Day: September 4, 2017

БОГОЕВ ПРОТИВ ЈАНИ МАКРАДУЛИ: Богоев, за „загадениот воздух“ во Карпош ќе се обратите на друго место!

Веќе со месеци во Карпош владеачката партија потпомогната од своите сателит невладини организации, води црна кампања, без притоа да презентираат никакви докази, обвинувајќи ја општината за загадување на амбиенталниот воздух. Секако, ова е неточно и само уште една конструкција на СДС, но никој од нив досега не се сети да го праша вистинскиот човек за […]

ШИЛЕГОВ ЌЕ ИЗВИСИ ЗА СКОПЈЕ: И Пендаровски во трка за кандидат за градоначалник на Скопје

Неколку дена пред официјално поднесување на кандидатските листи до Државната изборна комисија, партиите ги завршуваат внатре партиските рокади. Неофицијално, се смета дека Стево Пендаровски, пратеникот од редовите на владејачката СДСМ и поранешен претседателски кандидат, ќе се кандидира за градоначалник на Скопје. Негов противник на локалните избори се смета дека ќе биде Коце Трајановски, со два […]

„СЕЛОТЕЈП“ КОАЛИЦИЈА БЕЗ КОНЦЕПТ: Антонио Милошоски во неколку реченици ја презентираше трагедијата на коалицијата на СДС

Пратеникот и член на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски за „селотејп коалицијата“ без концепт на СДС и Заев   [kopa_block_quote class=”e.g. kopa-blockquote-1, kopa-blockquote-2″] СЕЛОТЕЈП Коалиција: • Ако Таравари по само 3 месеци бега во трка за градоначалник, значи Владата нема концепт за здравството, на штета на пациентите! • Заев н€ма алиби за “Поткуп” 1€! • […]

МАКЕДОНЦИТЕ ВО АЛБАНИЈА КАКО ВО 14 ВЕК: Македонците во Ербле, Долно и Горно Крчиште без основни услови за живот!

Македонско друштво “Илинден” со седиште во Тирана преку соопштение за јавноста ја изразува големата загриженост за положбата на Македонците во Ербеле, Долно и Горно Крчишта, област Поле,општина Маќелара,околија Пешкопеја. Како потврда за ваквиот став Dруштвото го наведува  фактот дека во последните 25 години малку или речиси воопшто не е инвестирано во овие села населени со […]

ОВА Е ПРЕДЛОГ ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИ: Македонија станува двојазична – Законот предвидува двојазични униформи, банкноти, печати, поштенски марки, уплатници!

Новиот предлог-закон за јазици, кој утре е на прво читање на собраниската комисија за европски прашања со европско знаменце, предвидува во сите органи на државната власт како централни институции, јавни претпријатија, агенции, дирекции, установи и организации, комисии, правни лица кои вршат јавни овластувања, службен јазик, покрај македонскиот јазик и неговото писмо, да биде и албанскиот […]

НАМЕСТО ДА СЕ ОПРАВДА, РАШКОВСКИ СЕ „ДОЗАКОПА“: Рашковски се обиде да манипулира, доби лекција од Христијан Мицкоски!

Сметајќи дека народот не разбира, е глув и слеп, Драги Рашковски се обиде во очаен обид да ја манипулира јавноста со цел да се извади од калта во која пропаѓа секојдневно, благодарение на неговиот непотизам и злоупотреба на функцијата како генерален секретар на владата   Имено, Рашковски по назначувањето за ген.сек на владата на Р.Македонија, […]

МАКЕДОНИСТИТЕ БАРААТ ПОВЛЕКУВАЊЕ НА ЗАКОНОТ ЗА ДВОЈАЗИЧНОСТ: Институтот за македонски јазик бара целосно повлекување на предлог-законот за употреба на јазиците!

Вкупно 17 професори од научниот совет на Институтот за македонски јазик „Крсте Петков Мисирков“ до три собраниски комисии и до Министерството за правда доставија заеднички став во врска со Законот за употреба на јазиците, кој е во собраниска процедура. Во ставот пишува дека Охридскиот рамковен договор во делот на употребата на јазците е во целост […]

НЕКОЈА ТЕТКА МУ ГО ИСКИНАЛА СРЦЕТО НА БОГОЕВ: Кога Богоев треба да лаже, тоа го прави од „искинатото“ срце – ги врати ли назад децата на жената од Радовиш?

Пратеникот на СДСМ и кандидат за градоначалник на Карпош, Стефан Богоев познат е во јавноста по тоа што лесно дава ветувања, вклучувајќи и лични ветувања на членството на СДСМ, особено на активистите на СДММ. -Денес во Радовиш една женичка ми вели: “Стефан, знам дека имате средба со младите, но моите млади се иселени па дојдов […]

САШО ОРДАНОВСКИ ПРЕДВИДУВА ПОРАЗ НА СДС: Ордановски ги потврди анкетите – Коце Трајановски ќе се „прошета“ на изборите!

Драмата низ којашто поминува СДСМ три месеци по формирањето на Владата е драмата на нивната кадровска политика, пишува Сашо Ордановски, една од главните медиумски перјаници на СДСМ. Човекот кој жестоко го бранеше Зоран заев и врвот на партијата, денес излегува со остра критика и посочува дека во СДСМ се случува драма. Ордановски во колумната објавена […]

ЦИВИЛИЗАЦИСКИ ПРИНЦИПИ ВАЖАТ САМО ЗА ВМРО-ДПМНЕ: Арбен Таравари ем министер, ем кандидат за градоначалник – Бејли го нема да соли памет?

Важечките цивилизациски принципи кои досега важеа во политиката во Македонија, не важат кога станува збор за владата на СДС, а особено за албанските коалициони партнери како Арбен Таравари Имено, по вчерашната најава дека Таравари ќе се кандидира за градоначалник на општина Гостивар, денес тој соопштува дека кампањата ќе ја водел додека го користи законски предвидениот […]
Страница 1 од 3123 »