Day: August 18, 2017

АМЕРИКАНСКИ РАКЕТИ И БРИТАНСКИ ВОЕНИ ОТРОВИ: Либанската војска открила магацин на Ал Нусра полн со американски ракети и Британски воени отрови!

Либанската војска во таен магацин на терористичката организација „Ал Нусра фронт“ пронашла ракети „земја-воздух“ и противтенковски ракети ТОВ од американско производство, пренесува агенцијата ројтерс Војниците ги пронашле ракетите откако од терорисите ослободиле неколку позиции во северо-источен Либан. Претходно, заменик шефот на сириската дипломатија Фејсал Мигдад изјави дека отровните супстанци кои се пронајдени во напуштените складишта […]

РУСИЈА СЕ ЗАЛАГАЛА ЗА МАКЕДОНИЈА ВО ЕТНИЧКИТЕ ГРАНИЦИ: Дел од договорот за соработка помеѓу ВМРО и Руската советска република, потпишан од Тодор Александров

Голем дел на делумни познавачи на историјата во изминативе две-три години се обидуваа во рамки на политиката на САД за ширење на русофобијата на Балканот но и во Македонија, да ја претстават Руската Федерација како непријател на Македонските интереси, притоа прикривајќи голем дел од работите кои Русија во текот на историјата ги направила како помош […]

ПРОТЕСТИ ПРЕД МВР: Група млади денес протестираа пред МВР – „Стоп за полициска бруталност“!

Поголема група млади луѓе денеска повторно протестираа пред Министерството за внатрешни работи, против полициската бруталност, откако полицаец пред некој застрела малолетно дете во Струмица. Тие повторно побараа одговорност за полицискиот службеник кој го направи инцидентот како и оставка од министерот Оливер Спасовски. Инаку, ова не е прв протест против полициската бруталност после настанот во Струмица. […]

16 ГОДИНИ ОД СЛАВНАТА БИТКА: Битката за Рашче и 70 полицајци кои ја спасија Македонија од хуманитарна криза

Поминаа 16 години од битката која се закануваше да го парализира Скопје, а со тоа и Македонија. Битката која ќе значеше почеток на хуманитарна криза. Битката за изворот Рашче, која јуначки ја извојуваа околу 70-тина полицајци, кои 20 часа без престан војуваа со терористичките банди кои упаднаа од правец на Косово По тој повод, на […]

ЕЛЕМЕНТАРНА ГЛУПОСТ НА ЦАРОВСКА: Вторите смени за децата се невозможни, Мила Царовска покажува елементарно непознавање за проблематиката за заштита на децата

Најавата за воведување на втора смена во градинките не претставува ништо друго освен задоволување на потребите на партиските членови на СДСМ кои поради ова ќе треба да бидат вработени токму во градинките. Граѓаните велат дека министерката Мила Царовска покажува елементарно непознавање на проблематиката за заштита и згрижување на деца од предучишна возраст. СДСМ во периодот […]

ЌЕ СЕ ДЕСЕТКУВААТ И СПЕЦИЈАЛНИТЕ СИЛИ НА АРМ: Немало доволно Албанци во специјалните единици, па ќе бркаат Македонци за да го задоволеле процентот!

На денешната прослава по повод формирањето на Армијата на Република Македонија, заменик-министерот за одбрана Беким Максути изјавил дека во специјалните единици на АРМ нема доволен број на припадници од Албанската етничка заедница, што било проблем затоа што повеќе немало место во редовите на полкот за специјални операции на АРМ Според Максути, бројот на албанци вработени […]

ЗАПОЧНА РЕАЛИЗАЦИЈАТА НА УШТЕ ЕДНА ТОЧКА ОД ТИРАНСКАТА ПЛАТФОРМА: Се отвара нов премин со Косово, и започнува бришењето на Македонската граница со Албанија и Косово!

Претставници на привремената влада во Приштина и претставници од Скопје го потпишале протоколот за воспоставување на „граничен премин“ кај Станиќ. Тој премин, како што наведуваат албанските медиуми, ќе ги поврзуваат македонската страна на Поморавље и косовската страна на Поморавље Според пишувањето на порталот „Лајм“, косовскиот в.д. минстер за надворешни работи Емануел Демај, за новинарите рекол […]

МОМЕНТОТ НА ЛИКВИДИРАЊЕ НА ТЕРОРИСТОТ: Петмина терористи се убиени, ова е снимка од ликвидацијата на еден од нив!

  • August 18, 2017
  • Коментари
Снимка од ликвидацијата на еден од терористите кој го изврши нападот во шпанскиот град Кабрилс се појави на социјалните мрежи Снимката ја направил Британецот Фицрој Дејвис, кој претходно опишал како се случил терористичкиот напад во кој, за среќа, не настрадале цивили, а петмина напаѓачи се убиени, пренесува Б92. Предупредуваме, снимката може да биде вознемирувачка. https://www.youtube.com/watch?v=Q8YR85lEsGk

ОХРИД ЈА ДОБИ СТРАТЕГИЈАТА ЗА ВДОМУВАЊЕ МИГРАНТИ: Советниците на ВМРО-ДПМНЕ гласаа против, советниците на СДС под притисок на Зекири ја напуштија седницата!

Советот на Оптина Охрид го одби нацрт стратегијата за бегалци и странци. Со 14 гласа против, сите од страна на советничката група на ВМРО-ДПМНЕ, додека од советниците на СДСМ дел не гласаа, а дел ја напуштија седницата на советот. -Ние со нашето кревање на рака ќе го искажаме нашиот став, можеби феномен некој ќе се […]

ДЕСЕТИНА ЛИЦА ЗАТРУЕНИ ОД НАЈПОЗНАТАТА СКОПСКА СЕНДВИЧАРА: Дури петмина хоспитализирани откако се затруле во „Седмица“

  • August 18, 2017
  • Коментари
Десетина лица се во болница откако, како што изјавиле се затруле со храна од познатата скопска сендвичара “Седмица” лоцирана во Карпош, инфпрмираат од миностерството за здравство “До завршување на вонредниот надзор бројката на лица со стомачни тегоби, проливи, гадење, повраќање и висока температура 39-40 степени изнесува; 9 лица згрижени на ЈЗУ УК за инфективни болести […]
Страница 1 од 41234 »