Day: October 20, 2017

И СВЕТСКА БАНКА ПРЕДВИДУВА ЛОША ГОДИНА: Македонската економија тоне и според Светска Банка, наскоро банкрот!

Mакедонската економија е во слободен пад. Најновиот октомвриски извештај за Европа и Централна Азија на Светска банка. Проекцијата за БДП годинава е намалена од 2,8 % на само 1,5% Главна причина за намалената проекција е политичката нестабилност во првата половина од годината. Според Светска банка претставува и буџетскиот дефицит, кој ќе остане до 3% до […]

ОТКРИЕНА ШЕМАТА НА ВРШЕЊЕ ПОТКУП: Формирана параполиција од криминалци, лихвари и дилери кои се грижат за безбедноста на поткупувачите од СДС!

За да биде олеснат изборниот фалсификат, една недела  пред локалните избори на 15-ти октомври во Охрид била формирана параполиција составена од локални криминалци, дилери и лихаври како и синови на  функционери на СДСМ, а потпомогнати од раководни лица на СВР Охрид.  Оваа група составена од 25-30 луѓе имале за задача да го обезбедуваат теренот,  односно […]

ЗАЕВ ЛАЖЕЛ ЗА СРЕДБАТА СО РУСКИОТ АМБАСАДОР: Што повеќе да се очекува од човек кој лаже за средба со претставник на Руската Федерација!

Премиерот на Република Македонија Зоран Заев и Владата која е во под негова контрола, лажат за што се разговарало на средбата со рускиот амбасадор во Македонија. Од амбасадата на Руската Федерација реагираа дека текстот во посоченото соопштение на Владата не е усогласен од руска страна и не претставува сосем коректен одраз на одделни оценки кои […]

СДС ГИ РАСИПУВА МЕЃУЕТНИЧКИТЕ ОДНОСИ ЗА КАМПАЊА ЗА ЛОКАЛНИ ИЗБОРИ: Кандидатот на СДС ширел дезинформации и повикувал на омраза!

  • October 20, 2017
  • Коментари
Кандидатите на СДС не бираат тактика, зборови и лаги со кои се обидуваат да ги манипулираат граѓаните, па дури тоа да е и на штета на националните чувства и ризикувајќи таквата реторика да создаде уште поголем јаз во меѓуетничките односи кои во Македонија редовно ги брануваат токму несовесните политичари од СДС [kopa_block_quote class=”e.g. kopa-blockquote-1, kopa-blockquote-2″]Деновиве […]

КАКО НАТО ГО ОКУПИРА БАЛКАНОТ: Сега Алијансата ја инволвира и Македонија!

САД и Северноатлантската алијанса „освојуват“ се повеќе и повеќе територии на Балканот, креирајќи „безбедносна зона“ во контекст на „агресивната политика“ на Кремљ. Пред некој ден постојаниот претставник во Алијансата Бејли Хутчинсон изјави дека НАТО ќе продолжи со политиката на отворени врати за новите членови. Таа зборуваше за Македонија. Според неа, аспирантите мораат да ги „задоволуваат […]

ЗАСТРАШУВАЧКИ ФАЛСИФИКАТ НА ИЗБОРИТЕ: Со шлепери брашно се делат и во Македонска Каменица!

Изборниот инженериг кој се спроведува од страна на СДСМ завзема застрашувачки размери.   Почнаа да пристигнуваат најразлични докази за огромните изборни манипулации кои се прават од страна на СДСМ. На фотографиите до кои дојдовме јасно се забележува како 25 тонски камион ангажиран од општинската организација на СДСМ во с. Мошница, Македонска  Каменица наполнет со брашно […]

ФАТЕНИ ЖИВИ ВО КАВАДАРЦИ: Во моментов се врши поткуп на гласачи во Кавадарци од страна на членови на СДС, поддржани од полицијата!

  • October 20, 2017
  • Коментари
Во моментов на повеќе места низ Македонија се врши поткуп на гласачи од страна на активисти на СДС, поддржани од полицијата во општините каде се прави криминалот   Претходно, во неколку наврати граѓани предупредија дека во Гази Баба, и селата кои гравитираат во општината неколку лица познати на локалните жители оделе од врата на врата […]

ИВАНОВ УЦЕНЕТ СО ПОДЕЛБА НА МАКЕДОНИЈА: Руски експерт со кратка анализа за криењето на Ѓорѓе Иванов!

„Невидливоста“ на македонскиот претседател Ѓорге Иванов по кулминацијата на кризата во земјата со инцидентите во Собранието на 27 април се должи на уцена со распарчување на државата, тврди руски експерт. „Западот ги користи Албанците како инструмент за притисок врз Ѓорге Иванов. Всушност, тој е цел на груба уцена од Вашингтон и од Брисел. Претседателот е принуден […]

РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА: ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе иницијатива за спроведување на референдум за погубниот договор со Бугарија!

Владата на СДС во крајно нетранспарентен процес склучи Договор за пријателство и добрососедство со Бугарија кој што е небалансиран односно предизвикува обврски само за нашата држава без да предвиди никакви отстапки од бугарска страна, изјави Трајче Димков од ВМРО-ДПМНЕ. -Од тие причини, пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе до парламентот на Република Македонија предлог за […]

ПАРАЛЕЛНИ ГЛАСАЧКИ ЛИВЧИЊА И „БУГАРСКИ ВОЗ“: Ова се најнерегуларните избори, целосно во знакот на директните уцени и поткупот!

Претседателот на Републичкиот изборен штаб на ВМРО-ДПМНЕ Спиро Ристовски на денешната прес-конференција истакна дека постојано им пристигнуваат информации за огромни изборни нерегуларности, злоупотреби, кршења на процедури, притисоци. -Изборниот ден помина во тензична атмосфера со прекини на гласањето на повеќе места, поткупи и евидентирани уцени. По завршувањето на гласањето на повеќе локации низ државата забележано е […]
Страница 1 од 212 »