Day: December 13, 2017

УЧЕНИЦИТЕ НАЈЗАГРОЗЕНИ ОД ЗАГАДЕНИОТ ВОЗДУХ: Одењето и враќањето на учениците од училиште опасно по животот и здрајвето на децата!

Иако и премиерот Зоран Заев и кандидатите за градоначалници од СДСМ ветуваа чист воздух во Македонија, сепак граѓаните се гушат во државата, нивото на загаденост на воздухот е опасно по животот на луѓето. Веќе подолго време градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов и за Владата предводена од Зоран Заев, криви за загадениот воздух се граѓаните. Загревањето […]

НЕМА ПОВЕЌЕ „ЖИВОТ“: Владата ја укинува ефтината тарифа на струјата?

Се укинува евтината тарифа на струјата?!- ова е прашањето на кое граѓаните бараат одговор. Кога домаќинствата, односно граѓаните ќе ја купуваат струјата на слободниот пазар, евтината тарифа нема да постои, барем не во оваа форма. Дали ќе има евтина тарифа на струјата од 14 до 16 часот во работни денови и цел ден во недела, […]

(Фото)ИТНО СТОПИРАЊЕ НА ПОЛИТИЧКИОТ ПРОГОН: Груевски повторно со граѓаните на протест!

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и вечерва, како и претходните денови, присуствуваше на протестот пред Министерството за правда, кој се оддржува против приведувањата пратеници и други лица за учество во настаните во Собранието од 27 април годинава. Тој заедно со граѓаните ги слушна пораките кои ги упатија говорниците на протестот. Граѓаните бараат итно запирање на […]

ПРВО ВРАЌАШЕ ПАРИТЕ, СЕГА ПАК ТРОШИ: Донев потрошил 7.000 евра за патување во Албанија!

Од власта предводена од СДСМ и Зоран Заев беше ветувано кратење на трошењето и штедење колку што е можно повеќе, сепак место тоа граѓаните гледаат само луксузирање на владините функционери. Повторно во главна улога е директорот на Агенцијата за поддршка на туризмот,Александар Донев, кој откако со бизнис класа патуваше на семинар во Аргентина, сега заминал […]

ДЕДО ЉУБЕ ПОВТОРНО НА СУД: Во јануари ќе започне судса постапка против дедо Љубе од Којково

Во јануари наредната година, во Основниот суд Куманово ќе започне судската постапка против Љубомир Митев (78) од кратовското село Којково, кој во самоодбрана во својата куќа застрела двајца разбојници, од кои едниот го усмрти, а другиот го рани, бидејќи го малтретирале и сакале да го ограбат. Во април 2015 година, по барање на адвокатите на […]

ВО ЖИВО: Следете го во живо протестот на ВМРО-ДПМНЕ пред Министерството за правда!

Следете го во живо протестот на ВМРО-ДПМНЕ пред Министерството за правда!  

СЕЛА ЌЕ ОСТАНЕ БЕЗ МИНИСТЕРСКО МЕСТО: СДС и Заев без коалиционен партнер!

Зијадин Села и Алијансата за Албанците остануваат без министерството за здравство, по што се очекува коалициониот партнер на СДС да ја напушти владата, пренесуват порталите на албански јазик во земјава На последниот состанок помеѓу владините партнери, донесена е одлука министерството за здравство да припадне на СДС, додека Алијансата за Албанците ќе остане без ниту едно […]

СУДИЈКАТА НЕ САКА ДА ГО СУДИ ЗАЕВ: Тања Милева, сопругата на членот на ДИК Игор Милев побара изземање од предметот „Поткуп“

Судијката во Апелацискиот суд, Тања Милева, која е сопруга на членот на Државната изборна комисија (ДИК) од СДСМ, Игор Милев, побара изземање од предметот „Поткуп“ во кој обвинет е Зоран Заев, дознава „Макфакс“. Таа беше поставена за судија известител на судечкиот совет кој треба да донесе одлука дали видеото од посебните истражни мерки, кое беше […]

ЗАЕВ НЕ ГО „ШИША“ ПРИБЕ: Власта сака именување на судии без завршена академија, спротивно на препораките на Прибе

Владата сака да мести судии со незавршена Академија, наспроти извештајот на Прибе. Се спремаат измени во законот за судови, со кои судии ќе стануваат луѓе без никаква обука, наспроти они академци кои поминале 2 годишни квалификации, велат од Академијата за судии и јавни обвинители. Овој септември новата нацрт стратегија на Владата за реформи во судството […]

ПРЕДНОВОГОДИШНА ЧИСТКА ВО ЈСП: Шилегов ќе брка околу 250 вработени во ЈСП пред Нова Година!

Предновогодишна „чистка“ во Јавното сообраќајно претпријатие. Околу 250 лица, според нашите информации, вработени преку Агенција или со директен договор со ЈСП ќе останат без работа. Извори на Курир од Јавното сообраќајно претпријатие велат дека околу 50-ти лица кои биле вработени преку Агенција за привремени вработување веќе ги добиле своите известувања дека договорите нема да им […]
Страница 1 од 212 »