Day: May 29, 2017

КАКО ДИМИТРОВ ОД ВМРОВЕЦ СТАНА МИНИСТЕР ВО ВЛАДА НА СДС: Преданоста кон пороците го прави лесна мета на службите кои го поставуваат

Никола Димитров, син на мајка и татко високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ, член на секоја влада на истата партија, и советник на екс-премиерот Никола Грувски за национална безбедност, одеднаш како од ведро небо ја промени страната и стана обичен политичка екскреција на СДС   Но каде лежи, што би рекол наородот, зајакот? Пред повеќе од година […]

БУЈАР, МЕРКО И КОМАНДАНТ ВЕНТИЛИ НЕ МОЖАТ ДА БИДА ДЕЛ ОД ВЛАДАТА: За двајца министри и еден терорист од ДУИ се води истражна постапка

Тројца министри од ДУИ во новиот владин кабинет не ги разјаснија шпекулациите дека постојат сомненија за извршени криминални дела. Тоа се идните министри Рамиз Мерко, Бујар Османи и Садула Дураку, јавува телевизијата Алсат-М. Поранешниот градоначалник на Струга Рамиз Мерко е осомничен за злоупотреба на службената должност и е под истрага од страна на ОЈО. Мерко […]

КОЈ СЀ ЌЕ ВЛЕЗЕ ВО ВЛАДАТА: Сомнителни лица со криминално минато, терористи, новинари во Влада двојно побројна од претходната!

Иако во проектот „Визија за Македонија“ СДС ветуваше дека ќе го намали бројот на министри, „Животот во Македонија“ донесе двојно повеќе. Новата Влада на Македонија ќе има 15 министерски ресорни места наместо досегашните седум. Лидерот на социјалдемократите Зоран Заев вечерва ги објави имињата на кандидатите што ги предлага неговата партија за министри во новиот владин […]

ШВЕРЦЕРСКА ПОЛИТИКА, ШВЕРЦЕРСКА ВЛАДА: СДСМ се обидува што е можно побрзо, на шверцерски начин да ја изгласа новата влада

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ изјави дека СДСМ како никогаш досега пробува на шверцерски начин да ја стави на гласање новата влада, тој смета дека тие се плашат од анализата на јавноста и пратениците од опозицијата. -Скандалозно е тоа што СДСМ како никогаш досега се обидува да го стави гласањето на владата во парламентот. Објавувањето на составот […]

ТЕРОРИСИТЕ ВРЕСКАА „НЕМА ПРАВДА НЕМА МИР“: Драма на судењето на терористите од „Диво Насеље“ – извикуваа пароли на СДС и беа избркани од судница!

Судијката Верка Петковска ги отстрани од судницата сите обвинети во случајот „Диво Насеље“, кои бурно реагираа откако беа одбиени предлозите на одбраната, за овој предмет да бидат сослушани поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, поранешниот прв човек на УБК, Сашо Мијалков и други ексфункционери. Одбраната бараше изземање и на судијката и Судечкиот совет. Се […]

НИКОЛА ТОДОРОВ ЌЕ ПРОДОЛЖИ АДВОКАТ: Вицепремиерот Тодоров си даде оставка од функцијата пратеник

Министерот за здравтсво и вицепремиер во владата на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Тодоров пред малку соопшти дека се откажува од пратеничката функција. -Имајќи предвид дека планирам во иднина повеќе да се посветам на мојата основна професија како адвокат, како и да можам да дадам поголем придонес во партиските активности, дозволете ми да Ве информирам дека одлучив да […]

МИЛОШОСКИ : Главното прашање денес е што сака да сокрие Зоран Заев во предлог програмата на новата Влада?

Главното прашање денес е што сака да сокрие Зоран Заев во предлог програмата на новата Влада и во предлог листата за кандидати на истата? Ова е суштинското прашање што се поставува откако е обелоденет шверцерскиот обид на СДС да се даде само еден ден, прв пат во историјата на Македонија за анализа и разгледување на предлог […]

ГРУЕВСКИ: СДСМ се обидува на скандалозен и шверцерски начин да ја изгласа новата влада

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ изјави дека СДСМ како никогаш досега пробува на шверцерски начин да ја стави на гласање новата влада, тој смета дека тие се плашат од анализата на јавноста и пратениците од опозицијата. -Скандалозно е тоа што СДСМ како никогаш досега се обидува да го стави гласањето на владата во парламентот. Објавувањето на составот […]

ДАЧИЌ РАСПАЛИ: На Македонија ѝ пречат српски, но не и американски или германски разузнавачи

Повод за изјавата е присуството на српскиот дипломат и разузнавач Горан Живаљевиќ за време на нередите во Собранието на 27 април годинава. Шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ, денес изјави дека амбасадорката на Србија во Македонија, Душанка Дивјак-Томиќ, имала коректен разговор во македонското МНР за присуството на српскиот дипломат и разузнавач Горан Живаљевиќ за време […]

,,РЕФОРМСКИОТ“ МИНИСТЕР НИКОЛА ДИМИТРОВ : Син на бугарофил , платеник на САД и останатата меѓународна заедница со задача да се промени името на државата

Луѓето кои што добро го познаваат Никола Димитров ќе речат дека неговото предлагање за министер за надворешни работи е круната на неговата превртлива реторика. Секогаш попустлив пред странците, а на домашна адреса ја следи логиката на добра фасада, без суштина. Планот беше да им го утрапат на ВМРО-ДПМНЕ. Беше неуспешно, па го утрапија на Зоран […]
Страница 1 од 212 »