Day: September 21, 2017

МАКЕДОНСКИ ОБЕДИНЕТИ СИЛИ СО ПОВИК: Да се обединиме и заеднички да ги зачуваме националните интереси!

Македонски Обединети сили испратија соопштение до јавноста, во која ги повикуваат сите патриотски организации, организациите на бранители  и поединци, заеднички да се обединат во борба за зачувување на Македонските национални интереси   [kopa_block_quote class=”e.g. kopa-blockquote-1, kopa-blockquote-2″] МОС-МАКЕДОНСКИ ОБЕДИНЕТИ СИЛИ донесе одлука да ги повика сите патриотски организации македонски бранители и поединци патриоти за братско обединување […]

ДЕФИНИЦИЈА ЗА ХИСТЕРИЈА: Јани Макрадули денес дефинираше што значи хистерија, протестирајќи самиот против себе!

Јани Макрадули, инаку заменик-министер за екологија, наместо да работи на подобрување на квалитетот на воздухот, денес се шеташе по улица и ефективно протестираше против самиот себеси, барајќи чист воздух [kopa_block_quote class=”e.g. kopa-blockquote-1, kopa-blockquote-2″] Краде Марули (заменик министер за екологија) маршира за чист воздух…Значи Јани, ти го промашиле описот на работното место. Ти си тој, одговорниот […]

СИ ДОНЕЛ ДИЈАСПОРА ЗА ДА СЕ СЛИКА: Заев посрамотен, дијаспората не сака да се сретне со него!

Македонската дијаспора му заврте грб на Заев. Анти-државните и анти-националните политики кои ги води Заев во Македонија ги вратија назад Македонците кои живеат и работат во САД, кои во најголем број одлучија да не се појават на средбата организирана од Заев и неговите соработници. На фотографијата од средбата на Заев со Македонската дијаспора може да […]

ЗАМИНУВА ПРВИОТ ИНВЕСТИТОР: Од зоната во Бунарџик си заминува „Џонсон Контролс“, околу илјада вработени на улица!

Во Република Македонија станува тренд  странските инвестиции да ја напуштаат  државата. Американската компанија Џонсон Контролс  по скоро децениското работење, најверојатно се спрема да ги напушти границите на Македонија. Некогашен Џонсон Контролс, сега Вистеон Електроникс најверојатно заминува од Бунарџик, објави телевизија Алсат-М. Информацијата, засега никој ниту ја потврдува, ниту пак ја демантира. Додека соседните држави секојдневно […]

СТИСКАЈ ЕНТЕР И ВИКАЈ „МАШАЛА“: Аце Коцевски, кандидатот на СДС за Велес набавувал лаптопи без тендер за 1.3 милиони денари!

Конечниот извештај на Државниот ревизор од извршената ревизија на финансиските извештаи на Општина Велес открива нови матни податоци за начинот на кој поранешниот градоначалник Аце Коцевски раководел со народните пари. Претходно, веб порталот Журнал објави шокантни информации за незаконски постапки при набавката на нафта за велешките училишта во 2006 година – причина поради која, среде […]

СО ПИШТОЛ МИ ДОЈДЕ НА СНИМАЊЕ ИНТЕРВЈУ: Како Гафур Адили, лидер на АНА знаел за сценариото и поделбата на Скопје на бугарски и албански дел!

(ФБ статус на Васко Ефтов) На почетокот на јануари 2008 година во Тирана имав интервју со Гафур Адили. Лидер на АНА. Тоа е организација која по расформирањето на ОНА и на УЧК се закануваше со акции во Македонија. Интервјуто го снимавме во Тирана Интернационал Хотел во строгиот центар на Тирана. Адили на снимањето дојде вооружан […]

НАЈАВЕНО НЕВРЕМЕ: УХМР најави невреме вечерва

  • September 21, 2017
  • Коментари
МАКСИМАЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ: 26 Гевгелија, 25 Демир Капија, 24 Струмица, 22 Битола, Прилеп, 21 Виница, Скопје- Зајчев Рид, Штип, 20 Тополчани, Тетово, 18 Берово, Ѓуриште, Крива Паланка, Охрид, 16 Пожаране, 15 Претор, 14 Маврово, 13 Лазарополе. НАВРНАТ ВОДЕН ТАЛОГ (во л/м2) за 9 часа, до 17 часот: 3 Прилеп, 2 Пожаране, Тополчани, 1 Маврово, >0 Охрид, […]

ЗАЕВ ЌЕ ГО МЕНУВА ИМЕТО НА АЕРОДРОМОТ ЗА ДА НЕ СЕ ЛУТАТ ГРЦИТЕ: Новиот предлог е крајно некоректен и невкусен!

Владата започна со „месење“ на јавното мислење, со цел промена на името на скопскиот аеродром „Александар Велики“ во ново име, подобно за грчката влада, по што ќе следува и промена на името на автопатот   Бранко Героски, во својата последна објава предлага аеродромот да се нарекува „Киро Глигоров“, на што набрзо пристигнаа и низа на […]

ТАЖНАТА РЕАЛНОСТ КОЈА САМИТЕ НЕ ЈА ЗДОГЛЕДУВАМЕ: Спутник во Стара Чаршија со Албанците зборуваше за Тиранската платформа!

Во Скопје според пописот во 2002.година живеат повеќе од 20% Албанци, а од центарот на градот ги дели само реката Варадар и немаат никаква дилема дека на државата Македонија полагаат исти права како и самите Македонци Камениот мост во главниот град во Македонија, не го дели Скопје само на стар и нов дел на градот, […]

УТРЕ ВО 20 ЧАСОТ ВО „БОРИС ТРАЈКОВСКИ“: Утре ќе ја презентираме нашата визија, нова ера за Македонија – најави Груевски

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на социјалната мрежа Фејсбук соопшти дека утре партијата ќе ја презентира новата визија, новата ера за Македонија. -Утре во 20 часот во спортскиот центар Борис Трајковски, ќе ја презентираме нашата визија, новата ера за Македонија! Почнува ново утро, доаѓаат нови победи! Подобри денови за граѓаните. Имаме одлични програми, читајте ги внимателно […]
Страница 1 од 41234 »