Day: September 15, 2017

ШАРЕНА ДИКТАТУРА ОД САМОПРОГЛАСЕНИ БОРЦИ: Ветените реформи за нормализирање на општеството, се претворени во “црвен терор”, а “шаком и капом” се грабаат позиции и привилегии!

Мала група од невладините, самопрогласени „борци“ во моментов врши терор со индоктринација и пропаганда кон сите неистомисленици, луѓе од елитата, културата, образованието, работничка класа, буржоазија, кои, ги критикуваат и разобличуваат, пишува на својот ФБ профил новинарката Јорданка Ивановска- Јоци.   (ФБ статус на Јорданка Ивановска- Јоци) ШАРЕНИ ДИКТАТОРИ Онака како што се случи “Диктатура на пролетаријатот” […]

ЌЕ СЕ УКИНУВААТ СУБВЕНЦИИТЕ ЗА ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ: Заев најави укинување на субвенциите за земјоделците, ако немало поголемо производство од лани!

„Нема субвенции братче ако не си остварил повисоко производство од лани“ изјави премиерот Зоран Заев на вчерашното гостување во „Топ тема“ и уште еднаш потврди дека субвенциите во земјоделството ќе важат само за оние кои ќе успеат да остварат производство поголемо за 10% во однос на минатата година. Предизборните ветувања на СДСМ во кои се […]

ДА СЕ РАБОТИ НЕШТО, КУМЕ: Рашковски длабоко загазил во криминал – адвокатската канцеларија на кумот регистрирана само два месеци пред да почне да работи за владата!

Никој не знае во која постапка и од кого е одбрана токму канцеларијата на неговиот кум да ги спроведува правните работи на генералниот секретаријат на Владата, иако истиот располага со правна служба која исто така е платена од буџетот. За скандалот да биде поголем, кумот на Рашковски ја регистрирал адвокатската канцеларија само два месеци пред […]

ДУИ ГИ ОБЈАВИ КАНДИДАТИТЕ: Рамиз Мерко не се снаоѓа како министер за привлекување на инвестиции па влегува во трка за Струга

Централното претседателство на ДУИ ги утврди кандидатите за градоначалници во општините каде оваа партија ќе учествува на претстојните локални избори на 15 октомври. Градоначалничката на Тетово, Теута Арифи, повторно ќе се кандидира, а во трка за втор мандат е и актуелниот градоначалник на Гостивар, Невзат Бејта. Градоначалниците на Дебар, Ружди Лата, како и на Кичево, […]

ЕГЗОДУС НА МЛАДИТЕ ОД МАКЕДОНИЈА: За само 100 дена, преку 20.000 млади луѓе си отишле од Македонија!

Премиерот Зоран Заев во неговата програма „План за живот во Македонија“, гордо најавуваше дека ќе ги врател младите кои се  иселиле од државата назад во Македонија, но како и што е случајот со најголемиот дел од неговите ветување и ова е далеку од исполнување. Така барем покажуваат моменталните податоци и бројот на младите кои се […]

ВМРО-НП ВО КОАЛИЦИЈА СО ВМРО-ДПМНЕ: ВМРО-НП влезе во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ во општина Босилово

Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Босилово,синоќа ја достави кандидатурата за Градоначалник  и за советници во Советот на општината за претстојните Локални избори на 15 октомври.   Во општина Босилово ВМРО-ДПМНЕ и ВМРО-НП во коалиција на овие локални избори . Трајче Барбутов – Моноспитово Трајче Иванов – Иловица Анита Божинова – Босилово Панче Сирачев – Радово Костадин Ѓеоргиев […]

СЕЛФИТО КОЕ ОДЕКНА НИЗ ЦЕЛА ПЛАНИНА: Овчар од струшко силувал Холанѓанка која правела селфи со стадото овци!

29-годишен овчар од струшкото село Подгорци е осомничен дека извршил полов напад врз холандска државјанка на возраст од 55 години. Според информациите на Министерството за внатрешни работи настанот се случил вчера околу 14.30 часот во атарот на селото Вевчани. Холанѓанката К.С.К. го сликала стадото овци, по што овчарот се доближил и побарал тој да ја […]

ЗНАЧИ ЛАЖАТ, СУШАТ: До 2025 година Македонија нема теоретска шанса да влезе во ЕУ, Заев и Шеќеринска лажат!

Претседателот на Европската Комисија Жан Клод Јункер не ја гледа Македонија како сериозен кандидат кој во наредниве 8 години може да стане член на ЕУ. За разлика од Србија и Црна Гора Македонија не е дел од групата земји за кои се изготвуваат планови за влез. Во неговото “Писмо за намери” испратено до претседателот на […]

СТРЕЗОВСКИ СО МАСОВНА ПОДДРШКА ОД РЕСЕНЧАНИ: Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ од Ресен победува во прв круг!

Масовна поддршка дадоа и ресенчани за нивниот актуелен градоначалник, кој повторно се најде на кандидатската листа за татко на градот, откако ВМРО-ДПМНЕ реши повторно да го кандидира досегашниот д-р. Ѓоко Стрезовски   Со низа на проекти зад себе, решенија за огромен број на комунални и инфраструктурни проекти, но и голема индивидуална помош на граѓаните на […]

МАКЕДОНИЈА СЕ СООЧУВА СО РЕАЛНА ЗАКАНА: Реализацијата на планот за мигранти кој Заев го ветил пред странците ќе доведе до промена на демографијата во Македонија!

Доколку се реализирала националната стратегија и Акцискиот план за интеграција на странци и бегалци на Владата на Зоран Заев, мигрантите би претставувале реална закана за Битола, Радовиш, Охрид, скопската населба Ѓорче Петров како и останатите општини во кои ќе се смени комплетно составот на населението со населување на овие лица. Владата предводена од Зоран Заев […]
Страница 1 од 41234 »