Day: October 18, 2017

ГРАНИЦАТА СО ГРЦИЈА ЌЕ СЕ ПОМИНУВА ПЕШКИ: Штрајк на цариниците во Грција ќе ги блокира граничните премини

Поради штрајк на грчките царински служби, утре ќе биде во прекин сообраќајот за секаков вид на преминување на државната граница помеѓу Република Македонија и Република Грција, освен за пешаци.   Прекинот на сообраќајот е најавен по следниот распоред: ГП Богородица од 06.00 часот на 19.10.2017 до 06.00 часот на 20.10.2017 ГП Меџитлија од 06.30 часот […]

(Видео)НАЈРБУТАЛНИОТ НОЖ БИЛО КОГА НАПРАВЕН: Тим хирурзи нема да ве закрпат по убод со ваков нож!

Ова е најбруталниот дизајн на нож-кама било кога направен! Ако ве повредат со вакво сечило, ниту тим хирурзи не би успеал да ве спаси. Држачот на ножот е шуплив, па во него можете да сокриете се и сешто, а сечилото е тространо. Микротех МЦТ 1057 Јагкомандо е посебен нож кој се изработува во ограничени количини. […]

СЕ БОРЕШЕ ДО ПОСЛЕДЕН ЗДИВ: Загина најпознатиот и најславниот сириски генерал

Во Сирија загина еден од најпознатите генерали на владините сили Исам Захредин, кој беше одговорен за одбраната на Дејр ел Зор, соопштуваат од сириската војска „Генералот Исам загина денес од мина во подрачјето на островот Сакер“, соопштуваат претставници на Сириската војска. На почетокот на кризата Захрадин предводеше еден одред од републичката гарда и ги чистеше […]

ЏИХАДИСТИТЕ СЕ ВРАЌААТ НА БАЛКАНОТ: Интерпол предупредува дека по поразот во Ирак и Сирија, џихадистите се враќаат во БиХ!

Јирген Шток, генерален секретар на Интерпол, во Сараево изјавил дека поради враќањето на џихадистите по нивниот пораз во Ирак и Сирија се менува и меѓународната безбедноста ситуација, што бара од сите подобро да соработуваат и да разменуваат податоц. Тој на прес конференцијата, по состанокот со Драган Мектиќ, министер за безбедност на БиХ, и со директорите […]

ГАДАФИ СЕ ВРАЌА ВО ЛИБИЈА: Синот на Муамер Гадафи се враќа на политичката сцена во Либија!

  • October 18, 2017
  • Коментари
Синот на бившиот либијски лидер Саиф ел Ислам Гадафи се враќа во политиката, изјавил за Спутник адвокатот на семејството Гадафи Халид ел Заиди. Според неговите зборови, враќањето на Саиф ел Ислам е неопходен поради ситуацијата во Либија, немањето на дијалог и разбирање за реалните работи во земјата „Потребно е да се постигне политички консензус. Често […]

НАПРАВЕН Е ГРУБ ИЗБОРЕН ФАЛСИФИКАТ: На овие избори е направен груб фалсификат, Груевски не треба да поднесува никаква оставка!

  (ФБ статус на Александар Даштевски) Испровоциран од колумната во Плусинфо „Нека виси Педро„, од како што стои таму „најодвратните пропандисти и долгогодишнијавни бранители, компулсивни клептомани, и грандиозни морални релативизатори„ што спрема мене се однесува на екипата на пишувачот на текстот, морав да реагирам. Таму за мене стои дека ме имет снемено. Тоа што ме […]

(Видео)СДСМ СЛЕДИ НОВИНАРИ, ИМ СЕ ЗАКАНУВА И НАВРЕДУВА: Активисти на СДСМ го следеле возилото на ТВ Нова, довикувале навреди кон соговорниците и им се заканувале!

Притисоци, следење на новинари и закани кон телевизијата, хулигани кои довикуваат на соговорници, закани пред вклучени камери и полиција која го набљудува целиот тој хаос и не реагира. Така изгледа Македонија на само два дена по изборите, за кои многумина експерти тврдат дека се наместени   Во текот на вчерашниот ден екипата на ТВ Нова […]

КАЛАШЊИКОВИ, ПИШТОЛИ, ПУКАЊЕ, ТЕНЗИИ: Низа инциденти, пукање, палење и кршење на закони – МВР молчи за инцидентите по изборниот процес!

Низа насилства пред, за време и по првиот круг на изборите – во МВР молк. Досега ниту некој е повикан на разговор, а најмалку приведен по низата инциденти кои го одбележаа изборниот процес, анализира Алфа телевизија. Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски се уште молчи за низата инциденти и јавната демонстрација на сила од негови […]

НАМЕСТЕНИ ИЗБОРИ ЗА ПРОМЕНА НА ИМЕТО: Грчките медиуми радосни, следува забрзан процес и промена на името!

Периодот од ноември до февруари ќе биде клучен за активирање на преговарачкиот процес за спорот со името меѓу Македонија и Грција, како и за постигнување прогрес по тоа прашање, пишува денеска грчкиот весник „Катимерини“. Медијаторот Метју Нимиц, според весникот, ќе биде мошне активен во овој период, имајќи ги предвид резултатите од изборите во Македонија. „Катимерини“ […]

ОТВОРЕНО ПИСМО ОД СОЊА ТАРЧУЛОВСКА: Кој ви кажа дека бегаме од одговори, еве јас ќе ви одговорам за надоместоците додека Јохан беше во Хаг!

Откако денеска низ медиумите се обидоа да го дискредитираат семејството Тарчуловски, поради тоа што добивале по 5.000 евра месечно додека Јохан Тарчуловски беше во затворот во Хаг, отворено писмо до сите испрати неговата сопруга, Соња Тарчуловска. Таа вели дека е точно дека тие ги добивале овие пари од државата, но дека за животот кој го […]
Страница 1 од 3123 »