Day: January 3, 2018

ГРЦИТЕ БАРААТ ПРОМЕНА И НА ИДЕНТИТЕТОТ: Покрај името, Грција бара промена на македонскиот идентитет!

Тркалезната маса на меѓународната заедница изминатата 2017 година повторно го стави на дневен ред спорот за името со Грција, пренесува Алфа тв. Доаѓањето на новата Македонска Влада, решението за спорот за името го врати во центарот на вниманието. Многу променливи и непознати во преговорите прекриени со превез на контрадикторност и лажни насмевки изминативе месеци. Сепак […]

МВР ДЕМАНТИРА ИНЦИДЕНТ: На прославата на „Алфите“ во Нерези немаше инцидент!

МВР експресно го демантираше текстот на Инфомакс, во кој беа обелоденети информации за инцидент кој се случил во скопско Нерези на прославата на припадниците на единицата „Алфа“   – Министерството за внатрешни работи целосно ги демантира невистините изнесени во вашиот текст за наводен инцидент на предноговодишната прослава на припадниците на единицата „Алфа“ во скопско Нерези. […]

АНОНИМНО ПИСМО ОД СКОПСКИ УГОСТИТЕЛ: Власта врши рекет на угостителите преку инспекции, закани и затворање на локалите!

До нашата редакција пристигна анонимно писмо од угостител кој во целиот период од доаѓањето на новата власт се под репресија, уцени и обиди за рекет Секој ден инспекции, закани под маса, па “опомени” и сетоа тоа се трпеше некако. Границата ја поминаа кога почнаа отворено да велат или плати или затвори. Епа камаради за ова […]

НЕВЕРОЈАТНА КРАЖБА ВО ДАНСКА: Украдено шише вотка од 1.3 милиони долари!

Во Копенхаген од колекционерот на пијалоци Бриан Ингерберг е украдено шише вотка во вредност од 1.3 милиони долари „Во очај сум. Ова шише беше бисер на мојата колекција. Од 1.200 шишиња вотка оваа беше потполно посебна“, признава Ингбер за локалната телевизија ТВ-2. Данецот се сомнева дека во кражбата би можело да биде вмешан и неговиот […]

ЦЕНИТЕ НА НАФТАТА ВО ЕВРОПА ЌЕ РАСТАТ: Поради недостиг на соработка на ЕУ со Русија, руската нафта ќе се извезува во Кина, европјаните ќе плаќаат поскапа нафта!

Цените на нафтата значително растат на европскиот пазар поради стратегијата на Русија која се нарекува „Вртење кон исток“ Како што јавува агенцијата Блумберг, повикувајќи се на прогнозите на консултантската компанија ФГЕ, цените на нафтата во земјите на ЕУ значително растат во контекст на преориентацијата на Русија на нафтениот пазар на Кина. Според прогнозата на компаниите, […]

КОЛУМНА НА СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: Перформанс или перформанси?

Вчера премиерот и министерот за финансии одржаа заедничка прес-конференција. Вообичаено за економските достигнувања на земјата во изминатата и проекциите за наредната година зборува министерот за финансии. Притоа тој треба да ја образложи макроекономската политика, фискалната политика и своите проекции да ги усогласи со проекциите на НБРМ. На оваа конференција 90% од времето зборуваше премиерот, а […]

НИШТО ОД СТРАНСКАТА „РЕВОЛУЦИЈА“ ВО ИРАН: Корпусот на чувари на Исламската револуција од Иран прогласи неуспех на протестите!

Командантот на иранскиот Корпус на чувари на исламската револуција Мохамед Али Џафари изјави дека побуната од 2017. година во земјата е завршена безуспешно за демонстрантите, се наведува на пораталот на Корпусот „Објавувам неуспех на побуната од 2017. година…Бројот на демонстранти беше мал и не премина преку 25.000 луѓе во целиот Иран“, изјавил Џафари. Командантот го […]

СООБРАЌАЈКА ВО АЕРОДРОМ: За два часа две сообраќајки во Аеродром – овој пат се судрија „Пежо“ и „Пасат“

  • January 3, 2018
  • Коментари
Сообраќајна несреќа вечерва се случи во скопски Аеродром, поточно на булеварот Јане Сандански. Во сообраќајката учествуваа автомобили марка „Пежо“ и „Пасат“: Засега нема информации дали има повредени лица и колкава е материјалната штета.

ОД „ДИСКАВЕРИ“ РАЗОЧАРАНИ: Регионалниот претставник на „Дискавери“ разочаран од односот на Македонски Телеком и Оне.Вип

Oд 1 јануари претплатниците на Оне.Вип и Македонски телеком немаат пристап до каналите на Дискавери – Ти-Ел-Си, Дискавери истраги. Гледачите веќе на својата листа со канали ги немаат ниту Евроспорт 1 и Евроспорт 2, а со тоа останаа без можноста да ги следат најголемите светски спортски настани. „И покрај нашата отвореност и добра волја за […]

ВОЈВОДАТА ЌЕ МУ СЕ ПРИКЛУЧИ НА КОМУЊАРОТ: Тачи на преговарачка маса со Заев за евентуален влез во владата – барал да го добие македонското „ФБИ“!

По преселбата на „Алијансата“ во опозиција, владини извори тврдат за „Независен весник“ дека веќе започнале првите контакти за приклучување на ДПА во Владата. Истите извори потврдуваат дека премиерот Зоран Заев на Мендух Тачи ќе ми ги понуди истите владини позиции што претходно ѝ беа понудени на партијата на Зијадин Села, поточно вицепремиерското место за реформи. […]
Страница 1 од 41234 »