Day: January 1, 2018

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО ЈУЖНА МАКЕДОНИЈА: Земјотрес со јачина од 4 степени по Ритхер на 11 километри од Стар Дојран

Посилен земјотрес го потресе јужниот дел на Македонија и северот на егејска Македонија, откако земјотрес со интензитет од 4 степени по Рихтеровата скала го потресе тлото на само 11 километри јужно од Стар Дојран   Земјотрес со јачина од 4 степени по Рихтеровата скала ја стресе Егејска Македонија вечерва, а епицентарот се наоѓа на 11 […]

(ВИДЕО) ЦЕЦА ПРЕКРИЕНА СО КРИСТАЛИ: Кога излезе пред публиката на новогодишната ноќ сите попаѓаа

Фолк дивата Светлана Цеца Ражнатовиќ во новогодишната ноќ ги забавуваше граѓаните на Бањалука.   Пејачката со својот изглед ги воодушеви сите, па присутните не го тргаа погледот од неа. Имено, во бел фустан прекриен со кристали, Цеца изгледаше многу елегантно, но во исто време и секси. Најголемата регионална ѕвезда ја доведе атмосферата до вжештување и […]

ВО ВТОРНИК Е ГОЛЕМ ПРАЗНИК: Не примајте гости за да ви тргне годината

  • January 1, 2018
  • Коментари
На 2 јануари, според верскиот календар е „Свети Игнат“. Игнат е детето што Исус го носел во својата прегратка.   Според народното верување од овој ден започнува да расте денот. Во народот постои верување дека она што ќе правите и ви се случува денеска, ќе го правите и ќе ви се случува цела година. Значи каков […]

МАКЕДОНИЈА ВО ОЧИТЕ НА РУСИТЕ: Релаксирана земја во која со сигурност нема да останете гладни!

Во последниве години во Македонија сè почесто може да се сретнат Руси. Некои тука се дојдени за постојано, некои за работа, а некои на гости или како туристи. Ние позборувавме со многумина Руси и ги замоливме да ни ги кажат петте први впечатоци за земјата. Еве какви резултати добивме. Огромни порции Кога Русите одат во […]

ВАШИНГТОН СО ОСТРА ПОРАКА ДО ПРИШТИНА: Вознемирени сме, уште нема правда

Стејт департментот ги повика лидерите на Косово да не ги менуваат овластувањата и јурисдикцијата на законот за Специјалниот суд за злосторства на поранешната УЧК. Во соопштението се наведува дека САД се „длабоко вознемирени“ од последните обиди на косовското собрание да го поништи законот за Специјалниот суд за злосторства против човечноста, воените и другите тешки злосторства […]

КАКО РУСИТЕ СЕ СПРАВУВААТ СО МАМУРЛАКОТ: Неколку проверени и сигурни рецепти за справување со мамурлакот по Новогодишната ноќ!

  • January 1, 2018
  • Коментари
Помина и новогодишната ноќ. Некои од вас на синоќешната забава претерале со алкохолот. Ве боли главата? Собата се врти како рингишпил? Чувствувате мачнина во стомакот? Време е да преземете нешто. Како и во Македонија, така и во Русија постојат многу начини како да се ослободите од мамурлакот. Russia Beyond-Македонија ви ги претставува руските народни средства […]

ЛЕПА БРЕНА ЗБЕСНА: Поднесе кривична пријава

  • January 1, 2018
  • Коментари
Лепа Брена реши судски да се пресмета со хакерите кои и ги хакнаа профилите на социјалните мрежи. Тие накратко ги превземаа профилите на Твитер и Инстаграм. Како што дознава српски „Блиц“, Брена поднела кривична пријава, а за случувањата ќе каже: „Крадењето лични податоци е кривично дело. Се навикнав на шок ситуации. Одма ги побарав надлежните […]

АРАМИИТЕ АКТИВНИ ЗА НОВОГОДИШНАТА НОЌ: Новинарот Kежаровски еден од ограбените

Прославата на новогодишната ноќ кога граѓаните ги напуштаат своите домови била „поволна“ за крадците кои само на подрачјето на град Скопје извршиле тешки кражби на 12 места, информираат од полицијата. По една кражба во Центар и Кисела Вода, три на подрачјето на Аеродром. Меѓу нив е и домот на новинарот Томислав Кежаровски. Кежаровски новогодишната ноќ […]

(Видео)БУГАРИЈА ГО ПРЕЗЕДЕ ПРЕТСЕДАТЕЛСТВОТО НА ЕУ:Најсиромашната членка на Европската Унија и најкорумпираната првпат го презема ротирачкото претседателство на ЕУ

Најсиромашната членка на Европската Унија, за која се вели дека е и најкорумпирана, првпат го презема ротирачкото претседателство на ЕУ, пишува Еуроњуз. „Бугарија го презема претседателството на ЕУ во клучен момент за Унијата… Девизата ‘Во единството е силата’ нека нè води не само во претседателствувањето, туку и во нашиот развој како народ“, напиша конзервативниот проевропски премиер […]

НОВАТА ГОДИНА СО ТОКСИЧЕН ВОЗДУХ: Скопје и Битола дишат отров!

Загадениот воздух повторно го вклучува алармот, а во Скопје и Битола вечерва повторно не се дише. Дозволените нивоа ги надминаа границите, а вечерва загадени се сите скопски општини. Многу високо ниво на загаденост има во Центар, Лисиче, Ректорат, Карпош, Гази Баба и Миладиновци. Високо загаден воздух вечерва според мерните станици има и во Битола и […]
Страница 1 од 212 »