили […]

МАКЕДОНЦИТЕ СЕ БРКААТ КАКО ТЕРОРИСТИ, ТЕРОРИСТИТЕ ОД УЧК ДОБРЕДОЈДЕНИ: Нухиу по наредба на СДС не го апси Харадинај за кого има потерница!

Рамуш Харадинај, лидер на озогласената терористичка организација УЧК која ги дестабилизираше Македонија и Србија на почетокот на новиот милениум, а благодарение на лажните извештаи за случувањата на Косово, Србија беше и бомбардирана од страна на НАТО без дозвола од Советот за безбедност на ОН, денес беше на посета кај Зијадин Села кој беше повреден во […]

ЛИДЕРОТ НА УЧК И НАЦИОНАЛИСТИТЕ НА КОСОВО ВО ПОСЕТА НА СЕЛА: Рамуш Харадинај и Висар Имери го посетија Зијадин Села!

Лидерот на косовското движење „Самоопределување“, Висар Имери и претседателот на Алијансата за иднина на Косово, Рамуш Харадинај, заедно го посетија пратеникот на Алијансата на Албанците и лидер на ДР-ДПА, Зијадин Села, објавува „Индекс онлајн“. На фотографија објавена на социјалните мрежи, може да се види дека Имери и Харадинај заедно го посетиле Села, кој беше повреден […]

СУДОВИТЕ РАБОТАТ АЖУРНО: Анализата на Врховниот суд

Осум судови во државата не успеале да го совладаат приливот на нови предмети во 2016-та година.. Основниот суд Скопје 2, судовите во: Куманово, Неготино, Кичево, Тетово, Берово, Виница и Радовиш покажале негатива во работата.. Ова го открива извештајот од предметното работење на судовите во текот на минатата година кој денеска го разгледуваа врховните судии на […]

ГРУЕВСКИ:Изградивме 74 нови училишта и реконструиравме повеќе од 400, во моментов се работи на 26 училишта

Откако ВМРО-ДПМНЕ ја презема власта во 2006 година во Македонија изградени се нови 74 училишта, а реконструирани над 400, вкупната инвестиција е повеќе од 50 милиони евра, соопшти денеска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Нови училишта се изградија во голем број во Македонија, досега 74 нови училишта од моментот кога ВМРО-ДПМНЕ, во 2006 ја презема […]

ВМРО-ДПМНЕ: Парламентарното мнозинство да не ги одолговлекува локалните избори

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција ги повика претставниците на парламентарното мнозинство да не се обидуваат да ги одолговлекуваат локалните избори и веднаш да обезбедат услови за пролонгирање на мандатот на локалната власт. – Овој чекор е неопходен со цел да се излезе во пресрет на интересите на граѓаните и потребите на општините, да продолжат нормално да […]

Повторно земјотрес го стресе Скопје

  • May 16, 2017
  • Коментари
Земјотрес попладнево го стресе Скопје. По потресот викендов од 4,2 степени според Рихтер, кој се случи рано наутро во 4 часот и 8 минути и ги вознемири Скопјани, сега се почувствувал нов потрес, послаб од претходниот. Попладнево земјотрес од 2 степени го стресе Скопје, а епицентарот бил на 2 километри од Илинден. Се надеваме потресите […]

ГРУЕВСКИ: ВМРО-ДПМНЕ ќе биде победничка партија и на овие локални избори

Начелно помеѓу партиите, преку нивните претставници договорено е изборите да се одржат на 15 октомври, изјави денеска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски одговарајќи на новинарско прашање. Тој рече дека се надева дека СДСМ нема пак да бара одложувања, како што тоа го правеше во минатото. Јас се надевам дека СДСМ овој пат нема да промени или […]
Страница 1 од 212 »