Day: September 1, 2017

СДСМ ВО РЕСЕН ЌЕ ТРЧА СО КАНДИДАТ ОД ВМРО-ДПМНЕ: Струјата на Бузлевски во СДСМ Ресен победила – кандидат ВМРО-вецот Живко Гошаревски!

  • September 1, 2017
  • Коментари
Немањето на доволно квалитетен кадар, ги натера социјалдемократите во Ресен да го прифатат враќањето на Бузлевски на сцена во градот, а отсега па натаму по се изгледа дека социјадемократите од Преспа ќе играат по неговите ноти   Вечерва, по долга расправија и неможност да се договорат за доволно квалитетен кандидат, СДСМ во Ресен одлучи на […]

ПЕТ РУСКИ УБИСТВЕНИ ОРУЖЈА ЗА КОИ МАЛКУ СЕ ЗНАЕ: Моќни оружја на Руската армија за која јавноста малку знае!

Ракетите „Топољ“ и „Булава“, „Мигови“ и „Сухоји“, тенкот „армата“ се само некои од долгиот список на современо руско вооружување и темели на руската воена моќ, но има и онакви за кои помалку се зборува, а се многу убиствени Радарите „Вороњеж“ – од семејството на руски стационарни, радарски системи од голем дострел. Предвидени за откривање на […]

ГОЦЕ МИХАЈЛОВСКИ ЈА НАПУШТИ ТВ НОВА: Поради концепциски, организациски, кадровски, па се до финансиски причини, новинарот ја напушти телевизијата

Почитувани пријатели, од денеска веќе не сум дел од тимот на ТВ Нова. Одлучив да си дадам отказ поради повеќе причини – од концепциски, организациски, кадровски, па се до финансиски. За жал, голем дел од јадрото професионални новинари кое ми даваше надеж дека еден ден ТВ Нова ќе стане „македонски CNN“, последните неколку месеци ја […]

АКО ЗАПАДОТ ИЗВРШИ АГРЕСИЈА, ЌЕ ГО НАПАДНЕМЕ НАТО: Кој е планот за одбрана на Русија во случај на агресија од Западот?

Русија е загрижена поради напорите на НАТО да ја промени военополитичката ситуација во евроатлантското подрачје, рекол шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров и особено предупреди на зголемувањето на военото присуство и инфраструктура кои се граничат со Русија, вклучително и формирањето на европски сегмент на американски глобални противракетни системи. Меѓутоа, порачува Лавров, Русија е во состојба […]

(Вознемирувачка содржина)КОТЕЛОТ СЕ ПОЛНИ СО ЛЕШЕВИ НА ТЕРОРИСТИ: „Ловците на ИД“ го покажуваат својот „улов“ на социјалните мрежи!

Специјалната единица „Ловци на ИД“ продолжуваат со „наплата“ на крвавиот данок на терористите на ИСИС во котелот кај Укајрибат. По пробивањето на фронтот во кој учествуваа делови на 5.легија на САА и борците од „Штитот на Каламун“ од 3.дивизија на трупита на САА стигнаа до предградието на терористичкото упориште Попатно се ослободени повеќе населби и […]

„НОЌНИОТ ЛОВЕЦ“ ГИ РАЗБИВА ТЕРОРИСТИТЕ НА ИСИС: Ретка снимка од руските МИ-28Х и МИ-35 во акција!

  • September 1, 2017
  • Коментари
Руските борбени хеликоптери МИ-29Х („Ноќен ловец“) и МИ-35 ги бомбардираа терористите на ИСИС во Сирија кои владините сили ги опколија во областа на наоѓалиштето Шаер. На снимките може да се види како кон поизициите на терористите се упатува МИ-35 кој врз целите лансира проектили Потоа во напад преоѓа сириската пешадија, која наидува на жесток оган […]

СДС ГИ ОБЈАВИ КАНДИДАТИТЕ ЗА КИСЕЛА ВОДА И ЃОРЧЕ ПЕТРОВ: Александар Наумовски и Филип Темелковски од СДС атакуваат на скопските општини

Александар Наумовски ќе биде кандидат на СДСМ за градоначалник на општина Ѓорче Петров. Наумовски за „Фокус“ ја потврдил официјалната кандидатура и најави победа во првиот круг. -СДСМ и коалиционите партнери ми укажаа голема чест за мојата повторна кандидатура за градоначалник на Ѓорче Петров, да добијам реванш овојпат во фер услови. Голема благодарност за истрајноста и […]

Сара Мејс на ден пред свадба!

Сара Мејс на провокативен начин ги крши границите на конвенционалното со спотот за новата песна „Небо”. Видеото претставува екстатична изложба на нешто што е ново и свежо во македонската музика. Сара Мејс на провокативен начин ги крши границите на конвенционалното со спотот за новата песна „Небо”. Видеото претставува екстатична изложба на нешто што е ново […]

БЕСПЛАТНО ИЗУЧУВАЊЕ НА РУСКИОТ ЈАЗИК:Конкурс за бесплатно учење руски јазик во Центарот при УКИМ

Рускиот центар при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје од почетокот на новата академска година ќе спроведе активности за бесплатно изучување на рускиот јазик за сите заинтересирани граѓани на Република Македонија. – Крајниот рок за поднесувањето на пријавата е 5 септември до 20 часот. Идејата е да им се даде можност на сите оние […]

КАВГА НА РЕЛАЦИЈА ЗАЕВ – ТАРАВАРИ: Заев не го интересира тоа што на Таравари му паѓал рејтингот, ама не смее да ги чепне директорите на СДС!

Вистинска драма се случува во владиниот кабинет, откако Таравари започнал да се заканува на кадрите поставени лично од Зоран Заев, како директори на клиники и здравтвени установи низ Македонија Како што дознаваме од добро упатени извори познати на редакцијата, по телефонскиот повик на Таравари во охридската болница и упатените закани од негова страна до директорката, […]
Страница 1 од 512345 »