Day: January 2, 2018

КОЛУМНА НА СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: Дур! (Стоп)

Најголем сојузник на САД е Англија. Во рамките на НАТО после Американците, најсилна армија имаат Англичаните. Но, да видиме како работите стојат кај првиот американски сојузник: 1. Дали знаете во минатогодишните анкети во Англија кој е најпопуларен политичар? – Верувале или не, на прво место е Владимир Владимирович Путин со 33% рејтинг. 2. Знаете ли […]

СЕ ЧИСТИ ВО ДРЖАВНИТЕ ИНСТИТУЦИИ: Преку 160 семејства денес останаа без месечните приходи, СДС брка луѓе и прави место за вработување на партиски војници!

Преку 160 фамилии денес останаа без месечните приходи, откако партиската машинерија на СДС започна со празнење на работните места со цел вработување на партиски активисти во државните институции   Преку 120 лица вработени во образовните институции во Прилеп, како и 23 лица од општинската болница но и 20 вработени во градинките во општината денес останаа […]

СКОПЈЕ ПОВТОРНО НАЈЗАГАДЕН ГРАД ВО ЕВРОПА: Скопјани дишат отрови, невладините полтрони не смеат да писнат!

  • January 2, 2018
  • Коментари
И во новата година Скопје е најзагаден град во Европа. Според податоци од европските мерни станици, Скопје и Тетово ја предводат листата најзагадени градови на европскиот континент. Индексот на ПМ 10 честички е 5 до 10 пати повеќе од дозволеното. Во смог и чад се разбудија скопјани на први јануари. Според податоците на мерните станици […]

СНЕГ ЌЕ ИМА ВО НОВАТА ГОДИНА: До крајот на неделата се очекуваат врнежи од снег!

  • January 2, 2018
  • Коментари
Утре ќе преовладува променливо облачно време со сончеви периоди и со слаб до умерен ветер од северозападен правец, поизразен ќе биде долж Повардарието. Вo среда кон крајот на денот и в четврток претпладне ќе има локални врнежи претежно од снег, кои повеќе ќе бидат застапени во западните делови. Потоа во наредните денови времето ќе биде […]

ЗОРАН ЗАЕВ ЌЕ ГО МЕНУВАЛ ИМЕТО: Под притисок на членство во НАТО, Македонија ќе добие ново име и траен товар врз Македонскиот народ!

Политичарите и нивните пријателства, искрени или не, се минливи, но тоа што ќе се потпише, сменетото име и идентитет, ќе останат со децении, можеби и векови, можеби и засекогаш.   Во првата половина од годинава може да се реши проблемот со името и Македонија може да добие датум за почеток на преговорите и покана за […]

ЗАПРЕНИ КАПИТАЛНИТЕ ИНВЕСТИЦИИ: Заев и Тевдовски да одговорат зошто се намалени капиталните инвестиции!

Зоран Заев и Драган Тевдовски повторно сакаат да ја изманипулираат јавноста, реагираат од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ во однос на денешната прес-конференција на премиерот и министерот за финансии. Оттаму истакнуваат дека наместо празни зборови, владините функционери треба да ги исполнат своите ветувања за подобрување на животниот стандард на граѓаните. „Заев и Тевдовски се пофалија за реализацијата […]

ПО „КРАЛИЦАТА НА КОКАИНОТ“ ОСЛОБОДЕН И РЕКЕТАР: Фадил Арслани осуден поради лихва и рекет ослободен од затвор!

По Чочоровска која вчера попладнето беше пуштена од затвор , денес е ослободен и Фадил Арслани, осуден на 11 и пол години затвор за предметот „Чекан“. Како што објаснија од зтаворот, на Арслани привремено му била прекината мерката казна затвор поради неговата здравствена состојба. По добивањето на потребниот третман, што може да потрае околу 20 […]

ПОЖАРОТ ВО ПРИЛЕП БИЛ ПОДМЕТНАТ: Се потврдуваат информациите на Инфомакс, министерот Сугарески вмешан во рекетарска шема?

Полицијата сеуште трага по лицето кое го подметнало пожарот во култниот прилепски кафе бар „Галери хаус паб“, објаснувајќи дека се работи за подметнат пожар користејќи запалива течност   Според информациите на СВР Битола, полицијата и обвинителот направиле увид во опожарениот објект по што дошле до заклучок дека пожарот е подметнат, а првичната проценка на штетата […]

НАЦИСТИЧКА УКРАИНА: Под покровителство на САД, нацистите денес го славеа роденденот на Хитлеровиот колаборатор Степан Бандера!

Илјадници маршираа низ Украина на првиот ден од одбележувањето на првиот ден од роденденот на Степан Бандера, Украински нацистички лидер кој во последните неколку години под покровителство на САД стана национален херој употребен во пропагандата за мобилизирање на што повеќе украински националисти со цел соборување на легално избраните власти Преку 57 настани се организирани низ […]

СЕРИЈА СИЛНИ ЗЕМЈОТРЕСИ: Нов силен земјотрес го потресе југот на Македонија!

Во 18:36 минути на дојранското трусно подрачје евидентиран е уште еден земјотрес со јачина од 4 степени според европската макросеизмичка скала. Земјотресот го најави силен татнеж со бучава како да паѓаат камења. Имаше кружни движења, од исток кон запад, па кон север и повтроно кон исток и така уште две кружни замајувања во траење од […]
Страница 1 од 512345 »