Day: January 5, 2018

ВМРО-ДПМНЕ:Република Македонија во 21 век ја живее новата инквизиција,целиот правосуден систем е ставен во погон за монтирање случаи за пресметка со политички неистомисленици

Во интерес на демократијата и владеењето на правото, судовите не треба да бидат соизвршители на политички монтираниот случај за тероризам против десетици граѓани во врска со настаните од 27-ми април, се наведува во денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата додаваат дека судската власт треба да биде гарант на законитоста во кривичните постапки, а не алатка […]

Божиќна порака на поглаварот на МПЦ-ОА, г.г. Стефан

 Архиепископот охридски и македонски г. г. Стефан упати божиќна порака по повод претстојниот празник Рождество Христово – Божиќ. – Денес не само што си спомнуваме за едно раѓање од пред две илјади години, туку и самите учествуваме во прерадосниот настан на рождеството на Синот Божји, Господ Исус Христос. Денес и ние со ангелите го објавуваме […]

Православните христијани утре го слават Бадник, задутре Божиќ

  • January 5, 2018
  • Коментари
Православните христијански верници во Македонија утре го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово – Божиќ. Бадник традиционално ќе биде одбележан со собир пред Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје. Манифестацијата ќе почне со бадниковата химна што ќе ја исполни Силви бенд и со кревање на бадниковото знаме. Свештениците од Соборниот храм „Свети Климент […]
Страница 2 од 2«12