Day: September 10, 2017

ХАОС ВО ФЛОРИДА: Следете во живо директно од Флорида – погледнете ја разурнувачката моќ на ураганот „Ирма“ кој пустоши со ветришта на 200 км/час!

  • September 10, 2017
  • Коментари
Ураганот Ирма, кој достигна категорија од четврти степен денеска ја погоди Флорида, при што предизвика поплави во Мајами. Ударите на ветрот во јужните делови на Флорида се од 160 до 215 километри на час, зависно од локацијата. Околу сто илјади лица одлучиле бурата да ја пречекаат во своите домови и во засолништата. Улиците на Мајами се […]

БОРЈАН НАВРЕДУВАЛ ПРОФЕСОРИ СО ПОРАКИ НА ФЕЈСБУК: Ама тоа е ок, не е шовинистички, не е фашистички, а?

По вчерашната емисија „Дебата“ на Макфаст, каде гостинки беа универзитетскиот професор по уставно право, Гордана Силјановска – Давкова и професорката Симона Груевска – Маџаоска, и нивните изнесени ставови за предлог законот за јазици, денеска бура на реакции на социјалните мрежи. Професорката Ванковска на својот ФБ профил го сподели видеото од емисијата и напиша пофални зборови […]

ВМРО-ДПМНЕ СО ЗАКОН ЌЕ БАРА ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА ПЕНЗИИТЕ: Антонио Милошоски соопшти дека пратениците на ВМРО-ДПМНЕ со закон ќе бараат зголемување на пензии!

Пратениците на Коалицијата „За подобра Македонија“ утре ќе поднесат предлог закон во Собранието на Република Македонија за зголемување на пензиите за 650 денари на околу 300.000 пензионери во државата, информираше Антонио Милошоски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, на денешната прес-конференција. -Доколку овој закон се усвои во Собранието до поддршка на уште само 10 пратеници покрај […]

ОБРАТНО ТРЕБА, ЗАЕВ: Во владата не се знае кој јаде, кој пие – Заев утре ќе оди во Идризово!

Владината прес служба соопшти дека утре, понеделник 11 септември,  Премиерот Зоран Заев ќе го посети затворот Идризово и ќе ги види условите, а посетата е на покана на Народниот правобранител и Хелсиншкиот комитет. Затворот има директор кој го именува Владата на Република Македонија, а надзорот во затворот го врши Управата за извршување на санкции, орган […]

ГРУЕВСКИ НА ПРОШЕТКА ВО ВЕЛЕС: Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ заедно со сопругата присуствуваше на осветувањето на храмот „Св.Кирил и Методиј“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски со својата сопруга денеска беше во посето на Велес. Најпрво присуствуваше на осветувањето на новиот црковен храм СВ Кирил И Методиј, каде беа присутни повеќе стотини велешани и добранамерници од целата држава кои присуствуваа на литургијата со која чиноначалствуваше архиепископот на Македонската Православна Црква Охридска Архиепископија, господин господин Стефан. Свое […]

НЕ ГО ДАВАЛЕ КИЧЕВО: Иселениците албанци на 15-октомври планираат да го „поплават“ Кичево за да го задржат градоначалникот албанец!

Албанските иселеници од целата дијаспора на 15 октомври ќе го поплават Кичево. Како што дознава порталот „TetovaSot“ од некои агенции, тие почнале сами по своја сопствена иницијатива да резервираат авио билетите за да дојдат за поддршка на Фатмир Дехари.   -Да, точно е дека резервациите почнаа, некои се направени за една недела порано односно за […]

КОЛУМНА НА СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: Охохоо, конфликт…

Го слушам потпретседателот на владата Кочо Анѓушев, како дава неубедливи објаснувања па дури и се подразвикува. Веројатно прашањата на новинарите многу го нервираат за бизнисот што неговата фирма го добила од ЕЛЕМ. Потпретседателот на владата треба да знае дека не е доволно само да се повлече од управувачката позиција во неговата компанија, како што вели […]