Day: May 19, 2017

ЗИЈАДИН СЕЛА ХОСПИТАЛИЗИРАН ВО ШВАЈЦАРИЈА: „Нова Македонија“ известува за влошена состојба на Зијадин Села и успорување на преговорите за влада?

Иако мандатарот Зоран Заев најави брзо формирање на новата влада, од објективни причини тоа сепак нема да оди толку брзо. Имено, за жал, здравствената состојба на еден од клучните партиципиенти во преговорите за состав на новиот кабинет, лидерот на ДР-ДПА, Зијадин Села, се влошила и тој морало да биде хоспитализиран надвор од Македонија. Како што […]

ШТО ГАРАНЦИЈАТА НА ЗАЕВ? Уредувањето на албанскиот јазик како втор официјален ќе биде еден од првите приоритети на новата влада

Уредувањето на албанскиот како втор официјален јазик ќе биде еден од првите приоритети на новата влада. Ова го потврди и лидерот на ДУИ Али Ахмети. -Сигурно и од голема важност е да се даде порака дека ова е почеток на многу очекуваните реформи почнувајќи од тие во судството, но не заборавајќи дека оваа земја е […]

МОЖНОСТ ДА ЗАРАБОТИТЕ ПОВЕЌЕ: Шафран, зачин кој може да се произведува во Македонија а вреди повеќе од злато!

  • May 19, 2017
  • Коментари
Може да заработите убаво, одгледувајки зачин поскап од кокаин, кој чини 20 000 евра за килограм. Древна лековита билка отсекогаш била и се уште е најскап зачин на светот! Шафран – билка која отсекогаш има неодолива и волшебна моќ, билка во која се бањала Клеопатра, за да ги сочува своите чари, а Александар Македонски со […]

ГЛАВЕН ПРИОРИТЕТ НА НОВАТА ВЛАДА: Албанскиот јазик како втор официјален

Уредувањето на албанскиот како втор официјален јазик ќе биде еден од првите приоритети на новата влада. Ова го потврди и лидерот на ДУИ Али Ахмети. -Сигурно и од голема важност е да се даде порака дека ова е почеток на многу очекуваните реформи почнувајќи од тие во судството, но не заборавајќи дека оваа земја е […]

ДУИ ИСТИ КАКО ЗАЕВ: Си плукаат по сопствените програми

Демократската Унија за Интеграција на Али Ахмети во својата изборна програма од 2014 година, на страна 189 децидно најавува и го поддржува екстерното тестирање како современ и прогресивен концепт кој изобилува со квалитет, професионализам и ќе придонесе за суштински реформи во образованието. Па така, во својата програма ДУИ најавува „спроведување на екстерното тестирање, како инструмент […]

ВИСТИНСКАТА ПРИЧИНА ЗА КРИЗАТА: НАТО во Македонија би да ја победи Русија и Кина!

Дека ѓаволот ја однесе шегата разбраа кога на кинескиот Пат на свилата беше најавен возот од Пиреја до Будимпешта. Недолго откако САД го „запреа“ рускиот гасовод „Јужен Тек“, воскресна „Турски тек“. А тоа „канцерогено влијаени“ на Русија и Истокот на Балканот треба да се спречи. Ете од каде е кризата во Македонија Кога САД се […]

БЕСА ЈА УСЛОВУВА ПОДДРШКАТА ЗА ВЛАДА: Местото за Претседател на Собрание, Заев им го ветил и на Беса

Високиот функционер на Беса, Кастриот Реџепи го повтори ставот на движењето Беса дека поддршката за Владата на СДСМ ја условува со преразгледување на изборот на Талат Џафери за Претседател на Собранието на Република Македонија. Движењето Беса не го поддржа изборот на Талат Џафери и имаше свој кандидат за оваа позиција. Според информациите кои кружат во […]

ГРУЕВСКИ: Нашиот збор не е празно ветување, туку значи исполнување

Денес се потпишува договорот за градба на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ со што се отпочнува со реализација на еден капитален и суштински проект кој го ветивме на граѓаните. Со градба на новиот Клинички центар ќе отпочнат двете најголеми градежни компании во Македонија – Гранит и Бетон, и реномираната италијанска компанија Инсо. Вредноста на договорот, односно […]

АНГЕЛА МЕРКЕЛ: Би било добро мигрантите да останат во Србија и Македонија

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави, и покрај двата изборни неуспеси на нејзината партија, дека не отстапува од политиката на отворени граници кон мигрантите, но и дека е подготвена да разговара за загриженоста кај луѓето. “Ако луѓето едноставно не ги сакаат барателите на азил кои се муслимани, само затоа што се муслимани, тоа е против принципите […]

ФИЏЕТ СПИНЕР: ,,Заразната“ играчка која ги замени џамлиите и клик клакот од наше време

  • May 19, 2017
  • Коментари
Сигурно досега имавте можност или да видите или да слушнете за новата заразна играчка меѓу децата и младите – фиџет спинер. Додека за нас беа интересни џамлиите, клик клакот… Сега, интересни се фиџет спинерите. Оваа играчка брзо ги освои срцата на децата, а почна да се продава како начин за младите деца да се соочат […]
Страница 1 од 212 »