Day: August 4, 2017

ДОДЕКА МАКЕДОНИЈА СЕ ФЕДЕРАЛИЗИРА: Трагедијата со пожарите се интензивира – ЕВН ќе ја исклучи и струјата во регионите каде што беснеат пожари!

Поради големите пожари во Богомила, Ореше, Папрадиште, планинарски дом Чеплез, сите корисници на општина Часка-Велес ќе останат без напојување подолг период. Екипите на ЕВН Македонија се на терен и работат на санирање на 11 изгорени столбови и опрема кои се зафатени од огнената стихија, а помагаат и во гаснење на пожарот.

АИРЛИЈА ФЕДЕРАЛИЗАЦИЈА: Двојазичноста помина – отсега двојазични банкноти и двојазични униформи за полицијата, војската, пожарникарите и докторите!

АлсатМ објави дека вечерва во Владата поминал предлог-законот за употребата на албанскиот јазик. Меѓу другото, во одобрената верзија се предвидува двојазичност на униформите на полицијата, пожарникарите и здравствените работници во општините со најмалку 20% Албанци, како и во Градот Скопје. Предлог-закон за јазикот:  „Униформите на полицијата, пожарникарите, во здравството во Скопје и во општините во кои […]

ДОДЕКА НА ЛУЃЕТО ИМ ГОРАТ ДОМОВИТЕ: Заев усвојува предлог закони за двојазичност и поставува партиски кадри на директорски функции!

Додека животите и домовите на граѓаните се под закана поради пожарите кои во моментов горат во Македонија, кои државните институции не можат да ги локализираат, новата Влада на чело со премиерот Зоран Заев, се занимава со смени на директори во институциите и ставање партиски кадри на нивно место, потези кои во вакви моменти може само […]

ДВОЈАЗИЧНОСТА СТАНУВА РЕАЛНОСТ: Законот за јазиците предмалку помина на владина седница!

Предмалку помина предлог-законот за јазиците, со кој се предвидува воведување на двојазичност на целата територија на Р.Македонија. Овој закон беше дел од ултиматумот кој Албанските партии му го доставија на Зоран Заев во форма на Тиранската платформа, како услов за формирање на владина коалиција. Со ова, Заев ги прекршува и гаранциите кои ги даде и […]

СТАРИТЕ СКОПЈАНИ БИЛЕ БУГАРИ: Еве што потпиша Зоран Заев – Скопјани биле бугари, барале бугарска богослужба и бугарски училишта!

Министерот за одбрана на Република Бугарија и лидер на националистичката ВМРО-БНД во изјава за бугарската телевизија НОВА вели дека старите Скопјани се едни од првите бугарски борци и бунтовници кои барале бугарска богослужба и бугарски училишта. Овие свои ставови ги искажува утрото пред да положи цвеќе заедно со Зоран Заев на гробот на Гоце Делчев […]

РУСИЈА ЈА ПРИЗНА МАКЕДОНИЈА ПОД УСТАВНОТО ИМЕ: На денешен ден, 1992 година Руската Федерација ја призна Македонија под уставното име!

“Кога Козирев пристигна во Белград во 1992 г., се најде под синхронизиран притисок од страна на грч­ката дипломатија во Москва и оној што дојде од Милошевиќ и неговиот режим. Излез од таа состојба Козирев побара во прекинувањето на турнејата и откажувањето на посетата на Ма­ке­донија… Козирев пет-шест дена потоа ја посети Македонија. При посетата го […]

АЛБАНИЈА ЌЕ СТАВИ ВЕТО НА МАКЕДОНИЈА ВО НАТО: По договорот со Бугарија и предлогот за промена на името, Албанија бара двојазичност или вето!

„Иако односите меѓу Албанија и Македонија препознаваат еден “среќен момент“, властите во Тирана не изгледа дека премногу им веруваат на колегите во Скопје“, пишува албански „Политико“ Албанските медиуми ги пренесуваат впечатоците од средбата меѓу министерот за надворешни работи на Република Албанија Дитмир Бушати и министерот задолжен за странски инвестиции во Република Македонија, Рамиз Мерко, кој […]

ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА Е ШТЕТЕН: Многу работи од договорот со Бугарија се контрадикторни и спротивни на интересите на македонскиот народ и држава!

Она што треба да го знаат граѓаните за договорот со Бугарија е тоа што прво содржината е различна, второ едно е декларација, а друго е документ кој што врзува и е ратификуван од Владите на двете држави, а подоцна треба да биде ратификувано и од Собранијата на двете држави, односно бугарското веќе тоа си го […]

ВМРО-ДПМНЕ ЦЕЛО ЛЕТО НА ТЕРЕН ПОМЕЃУ ГРАЃАНИТЕ: Работиме цело лето на терен меѓу граѓаните, заедно со нив ја градиме нашата програма!

  • August 4, 2017
  • Коментари
На следните локални избори ВМРО-ДПМНЕ повторно ќе оствари  голема победа – ова во гостувањето на вестите во ТВ „24 Вести“, го најави генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој меѓу другото зборуваше и за новиот Извршен комитет на ВМРО-ДПМНЕ,договорот за добрососедство со Бугарија и локалните избори На прашањето на новинарката за очекувањата од претстојните локални […]

НОВИОТ ГЕН.СЕК НА ВМРО-ДПМНЕ ЗА ПРОМЕНИТЕ: Направени се добри реформи кои ќе резултираат со нова победа на ВМРО-ДПМНЕ!

  • August 4, 2017
  • Коментари
Процесот на реформирање на ВМРО-ДПМНЕ започна со најавите уште за време на роденденската прослава кога претседателот на партијата го најави овој процес кој следуваше и кој што кулуминараше на 29-ти јули вели новиот генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во интервју за Телевизија 24. – Можам да кажам дека во новиот извршен комитет на партијата […]
Страница 1 од 512345 »