Month: June 2017

СЈО НА САМО ДВА ЧАСА ПРЕД ИСТЕКОТ НА РОКОТ ДО СУДОТ ГИ ДОСТАВИ ПРЕДМЕТИТЕ ТИТАНИК, ТАРГЕТ И ТВРДИНА

На само два часа пред истекот на рокот, Специјалното јавно обвинителство вечерва нешто пред 22 часот до Судот ги достави предметите Титаник, Таргет и Тврдина. Досега од 5 случаи за кои Судот одлучувал, за 4 има изречено мерки на претпазливост, додека за петтиот каде има функционери на ДУИ, нема никакви мерки. Дека се води строг […]

СЕЛЕКТИВНА ПРАВДА: СЈО и СДСМ водат политички процес против ВМРО- за сите мерки на претпазливост, освен за функционерите на ДУИ

Досега од 5 случаи за кои Судот одлучувал, за 4 има изречено мерки на претпазливост, додека за петтиот каде има функционери на ДУИ, нема никакви мерки. Дека се води строг политички процес, а не правен се докажува и низ фактот што досега Судот изрече мерки за претпазливост одземање на пасошите за сите случаи за кои […]

НЕМА ПРИТВОРИ: Судот ги одзема пасошите на десетина лица, утре ќе се постапува и по останатите обвиненија!

Кривичниот суд вечерва се огласи за дел од барањата на партиското обвинителство на СДС. Во низата барања на СЈО за десетина осомничени лица, меѓу нив и поранешни владини функционери се бараше и притвор, но судот денеска таква мерка не одреди.   Во соопштението од судот се вели: Постапувајќи по предлози за определување мерки за обезбедување […]

СОЦИЈАЛ-ДЕМОКРАТСКО ЈАВНО ОБВИНИТЕЛСТВО: Антонио Милошоски за улогата на СЈО во вестите на Алфа

СЈО со една реченица го толкуваме како социјал демократско јавно обвинителство, СЈО се постави како политички орган на СДСМ кој што води политички процеси против лица од ВМРО ДПМНЕ, против судии, против новинари и против ДИК, изјави Антонио Милошески во вестите на телевизија Алфа.   -Задачата на СЈО е да го одвлекува вниманието од оној […]

ДОГОВОР НА НОТАР ЗА МИНИМУМ ПРОФИТ ОД ВЛАДАТА НА ЗАЕВ: Кочо го натерал Заев да потпише дека ќе му обезбеди 100 милиони евра годишно?

Не е се така прозаично и романтично во прикажувањето на имотната состојба на бизнисменот Кочо Анѓушев, како што сакаат да ја пренесат про-владините медиуми Имено, до нашата редакција пристигна непотврдена информација дека Кочо Анѓушев потпишал нотарски договор со Зоран Заев, а во врска со висината на приходите кои неговата компанија требала да ги остварува во […]

КОЛУМНА НА НАТАЛИЈА ИВЧЕВА: Поправен тест на стратегијата од 2001!

Уште во моментот кога коњаничкиот полк на Амерканската армија стациониран во Германија, најави дека во стратешкиот план за оваа година им е марш кон Македонија за кој долго се спремаат, а Трамп ја реафирмираше наредбата за национална вонредна состојба по однос на загрозените надворешно-политички интереси на САД во Македонија поради „екстремистичко насилство против спроведување на […]

СЕ ОГЛАСИ КРИВИЧЕН СУД: Се работи на сите предлози од СЈО,неможе да се предвиди колку време може да трае целокупната процедура

Судиите кои постапуваат во советите вложуваат напори да донесат одлуки во законски предвидениот рок, информираат од скопска единица. Веќе се распоредени сите предмети на СЈО, а судиите одлучуваат по барање на обвинителството за определување на мерки за претпазливост и притвор за дел од обвинетите.  Со оглед на фактот дека по донесување на одлуките, за сите […]

ВМРО-ДПМНЕ:Макрадули јавно ги поддржува написи со кои се навредува Турција и турскиот народ

Јани Макрадули заменик министер од редовите на СДСМ на социјалните мрежи јавно поддржува написи со кои се навредува Турција и турскиот народ кои се наши пријатели, изјави денес Тања Станојоска од ВМРО-ДПМНЕ. Нејзината изјава ви ја пренесуваме интегрално. Тој јавно го поддржа натписот на Мицковски наменет до Турскиот претседател и турскиот народ цитирам „Е стварно сте […]

СЕКРЕТАРОТ НА ПУТИН ОД БЕЛГРАД: Македонија е земја која се споменува во Библијата, однадвор сакаат да и го скршат идентитетот и да ја внесат во конфликт!

Змаеник-секретарот на генералниот совет на „Единствена Русија“ и пратеник во Државната дума, членот на Комитетот за меѓународни работи на Државната дума Сергеј Железњак учествуваше на меѓународната конференција „Белградски стратешки дијалог“ која на 29 јуни се одржа во Стариот дворец во Белград. Учесници на конференцијата беа европски политичари, политиколози и новинари. Тие дискутираа за европските и […]

СДС ВЕТУВАШЕ И ВО СТРУМИЦА, А ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ НА УЛИЦА: ВМРО-ДПМНЕ од Струмица на прес конференција

ВМРО ДПМНЕ – Струмица, денес одржа прес конференција на која како што истакна претседателот на УМС на ВМРО ДПМНЕ од Струмица , Владимир Ристов, мандатот на актуелната локална самоуправа предводена од СДСМ кој е при крај, не ги донесе најавените проекти, а граѓаните на општината останаа изманипулирани.   -Додека СДСМ се занимава со прашања штетни […]
Страница 1 од 7212345 » 102030...Последно »