Day: December 1, 2017

МУ БЛАГОДАРАМ НА АЛАХ И НА ЗАЕВ: Мухамед Зекири му се заблагодари на Заев и на Алах за слободата на убијците од Смилковско!

Потпретседателот на Социјалдемократски сојуз на Македонија, Мухамед Зекири, му се заблагодари на Алах по денешната одлука на Врховен суд четворицата осудени за случајот „Монструм“ да бидат пуштени на слобода – објави порталот „Експрес“ „Elhamdulilah“ (благодарноста ти припаѓа само на тебе Алах), напиша пратеникот на својот профил на „Фејсбук“. Секој момент се очекува излегувањето од затворот […]

ДУПЕЊЕ ВО ЗДРАВ МОЗОК: Хунтата на власт го ослободи убиецот на деца од Смилковско, го затвори Борис Дамовски и Владо Јованоски!

Додека осудените за „Монструм“ вечерва излегуваат на слобода, судот ја преиначи одлуката и го притвори Борис Дамовски, еден од предводниците на иницијативата „За заедничка Македонија“. Околу 18:30 часот, полицијата дошла во домот на Дамовски и го привела, откако Судот ја уважил жалбата на ЈО и за него и ја преиначил одлуката од куќен притвор во […]

ЕДЕН ОД УБИЈЦИТЕ ОД СМИЛКОВСКО ПРЕЧЕКАН СО АПЛАУЗИ: Обвинeтиот во „Монструм“, Сами Љута, вечерва излезе од затвор – пречекан со аплаузи!

Сами Љута вечерва излезе од затворот во населбата Шуто Оризари, како прв од четиритемина осудени во случајот „Монструм“, за кој Врховниот суд денеска ја укина пресудата и го врати предметот повторно во скопскиот Кривичен суд, јави „Порталб“. При излегувањето бил поздравен со аплаузи од најблиските. По него од затворот во Шуто Оризари и од „Идризово“ треба […]

ПРОТЕСТИРААТ И АКТЕРИТЕ: Во знак на протест за притворот на Владо Јовановски актерите пред полна сала ја одложија претставата „Ничија земја“!

Пред полна сала актерите на МНТ вечерва ја одложија претставата Ничија земја. Целиот актерски тим излезе пред присутните во МНТ и извинувајќи и се на публиката соопшти дека во знак на протест за притворот на нивниот колега, претставата нема да се одигра. По ова публиката беше замолена да ја напушти салата. Јовановски доби притвор во […]

СУДОТ ЈА ПРЕИНАЧИ ОДЛУКАТА: Борис Дамовски и Владо Јовановски добија 30 дена притвор!

Кривичниот суд во Скопје ги уважи жалбите на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција и им одреди мерка притвор од 30 дена на уште две лица за настаните во македонското Собрание од 27 април. – Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 – Скопје, постапувајќи по жалба на ОЈО за гонење организиран криминал […]

ПРОТЕСТИТЕ ПРОДОЛЖУВААТ: Протест утре во 18 часот пред Истражниот затвор во Шуто Оризари!

  • December 1, 2017
  • Коментари
Со почеток во 18 часот утре протест ќе се одржи пред Истражниот затвор во Шуто Оризари како поддршка за неправедно притворените лица за настаните во Собранието на 27 април. Протестот е во организација на ВМРО-ДПМНЕ. За потсетување, по апсењето на 24 лица во вторникот рано наутро, ВМРО-ДПМНЕ организираше протести пред Кривичниот суд и пред Министерството […]

ПОЖАР ВО ПРЖИНО: Голем пожар во Пржино во подрумски простории каде се чува медицински материјал!

  • December 1, 2017
  • Коментари
Во подрумски простории на зграда каде има складирано медицински материјал во населбата Пржино изби пожар, кој сеуште е активен. Од Бригадата за противпожарна заштита на Град Скопје за МИА изјавија дека се работи за голем пожар и оти нивни екипи интервенираат на терен. На улицата „Баница“ каде е пожарот има густ чад.

ПРОТЕСТИТЕ ПРОДОЛЖУВААТ: Ниту дожд, ниту студеното време не го спречи народот да излезе на протести!

Ниту денеска дождот не ги сопре граѓаните да излезат на протестот пред Кривичниот суд Скопје, против приведувањата пратеници и други лица за учество во настаните во Собранието од 27 април годинава. На протестот меѓу бројните граѓаните и денеска, како и претходните денови беше лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. Груевски до сега присуствуваше на сите протести.

МИЗЕРИЈА ОД ПРАВОСУДСТВО: Терористите од Смилковско на слобода, патриотите во затвор!

Додека на Дурловски, Илиевски, Чавков и шесте пратеници на ВМРО-ДПМНЕ им е изречен ефективен притвор, убијците на четири момчиња и еден маж излегуваат на слобода. Врховниот суд одлучи обвинетите од „Монструм“ веднаш да бидат пуштени на слобода! Ова е скандалозна одлука на партизираното судство на СДСМ. Во соопштението стои дека обвинетите Агим Исламиловиќ, Фејзи Азири, […]

ЕЛЕМ ГО ПОПЛАВИ СКОПЈЕ: ЕЛЕМ не ги затвори браните, Вардар се прелеа!

  • December 1, 2017
  • Коментари
Голем број граѓани објавуваат фотографии на социјалните мрежи од реката Вардар која во Градскиот парк и во центарот се излеа од своето мало корито и ја поплави рекреативната патека во големото корито. Реакциите се различни и дел се насочени кон властите на Скопје и на државата дека не презеле доволно мерки за заштита од поплави. […]
Страница 1 од 3123 »