Day: December 6, 2017

КОЛУМНА НА СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: ЦИА

Портпаролот на владата изјави дека појма немале дека во ДИК за 18 месеци земале 30 плати. Не треба да се види дали само за 18 месеци земале 30 плати туку откако се поставени на таа функција видете колку пари имаат земено. Кога јас држев пресови дека оној тосумон Чичаковски енд компани. после секои избори делат […]

КИРАЦОСКИ ПРЕКУ ВИБЕР ГО НАВРЕДУВАЛ ДУШКО МЛЕКАРОТ: „Или си будала или уште пушиш од марихуаната“ – ген.секот на СДС до Душко млекарот

Душко Млекарот беше еден од главните ликови кои СДСМ ги користеше во опозициските денови, раководството на партијата постојано се сликаше со него по протести, истиот тој Душан Илиевски сега е жестоко навредуван од член од највисокото раководство на владејачката партија. Генералниот секретар на СДСМ и пратеник на партијата, со вокабулар кој никако не личи на […]

МУВИТЕ ИЗБЕГАА ОД СМОГОТ, ПА НЕМА КОЈ ДА ГИ ПОЛАЗИ: Граѓаните се задушуваат во загаден воздух, Владата мува не ја лази!

Град Скопје има итна потреба од нова градска власт која што системски ќе го реши проблемот со загадувањето, ќе изготви и изработи модерни ефикасни и еколошки решенија во јавниот превоз, ќе го зголеми процентот на зелени површини во градот и ќе овозможи алтернативни извори на енергија, ова градоначалникот на градот Скопје, Петре Шилегов го ветуваше […]

ЧОВЕКОВИ ПРАВА СЕ ИЗМИСЛЕНА ИМЕНКА ЗА ХУНТАТА: Обвинителството молчи за одговорност на луѓето кои споделуваа фотографии од суд и од затвор!

Јавното обвинителство за гонење организиран криминал осомничи 36 лица дека на 27-ми април како група во собранието на Република Македонија извршиле терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста. Со ова тешко кривично дело со кое законот предвидува минимална затворска казна од 10 години се соочуваат 6 пратеници на опозицијата, јавни личности, организатори на граѓанската иницијатива […]

СЕГА НЕМА ПРОБЛЕМ СО ФИРМАТА: Како преку ноќ фирмата која го украсува Скопје стана прифатлива за Петре Шилегов и СДС?

  • December 6, 2017
  • Коментари
Една фирма веќе десетина години успева да ги добие сите тендери за новогодишно украсување на главниот град, но и на повеќе општини во Скопје и низ Македонија, а за последните 10 години компанијата која има монопол врз украсите заработила речиси два милиони евра за поставување и отстранување на украси   Компанијата во сопственост на Ѓорѓи […]

Пратеникот Крсто Мукоски штрајкува со глад во истражниот затвор „Шутка“

Пратеникот Крсто Мукоски кому вчера му беше определена мерка притвор од судија на претходна постапка, почнал да штрајкува со глад уште веднаш кога пристигнал во истражниот затвор Шутка – пренесе телевизија 24Вести Информацијата за тв 24 ја потврдува неговата одбрана. Причина за неговиот штрајк со глад е тоа што сметал дека е притворен за нешто […]

ТРАГЕДИЈА: Исчезнатата Снежана Тројачанец пронајдена почината

  • December 6, 2017
  • Коментари
Педесет и две годишната професорка Снежана Тројачанец е пронајдена почината. Информацијата е споделена на социјалните мрежи во име на синот на Снежана, Филип. Потрагата по професорката траеше два дена, од вчера наутро кога нејзиниот сопруг забележал дека не е дома. Според пријавата во МВР, Снежана околу 6 часот излегла од домот и се упатила во […]

ПРОТЕСТИТЕ ПРОДОЛЖУВААТ: Остануваме на улиците се додека хунтата ги гази законите и се изживува со граѓаните- блокада на крстосници и протест во 18 часот!

Хунтата на Зоран Заев, која ја зароби Република Македонија, вчера ја погреба демократијата и правната држава. Република Македонија повеќе не е демократска држава. Република Македонија под водство на СДС е единствената земја во Европа каде пратеници се притвораат во судски монтиран случај, велат од ВМРО-ДПМНЕ. -5% од пратеничкиот состав е во притвор, а на удар […]

АНАЛИЗА НА РАБОТЕЊЕТО НА МИТКО ЧАВКОВ: Како човекот кој ги водеше најуспешните полициски акции стана „терорист“?

Голем професионалец кој целиот работен век го поминал во безбедносносните институции на Република Македонија – ќе го опишат Митко Чавков оние кои го познаваат, човек со богата биографија, кој работел како инспектор, началник и директор на Бирото за јавна безбедност. Денес, овој човек кој целиот работен век и го посветил на полицијата и спровел десетици […]

НУХИУ ЗНАЕЛ ЗА СЦЕНАРИОТО: Каде е одговорноста за Нухиу, човекот кој знаел за сценариото во организација на тогашната опозиција?

Целата вина за состојбата која се случи на 27-ми април од сите надлежни органи е префрлена директно на Митко Чавков. Меѓутоа каде е одговорноста на министерот за внатрешни работи Агим Нухиу и другите надлежни луѓе? Министерот Нухиу вечерта на 27-ми април единствено нешто што направи е само што ја префрли вината врз директорот на Бирото […]
Страница 1 од 212 »