Day: December 3, 2017

КОНГРЕС НА 23-ТИ ДЕКЕМВРИ: ВМРО-ДПМНЕ ќе свика вонреден партиски конгрес на кој ќе се разгледува оставката на Груевски

ВМРО-ДПМНЕ на 23 декември ќе го свика партискиот Конгрес. Информацијата за Сител  и официјално ја потврдиле и од партијата. На Конгресот, ќе се разгледува оставката на Партискиот претседател Никола Груевски. Груевски пред неколку дена најави дека си заминува од кормилото на ВМРО-ДПМНЕ. Неговата смена и евентуалниот избор на нов лидер треба да ги потврди највисоко партиско […]

ИСКРШЕНА СПОМЕН ПЛОЧА ВО МАНАСТИРЕЦ: Искршена спомен плочата во поречко Манастирец на која пишува „Бугарската гнасна рака!“

Во село Манастирец, Поречко, искршена е плочатана селската црква Света Богородица. Спомен плочата е посветена на жртвите кои биле убиени од бугарската окупаторска војска. Света Богородица е главна и единствена манастирска црква, градена во 1899 година на темели на постар објект. На искршената плоча пишува дека е посветена на 103-ца поречани на кои животот им […]

ХУНТАТА СО ЗАКАНИ ДО НАРОДОТ: Стотина специјалци, уште толку униформирана полиција, водени топови и запирање возила на патарини!

Со класични методи на заплашување и тортура, својствени на владеачка хунта денес СДС преку партизираното МВР се обиде да ги заплаши и спречи граѓаните да не излезат на протестите организирани од ВМРО-ДПМНЕ на кои се бараше слобода за притворените патриоти и родољуби   Со водени топови, специјалци под полна борбена опрема, стотици униформирани полицајци и […]

НЕ САМО СЛОБОДА, ТУКУ И ЌЕ ТРЕБА ДА ИМ ПЛАТИМЕ ОТШТЕТА: Терористите од „Монструм“ ќе добијат и отштета од државата!

Не само тоа што веќе осудените за терористичкиот чин кај Смилковското езеро се пуштени на слобода благодарение, како што вели Мухамед Зекири на Зоран Заев и Алах, туку државата ќе мора да им исплати и отштета за времето поминато во затвор. За целото ова време пак, никој не се присети на семејствата на убиените момчиња, […]

НАРАЧАТЕЛОТ НА УБИСТВОТО НА ЈАНУШЕВ БЛИЗОК ДО ВЛАСТА: Се уште се трага по убиецот на Јанушев, а не се знае дали ќе се стигне до вистинскиот нарачател, за кој се збори дека е близок до власта!

На денешниот протест организиран од страна на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, пред граѓаните, кои се собраа околу 15.000, се обрати лидерот на партијата Никола Груевски. Тој напомена дека СДСМ доживеале кадровски дебакл со поставување на неспособни кадри на клучни позиции. -Неправдата водеше кон друга неправда, насилниот избор на претседателот на Парламентот, со кршење на уставот, со кршење […]

ДОСТА Е!: Груевски и народот бараат слобода за патриотите и родољубите!

Со сета осуда на насилството на поединци, со целосно сочувство кон оние кои беа физички нападнати или повредени, но земајќи ги во обзир грешните чекори на власта, ВМРО-ДПМНЕ предложи закон за амнестија на учесниците од инцидентот од 27-ми април 2017-та година и почеток на периодот за национално помирувајќи. Затоа што овој реваншизам не не води […]

(Фото+Видео)НАРОДОТ НЕМА ДА МОЛЧИ: Народот порача дека ќе ги брани патриотите кои Заев ги прогласи за терористи!

Пеејќи македонски народни песни и веејќи македонски знамиња, голем број на граѓани денес излегоа на маршот за правдината и татковината. Маршот го предводи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Граѓаните испраќаат моќни пораки дека народот ќе ги слави патриотите и дека во притвор лежат родољубци, а не терористи. 

КАКВА МРЕЖА СЕ ПЛЕТЕ ОКОЛУ „ФЕНИ“: Сопственичката на бугарски „Енекод“ открива дека пет лица играат со судбинната на 4.000 семејства од Фени!

Отпочната е стечајната постапка за металуршкиот комбинат „Фени Индустри“.  „Фени“ дефинитивно оди во стечај. Имено судот го прифатил барањето на Стопанска банка АД Скопје,  Комерцијална и Силк роуд банка, да се отвори стечајна постапка, бидејќи фабриката подолг период имала финансиски проблеми. Инаку, бугарската фирма „ Енекод“ која е потенцијален инвеститор  доставила понуда од 65 милиони […]

ЗБОРУВАШЕ ЌЕРКАТА НА МИТКО ЧАВКОВ: Мојот татко не е терорист, не се терористи ниту неговите колеги кои се бореа за безбедноста на Македонија!

Мојот татко Митко Чавков нема ништо сторено за да заслужи ваков третман, немаат ништо сторено ниту останатите притворени, единствено нешто за кое што се виновни е што си ја сакаа Македонија, истакна на вечерашниот протестен марш ќерката на екс министерот Митко Чавков, Зорица Чавкова. -Јас сум Зорица Чавкова, горда на своето презиме, горда на својот […]

ТЕРОРИСТИТЕ НА СЛОБОДА, ПАТРИОТИТЕ ВО ЗАТВОР: Хунтата се заканува и ги уценува патриотите, додека се поклонува на гробовите на терористите!

Убијците на децата и рибарот кај Смилковско Езеро слободно се шетаат, а еден од најдобрите оперски пејачи, светски познатиот Игор Дурловски, доајенот на македонското актерство Владо Јовановски, поранешниот директор на БЈБ Митко Чавков, пратеници на ВМРО-ДПМНЕ и граѓани кои на 27 април си ја бранеа државата се притворени и се товарат за тероризам. Останатите граѓани […]
Страница 1 од 3123 »