Day: September 8, 2017

ЗА 100 ДЕНА ЈА УКРАДОА ПОВЕЌЕ ОТКОЛКУ БРАНКО ЗА 10 ГОДИНИ: Хунтата на Заев краде безмилосно – Кочо Анѓушев „ќарил“ тендер од 2.6 милиони евра!

Само 10 дена откако е назначен новиот генерален директор на ЕЛЕМ, д-р Драган Миновски, на својот претпоставен во Владата, вицепремиерот Кочо Анѓушев, додели тендер на фирмата Фероинвест која ја основа токму Анѓушев и од која само козметички се повлече од местото управител. Вредноста на доделениот тендер изнесува 165 милиони денари со ДДВ или 2.6 милиони […]

КОГА БИЛ ПИВНАТ, КОГА ГЛАСАЛ ИЛИ КОГА ВЕТУВА: Ветува повеќе дрвја и повеќе зелени површини, а гласаше против Законот за зеленило!

Кандидатот на СДСМ  за скопски градоначалник кој ќе му се спротивстави на актуелниот Коце Трајановски за функцијата градски татко, веќе започна да дава ветувања за изборите закажани за 15-ти октомври, но она што сега го ветува Шилегов е спротивно на неговите постапки во минатото, односно како тој гласал кога имало можност овие негови ветувања да […]

НАМЕРНО ПРОВОЦИРАТЕ ВОЈНА, ИЛИ ШТО Е ПОЕНТАТА?: Скандал на отварањето на фестивалот „Ристо Шишков“ во Струмица – фестивалот отворен со косовска претстава за голема Албанија!

Скандалозен почеток на фестивалот „Ристо Шишков“ во Струмица, кој свечено беше отворен со престава на косовскиот театар, во кој се величи идејата на Голема Албанија, а е со наслов „Коските што доцна доаѓаат“. Самиот фестивал е под покровителство на Владата и општина Струмица, а меѓу присутните кој земал збор по повод почетокот на фестивалот бил […]

ТЕЛМА, МА НЕ СМЕ РЕТАРДИРАНИ БРЕ!: Јоновска за „дебатата“ на Телма!

  • September 8, 2017
  • Коментари
(ФБ статус на Гордана Јоновска) На денот на македонската независност,во време во кое македонската држава се соочува со бројни предизвици за нејзиниот опстанок, избалансираната Телма организира дебатна емисија во која 5 новинари го стрелаат со прашања претседателот на Собранието на РМ… за бројот на потпретседатели на Собранието и за патните и дневните трошоци на пратениците. […]

ПОЛИЦИЈАТА ПОВТОРНО ВМЕШАНА ВО НЕЛЕГАЛНИ АКТИВНОСТИ: СДСМ ќе ги загуби локалните избори, спасот се гледа во МВР и масовна корупција!

Ангажман на полицијата во функција на СДСМ на изборите и користење државниот буџет за поткуп на гласачи за да им дадат поддршка на претстојните изборите ќе бидат главните адути на Зоран Заев и неговата партија, кои според анкетите се соочени со пораз на локалните избори закажани за 15-ти октомври. Поставувањето на Оливер Спасовски за прв […]

ВМРО-ДПМНЕ СО ОГРОМНА ПОДДРШКА ВО ОХРИД: ВМРО-ДПМНЕ очекува победа во прв круг и во Охрид!

  • September 8, 2017
  • Коментари
Членството на најголемата парламентарна партија, ВМРО-ДПМНЕ активно се подготвува за претстојните локални избори. Штабовите низ Македонија се полни и може да се забележи еуфорична и победничка атмосфера.   Денеска работен состанок имаше Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Охрид.    Членовите на партијата на состанокот порачаа дека ќе издвојат голема победа на претстојните локални избори бидејќи, […]

ПОБЕДА ВО ПРВ КРУГ ВО ИЛИНДЕН: Салата претесна да ги собере членките на УЖ на ВМРО-ДПМНЕ Илинден, победа на изборите во прв круг!

  • September 8, 2017
  • Коментари
ВМРО-ДПМНЕ и нејзините членови неуморно работат на терен во пресрет на локалните избори кои ќе се одржат на 15 октомври. Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ од Илинден денеска одржа состанок, а салате беше претесна за да ги собере членките на Унијата. Можеше да се забележи победничка и еуфорчна атмосфера, а тие порачаа дека ВМРО-ДПМНЕ убедливо […]

ГРУЕВСКИ СО ЧЕСТИТКА ЗА ПРАЗНИКОТ: Антидржавните и антинационалните политики мораме да ги оставиме позади нас!

Дозволете ми во мое лично име и во името на ВМРО-ДПМНЕ, да ви го честитам, 8 Септември – денот на независноста на Република Македонија. Денот на кој пред 26 години, ние граѓаните, одлучивме Република Македонија да биде независна држава, остварувајќи го со тоа сонот на илјадници македонци и граѓани на Македонија, кои своите животи ги […]

ПОВТОРНО ИСТА ПЕСНА КАКО ВО 2004: СДС смета дека прашањето за мигрантите не заслужува одговор-Заев го притиска ДИК за да ги руши референдумите!

СДСМ во 2004 година велеше дека некои прашања не заслужуваат одговор, а потоа следеше катастрофална територијална децентрализација со која многу општини беа прекорени по етнички клуч. Сега СДСМ, референдумите во општините за населување на мигранти ќе ги рушат преку Државната изборна комисија, односно ќе сакаат да спречат изјаснување на граѓаните по ова прашање- дали се […]

КОЛУМНА НА СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: Мизерија!

Денес силно ја почувствував миризбата на очајот. Стевче Јакимовски објави некаква квазиелектронска анкета на која наводно води, за што Курир објави и вест. За негова жал има и реални анкети, правени според научна методологија, и тие покажуваат дека разликата од 7.000 гласа во полза на СДСМ на парламентарните избори, (21 спрема 14.000) пред локалните избори […]