Day: January 7, 2018

Марија Шерифовиќ го згрижила татка си бездомник

 • January 7, 2018
 • Коментари
Српската пејачка Марија Шерифовиќ долги години не разговарала со татка си, хармоникашот Рајко Шерифовиќ, но неодамна тие се смириле. Тој за српските медиуми раскажал дека Марија му изнајмила стан под кирија и го спасила да не живее како бездомник и да не смрзне. Рајко и Верица, мајката на Марија, се одамна разведени, а според него, […]

ИЗГОРЕ АРХИВАТА НА СВР КУМАНОВО: Во пожар утринава изгорел секторот за аналитика на СВР Куманово, но и половина од досиеата!

Половина од архивата утринава е уништена во пожар кој го зафати секторот за аналитика на СВР Куманово   Утрово во 8 часот избил силен пожар во СВР Куманово, во секторот аналитика. Според началникот на СВР Куманово, Стојанче Величковиќ, пожарот благодарение на брза интервенција на противпожарната бригада е локализиран, причина е дотраена електрична инсталација. Според Величковиќ, […]

Приватни фотографии од кралицата Елизабета во младоста

 • January 7, 2018
 • Коментари
Кралицата Елизабета Втора е повеќе од 65 години на чело на британската монархија. Таа е една од омилените кралски личности во земјата и освен што ја почитуваат членовите на семејството, ја почитува и сака и народот на Британија. Кралицата секогаш изгледа беспрекорно, има држење на вистинска дама. Но, таква вила уште како дете а тоа […]

ЌЕ ПРОТЕСТИРАМЕ ИЛИ ЌЕ НЕ ИЗБРИШАТ: Единствено решение за спас од промена на името се масовни протести без политичка позадина!

Додека грчката дијаспора масовно се организира за протести во Солун против употреба на името Македонија во името на нашата земја, поддржани со силна медиумска пропаганда, во Македонија, се чини дека никој абер нема да отпочне со активности кои масовно ќе ја пренесат пораката на мнозинството граѓани на нашата држава до политичарите од власта, кои веќе […]

Слушањето на Бетовен го намалува крвниот притисок и го штити срцето

 • January 7, 2018
 • Коментари
Британски научници дошле до заклучок дека слушањето на познатата Деветта симфонија на Лудвиг ван Бетовен го намалува крвниот притисок и го штити срцето.   Нотите од третиот став на оваа композиција делуваат толку смирувачки што крвниот притисок се намалува, а со самото тоа се штити и срцето од болести, утврдија научниците од Оксфорд. Поголемиот број […]

СТРУМИЦА НАЈЗАГАДЕН ГРАД ВО МАКЕДОНИЈА: Воздухот екстремно загаден во Скопје и Струмица, отровен и во другите градови!

 • January 7, 2018
 • Коментари
Воздухот во главниот град есктремно загаден и за време на последното деноноќие, со измерени максимални 584 микрограми на метар кубен ПМ10 честички во Лисиче, додека најзагаден град во последните 24 часа во Македонија беше Струмица со измерени 670 микрограми на метар кубен. Високи отчитувања покажаа мерењата на сите мерни станици во Скопје. Кај Ректорат ПМ10 […]

ВНИМАВАЈТЕ НА ЗДРАВЈЕТО: Недостатокот на вежбање, може да предизвикаат развој на тешки срцеви заболувања

 • January 7, 2018
 • Коментари
Комплетниот недостаток на моторички активности ја забрзува атрофијата на мускулите на нозете, стои во заклучокот од ново истражување, објавено во магазинот The Journal of Physiology. Ваквите промени се забележуваат кај луѓе со различна возраст, но мускулната атрофија посебно се развива во староста. Со вршење на анкети меѓу постари лица, кои не се движеле две недели, […]

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ МОЖЕ ДА ГИ ПОМИЛУВА: Лага се информациите кои се пласираат во медиумите дека Претседателот не може да помилува лица осомничени за тероризам!

Во медиумите се шпекулира дека сегашниот Закон за помилување не му дозволува на шефот на државата да помилува лица за делото “терористичко загрозување на уставниот поредок“ за што се осомничени 36 лица во врска со настаните од 27 април, меѓу кои и шест пратеници на ВМРО-ДПМНЕ. Ова е ЛАГА! Имено, членот 11 од Законот за […]

ЕВЕ ШТО ДА НАПРАВИТЕ СО ПАРИЧКАТА ОД БАДНИКОВОТО ЛЕПЧЕ: Ќе ве следи среќа цела година

 • January 7, 2018
 • Коментари
Сите членови на семејството мора да го изедат поделеното парче од лепчето , за да влезе силата и здравјето во нивниот дом, а на оној кај кого ќе падне паричката никако не смее да ја фрли или да ја заборави. Се верува дека оној кај кого ќе падне паричката во текот на годината ќе има […]

СО ОБЕЗБЕДУВАЊЕ ЗАБРАНЕТ ВЛЕЗОТ НА КАСАМИ ВО СЕДИШТЕТО НА ПАРТИЈАТА: Претседателот на БЕСА во полиција пријавил дека не го пуштаат во седиштето на партијата!

 • January 7, 2018
 • Коментари
Лидерот на Движењето Беса, Биљал Касами пријавил во полиција дека не може да влезе во партиското седиште, откако вчера беше разрешен на состанокот на скопскиот огранок. Касами синоќа околу 23 часот во полициската станица во Бит пазар пријавил дека непознати луѓе од агенција за обезбедување го спречиле да влезе во партиската канцеларија во Мавровка. Тој […]
Страница 1 од 3123 »