Day: January 8, 2018

МИЗЕРЕН ОБИД ЗА ЛАЖЕЊЕ НА ГРАЃАНИТЕ: Провладините медиумски сервиси ја онеспособија апликацијата „МојВоздух“!

И покрај на долго и широко ветуваните мерки за решавање на проблемот со загадувањето на воздухот во Скопје, но и во Македонија, главниот град на земјата повторно се најде на врвот на најзагадени градови во светот.   Вечерва, Скопје е трет најзагаден град во светот по Дака во Бангладеш и Калкута во Индија. Неславните резултати […]

КОЛУМНА НА СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: Живот без оган!

„Поздрав од син ми Петар. Заради тоа што Стевче Јакимовски не ни е годинава градоначалник најубавиот огномет во светот го имаше во Сиднеј, еветнуално Дубаи“ – стои во пораката испратена до мене.   Еве како го доживува Бадник 13-годишниот Петар од Влае. Значи, тој со нетрпение го очекувал Бадник и големиот оган кој се палеше […]

МАКЕДОНСКИ ОБЕДИНЕТИ СИЛИ СО ПРОГЛАС: Доста беше зборови, преминуваме на дела – секој пратеник кој ќе гласа за анти-македонските политики ќе биде жигосан!

Неколку патриотски организации кои потпишаа соработка со Македонските Обединети Сили денес во јавноста испратија проглас, со кој најавија дека во иднина од зборови ќе преминат во дела, а првиот чекор ќе биде граѓанска непослушност кон институциите кои, како што велат, се нелегитимни и не се легитимен носител на власта која ја дава народот. Најавија и […]

ТРЕТ НАЈЗАГАДЕН ГРАД ВО СВЕТОТ: Популистичките мерки на Шилегов и СДС не помагаат – Скопје трет најзагаден град во светот!

Македонскиот главен град е на трето место во светот по аерозагадување, веднаш по главните градови на Бангладеш и Индија, покажуваат мерните станици. Изминатата ноќ во Скопје се дишеше екстремно загаден воздух. Концентрациите на штетните ПМ10 честички на некои места беа и 12 пати над дозволеното. Согласно прописите, откако 2 дена прагот на честичките е над […]

ПОЗНАТ ИДЕНТИТЕТОТ НА ЖЕНАТА КОЈА ЗАГИНА ВО ПОЖАР: На само неколку десетина метри од противпожарната станица, жена почина во пожар!

  • January 8, 2018
  • Коментари
Една жена почина од задушување во пожар што попладнево избувна во стан во скопската населба Ѓорче Петров. Од Територијалната противпожарна бригада на Град Скопје за МИА изјавија дека пожарот избувнал околу 16:25 часот на улицата Шидска и оти е интервенирано со пет пожарникари и две возила. Во пожарот нема други жртви и повредени, а не […]

КИРЕ НАУМОВ СЕ ИСМЕВА СО ГРАЃАНИТЕ: Тие што немаат автомобили, со парите од поскапувањето на дизелот да си купат костени!

  • January 8, 2018
  • Коментари
Скандалозната „честитка“ на владиката Пимен која ја испрати по повод Божик, во која констатираше дека празникот дошол и за оние кои оделе пеш, и за оние кои се возеле во џипови (како тој и Синодот), ја надополни и заменик-министерот за економија во владата на Заев, Кире Наумов   Пимен: „Христос се роди и за оние […]

ТРАГЕДИЈА ВО ЃОРЧЕ ПЕТРОВ: Жена почина од задушување откако избувнал пожар во нејзиниот стан!

  • January 8, 2018
  • Коментари
Една жена почина од задушување во пожар што попладнево избувна во стан во скопската населба Ѓорче Петров. Од Територијалната противпожарна бригада на Град Скопје за МИА изјавија дека пожарот избувнал околу 16:25 часот на улицата Шидска и оти е интервенирано со пет пожарникари и две возила. Причината за пожарот ќе се утврдува.

ПРЕДАВСТВО ОД НАЈВИСОК ЧИН: Заев ги уништи сите позиции на Македонија во преговорите – името е веќе продадено, идентитетот избришан!

„Мојата земја“, „нашата земја“, „земјата во која јас сум премиер“, „земјата на моите граѓани“ – вака Зоран Заев, со неподнослива леснотија, ступидна лефтерност и перверзна реторика во едно интервју ги урна сите надежи за позитивно решавање на спорот со Грција, а по однос на уставното име на Република Македонија.   Интервјуто за грчката телевизија „Алфа“ […]

Познатиот српски пејач си разнесе два прста со петарда – заврши со 30 конци во болница

  • January 8, 2018
  • Коментари
Српскиот пејач Дадо Полумента заврши во болница бидејќи „си играше” со петарди. -Со оваа фотографија, сакам да апелирам до сите луѓе кои сакаат да фрлаат петарди, а посебно до децата. Петардите веќе не се како што беа некогаш кога бев јас дете. Ова се воглавно кинески производи и повеќете се целосно лоши и опасни по […]

ДУЊАТА Е ГОЛЕМ ЛЕК: Во својата исхрана да ја додадете дуњата веднаш

  • January 8, 2018
  • Коментари
Многумина кога ќе се спомене дуњата помислуваат на добра ракија од дуњи, а не се свесни колку е лековита дуњата и колку се здрави не само нејзиниот плод туку и семките, сокот, слаткото, компотот или чајот од дуњи. Стеблото на дуњата наликува на стеблото од јаболкото, има височина од 5 до 7 метри, а може […]
Страница 1 од 41234 »