Month: August 2017

ЗАТВОРЕНО КАФУЛЕТО „БРОЗ“: УЈП со асистенција на полицијата го затвори кафулето „Броз“

Од УЈП информираа дека поради нерегистрирање на готовинскиот промет и неиздавање на фискални сметки бил времено затворен кафе барот „Броз“. И покрај забраната, објектот продолжил со работа, по што денеска бил затворен со асистенција на полицијата.   Поради утврдени неправилности во деловниот објект, односно нерегистрирање на готовинскиот промет и неиздавање на фискални сметки, донесено е […]

ВМРО-ДПМНЕ од утре започнува со трибини на кои комисиите на партијата ќе одговараат на прашања од граѓаните

Од ВМРО-ДПМНЕ информираат дека од утре почнуваат со трибини насловени „Отворено со комисиите на ВМРО-ДПМНЕ – Знаеме како, можеме подобро“ на кои ќе се обиделе да се доближат и ги одговорат прашањата на граѓните. Првата трибина ќе ја одржи Правната комисија на ВМРО-ДПМНЕ, во петок 01.09.2017 година со почеток во 19 часот. На трибините членовите […]

ЗАЕВ НА МОЛИТВА: По повод Курбан Бајрам, Зоран Заев ќе присустува на утринската молитва во Мустафа Пашината џамија

 Утре, петок 01.09.2017 година, по повод верскиот празник Курбан Бајрам, што го празнуваат верниците со исламска вероисповест, Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев ќе присуствува на утринската молитва, Бајрам намаз, во Мустафа-пашината џамија во Скопје, во 06:30 часот.

ВРЕСКАЊЕ И ГАЛАМА ВО КАРПОШ: Манипулаторот Анте Попоски предизвика тензија на јавната расправа за ДУП во Карпош 3

Самопрогласениот кандидат за градоначалник на општина Карпош од редовите на СДСМ, Анте Попоски искажува елементарно непознавање на урбанистичките процедури притоа нагласувајќи ја неговата некултура На јавна расправа за детален урбанистички план за населба Карпош 3 каде што право на анкетен лист имаат само жителите на таа населба, самопрогласениот кандидат за градоначалник дошол за да се […]

КОЛУМНА НА СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: Баба лаже, трап не лаже!

Зошто не можеме да воведеме втора смена во градинките? Еве ги фактите: Во Карпош, градинката „Мајски Цвет“ во 2006 година имала 520 деца, а денес има 770. Тогаш имала 114 вработени, а денес има 73. Градинката „Пролет“ во 2006-та имала 550 деца, а денес има 647. Тогаш имала 103 вработени, а денес има 95. Градинката […]

КРИМИНАЛЦИТЕ-БОДИГАРДИ ОД СДСМ ПОВТОРНО РЕКЕТИРААТ: Не можам глава да кренам од закани, два пати го пријавувам во полиција и МВР ништо не презема

Против екс шоферот на Владо Бучковски, Томислав Перовски, познат како Тони Кота во Кривичниот суд се води процес за измама. Бизнисмените кои го тужат се жалат дека постојано се изложени на притисоци од него, кој со враќањето во партискиот штаб се повеќе зема сила. -Не можам глава да кренам од закани, два пати го пријавував […]

ЗЕМЈОТРЕС ВО РЕСЕН: Земјотрес со јачина од 3 степени беше почувствуван во 20 часот и 1 минута во Ресен

  • August 31, 2017
  • Коментари
31/08/2017 – 20:17  19 прегледи Земјотрес со јачина од 3 степени беше почувствуван денеска во 20 часот и 1 минута во Ресен. Епицентарот бил на длабочина од 5 километри, а се наоѓал на 8 километри југо-западно од Демир Хисар.

ТАЛАТ ЏАФЕРИ ОСТВАРИ СРЕДБА СО КОЅИЈАС: Џафери изрази задоволство од средбата и очекува интензивирање на соработката

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, денеска оствари средба со министерот за надворешни работи на Република Грција Никос Коѕијас. На средбата присутвувале и пратениците Ирена Стефоска и Африм Гаши. Претседателот Џафери, како што информираат од неговиот Кабинет, изразил задоволство од средбата и очeкување за интензивирање на средбите на сите нивоа во иднина, вклучително […]

БУЈАР ОСМАНИ СЕ СРЕТНА СО КОЅИЈАС: Процесите може да се откочат со добра волја и доверба помеѓу државите

Заменик Претседателот задолжен за европски прашања, Бујар Османи се сретна со Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕиас, кој е во еднодневна посета на Република Македонија. На средбата, Османи и Коѕиас разговараа за можностите за унапредување на соработката меѓу двете земји a кои се отворија со новиот политички импулс во односите со соседите кој го […]

ЏАФЕРИ НА СРЕДБА СО ЕВРОПРАТЕНИЦИТЕ: Џафери се сретна со европратениците Вајгл, Кукан и Флекенштајн

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери денеска се сретна со европратениците Иво Вајгл, Кнут Флекенштајн и Едуард Кукан. На средбата, на која присуствувале и претставници од Европскиот парламент и од Европската комисија, Џафери изрази задоволство од средбата и ги информираше европратениците за актуелната политичка ситуација во Република Македонија, за активностите на Собранието според […]
Страница 1 од 10212345 » 102030...Последно »