Day: May 17, 2017

ГАРАНЦИЈАТА НЕ ДОДРЖА НИ ПОЛОВИНА ДЕН: Албанските партии од коалицијата на Заев бараат редефинирање на Македонија!

Албанските коалициони партнери на Зоран Заев, наспроти гаранциите на лидерот на СДСМ за добивање на мандатот од формирање на Влада, не се откажуваат од Тиранската платформа и ги повторуваат своите барања за редефинирање на државата. Првиот човек на Движењето БЕСА, Билал Касами, веднаш по денешната средба со Заев гостуваше во дебатна емисија на ТВ 21, […]

СДСМ ЌЕ ЈА ПРОМОВИРА ЛГБТ ЗАЕДНИЦАТА ВО МАКЕДОНИЈА: Децата ќе учат за хомосексуалноста, ЛГБТ ќе стане заштитена заедница, а Ивон Величковски ќе им ги поддржува – правата!

Не само што ќе ја спроведуваат тиранската платформа за албанизација и федерализација на Македонија, СДС планира да ги зголеми и правата на ЛГБТ заедницата со тоа што ќе работат на постигнување на повеќе права, и подигање на свеста за толеранција кон хомосексуалците   Ова денес го соопшти потпретседателот на СДСМ Дамјан Манчевски, на конференцијата посветена на […]

ГО НЕМА БЕЈЛИ ДА СЕ ИЗРАДУВА: Наместо „џокерот“ од Кале, со честитки до Заев се појави вршител на должноста амбасадор на САД?!

Џес Бејли ниту не успеа да му се изнарадува во живо на производот од неговата “невозможна мисија“ во Македонија. Му честита во живо на Џафери, но не успеа на Заев. Најнова вест е дека Џес Бејли e заменет  од вршителот на должност Амбасадор на САД во Македонија, место него“Невозможната мисија“ во Македонија треба да ја продолжат […]

ИВАНОВ ИМА ИСТОРИСКА ШАНСА ДА ПОКАЖЕ ДЕКА Е СО НАРОДОТ: Ако може да се амнестираат воени злосторници, зошто не и луѓе кои ги завела толпата?

Ако новите пратеници во новиот состав на Собранието имаат доблест, ако сакаат да делуваат на смирување на општеството, да покажат акт на добра волја и помирување, нека го направат тоа што беше направено после конфликтот во 2001. година. Тогаш знаеме дека Собранието амнестираше воени злосторници. Ако може воени злосторници да се амнестираат, зошто да не […]

ТИРАНСКАТА ПЛАТФОРМА Е И БЕЗБЕДНОСЕН ПРОБЛЕМ: Платформата создаде многу негативна амтосфера

Навистина таа така наречена Тиранска платформа ни донесе многу негативна атмосфера, донесе вознемиреност кај населението и донесе страв не само кај нашите луѓе , туку и многу од нашата дијаспора секој ден се јавуваат во кабинетот и секој ден имаме дописи од наши организации во светот, од наши пријатели имаме совети како да постапуваме и […]

ДРЖАВАТА НЕ СМЕЕ ДА БИДЕ ДОВЕДЕНА ВО ПОДРЕДЕНА СОСТОЈБА: Денес се создаде преседан за идните мандатари

Ова е чекор кон надминување на состојба која трае повеќе од две и пол години. Меѓутоа, со денешниот ден создаваме преседан за идните мандатари да не бидат уценувани, да не бидат условувани, да не бидат под притисок за прашања за кои не може да се разговара, истакна Претседателот Ѓорге Иванов во денешното гостување во Телевизијата […]

ТИРАНСКАТА ПЛАТФОРМА ПОСТОИ: Истата беше услов за формирање на парламентарното мнозинство, за кое денес Заев даде гаранции

Како сакате кажете ја Тиранската платформа, но самата слика во кабинетот на премиерот на Албанија и присуството на лидери на партии од Македонија во тој кабинет се кажува дека нешто се постигнало, истакна претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 телевизија. -Во јавноста не само фотографијата, излегоа и сите […]

КОЈ МУ ГО ДАДЕ МАНДАТОТ НА ЗАЕВ: Иванов или Американците?

Македонија може да „здивне“. Заев ја потпиша гаранцијата за Иванов дека ќе ја сочува унитарна Македонија, а претседатело на државата му го даде мандатот за состав на владата. Каде се загуби тука „тиранската платформа“ и дали навистина ја снема? На западот му останува да смирува. Дали е се готово? По денешното ракување и размената на […]

ПРОВОКАЦИИ ВО СТРУМИЦА: Навивачите на Шкендија со албански знамиња и знамиња на Голема Албанија!

Ситуацијата на фудбалскиот натпревар помеѓу Пелистер и Шкендија на стадионот „Младост“ во Струмица е вжештена откако навивачите на тетовскиот клуб истакнаа албански знамиња и знамиња на голема Албанија На денот кога Заев го доби мандатот за формирање на влада, по гаранциите кои ги достави до Претседателот Иванов, кој пак не доби гаранции од албанските партии […]

СДСМ ЌЕ НАСЛЕДИ ПОЛН БУЏЕТ ОД 180 МИЛИОНИ ЕВРА: ВМРО-ДПМНЕ наследи блокирана сметка

Доколку оваа недела СДСМ формира влада, овонеделниот пресек според информациите од министерството за финансии покажува дека СДСМ наследува полн буџет од над 180 милиони евра. Тоа се пари расположливи за трошење веднаш и инвестиции во разни развојни проекти. Од почетокот на годината собрани се 57 милијарди денари од даноци и придонеси. Собрани се и 5 […]
Страница 1 од 3123 »