Day: August 10, 2017

БАРДОВЦИ ЗАБРЗАНО СЕ УРБАНИЗИРА: Целосно асфалтирани и поплочени улиците во Бардовци

  • August 10, 2017
  • Коментари
Градоначалникот на Општина Карпош Стевчо Јакимовски, денеска од населбата Бардовци, нагласи дека локалната самоуправа токму во ова населено место поплочува деветнаесет улици, со вкупна должина од 1.800 метри. Општинскиот татко Јакимовски, истакна дека оваа инвестиција е со вкупна вредност од 8.100.000 денари, финансиски средства одвоени од буџетот на локалната самоуправа. До крајот на мандатот, ќе […]

ЦЕЛА ЕВРОПА ПРОТИВ МИГРАНТИТЕ, ЗАЕВ ЌЕ ГИ ВДОМУВА: Цела Европа протестира против прием на мигранити, Заев ќе ги вработува и вдомува!

Секојдневно илјадници граѓани од држави членки на Европската Унија протестираат по улиците против нелегалната миграција од блискиот исток и северна Африка на европско тло. Граѓаните на Европа немаат недостиг на емпатија или расистички сфаќања кон овие луѓе. Граѓаните на Европа имаат проблем со напливот на криминал, полови напади и лична економска девалвација, промената на демографската […]

КАРАКАЧАНОВ ОТКРИВА ДЕТАЛИ ОД ДОГОВОРОТ: Неспособните СДС договориле дека ако не се сложиме дека Гоце Делчев и Илинденците се Бугари, ќе има меѓународни последици!

Лидерот на националистичката ВМРО-БНД Красимир Каракачанов кој е и минситер за одбрана на Република Бугарија по повод потпишувањето на договорот меѓу Владата на СДСМ и Бугарија даде неколку контроверзни изјави кои ја откриваат целата вистина која Заев, Шекеринска, Димитров и медиумската ергела на СДСМ сака да ја сокрие со релативизирање и со замена на тези. […]

ЗАЕВ ГО ДАВА СКОПЈЕ ВО ВЛАСТ НА СКОПСКОТО ПОДЗЕМЈЕ: Филип Андов – Сокол назначен за специјален советник за град Скопје на Зоран Заев

Продолжува листата на лица со полициски досиеа, кои добиваат високи функции во владата. Покрај српските мешетари во ликот на Обрадовиќ и Башановиќ, за кои српските медиуми пишуваа дека се дел од српското подземје, со клептомански навики, на листата советници на Зоран Заев се најде и Филип Андов – Сокол   Филип Андов – Сокол, беше […]

НЕЗАДОВОЛСТВО И ВО СТРУМИЦА: Хаос во базата, членството разочарано, револт кон централата, јавно оградување од кадровската политика на Заев и Кирацовски!

Љубинка Вета и Наќе Гогов, двајцата советници од СДСМ во Советот на општина Сттрумица отворија војна на социјалните мрежи, со обвинувања за бизниси, алчност, лакомост, егоизам, мизерен карактер и препорака за дијазепами, пишува порталот Денешен. -Еднаш неправедно матичната партија СДСМ го разреши од директор на тогашниот Медицински центар во Струмица, во моментот кога тогашниот министер […]

ВАНДАЛИ НА СДС ГО УНИШТУВААТ АЕРОДРОМ: Намерно се уништува урбана опрема во општина Аеродром – последни настрадаа автоматските прскалки!

Трендот на вандализирање на урбаната опрема во општините во кои СДС има мали изгледи за посериозен резултат продолжува во Аеродром, откако претходно членови на СДС намерно уништуваа детски игралишта во општината Карпош, каде за среќа ниту едно дете не беше повредено, а лулашките беа санирани во најбрз можен рок   Овој пат, вандалите на СДС […]

ПОЖАРОТ КАЈ ТРЕСКАВЕЦ ПОВТОРНО АКТИВЕН И НАДВОР ОД КОНТРОЛА: Граѓаните и Патриотските здруженија спремни повторно да се вклучат во гаснење на пожарот!

Повторно активен и надвор од контрола е пожарот во прилепско кај манастирот Трескавец. Локалната власт е максимално инволвирана во гаснењето на пожарот. Покрај противпожарните едници на град Прилеп во гаснењето на пожарот учествуваат и голем борј на доброволци. Владата и Центарот за управување со кризи се уште немаат испратено помош за гаснење на пожарот.   […]

НЕРВОЗИ И РАСПРАВИИ ВО СДС: ОО СДСМ Гостивар се огради од поставувањето на новиот директор на ЈП Водовод, и предупредуваат на раскинување на коалицијата!

Се почести се реакциите на членствот на СДС, кое и по 70 дена од новата влада сеуште е заборавено, а на нивно место се фаворизираат коалиционите партнери, имајќи во предвид дека Зоран Заев и неговата збирштина наречена коалиција, има само 61 пратеник Денес попладне, општинската организација на СДС се огради од назначувањето на новиот директор […]

СЕ СПРЕМА НОВ ФАЛСИФИКАТ: Албанец од ДУИ поставен за директор на заводот за статистика, СДС спрема нов фалсификат попис!

Албанец од ДУИ ќе раководи со Државниот завод за статистика, кој би го спровел следниот попис во Македонија. Во денешното соопштение од Владата дека именувани се функционери и директори на органи, државни управи и казнено поправни установи што се во нејзина надлежност, стои дека за вршител на должноста директорот на Државниот завод за статистика се […]

МАКЕДОНИЈА ЈА ОЧЕКУВА ГРЧКО СЦЕНАРИО: За 70 дена неверојатни 227 милиони нов долг, или 1.5 милиони дневно – повлечени и 126 милиони девизни резерви!

Долго најавуваното „грчко сценарио“ кое пропагандните мегафони на СДС го најавуваше додека ВМРО-ДПМНЕ беше власт, а никогаш не се случи, најверојатно ќе биде судбината на Македонија со новото државно раководство   Денес, Министерството за финансии ја задолжи Македонија со дополнителни 30 милиони евра, со што за само 70 дена Македонија само по основ на издавање […]
Страница 1 од 41234 »