Day: January 9, 2018

АНОНИМУСОТ ЧАЧАРОВА НАГРАДЕНА ЗА ПАРТИЗИРАЊЕТО НА СУДСТВОТО: Советникот на Заев за реформи во судството во бордот на директори на Македонски Телеком!

Отстранувањето на генералниот секретар на владата од бордот на директори во Македонски Телеком значеше добра вест за Тања Чачарова Илиевска, која го завзема неговото место во удобната и добро платена фотеља   Тања Чачарова Илиевска не само што е непозната во пошироката јавност, туку таа како долгогодишен адвокат важи за анонимус помеѓу колегите од правната […]

ЗАЕВ СИ ОБЕЗБЕДИ НОВ ПРИВЕЗОК: Биљал Касами од БЕСА ќе му давал поддршка на Заев за пакетот „реформски“ закони!

Во Владата попладнево заврши средбата меѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на БЕСА, Биљал Касами. Од Владата за МИА изјавиле дека на средбата се разговарало за поддршка на реформскиот пакет закони во Собранието на Република Македонија. Касами и пред средбата изјави дека таа не е поврзана со последните случувања во БЕСА, и била договорена од […]

„ЗЛАТНА ЗОРА“ ГО ИСПЛУКА БУЈАР ОСМАНИ: Протести пред грчкото МНР за време на посетата на Бујар Османи!

Пратеници од ултра-десничкарската и националистичка партија Златна зора, придружувани од нивни поддржувачи денеска се собраа на протест пред зградата на министерството за надворешни работи на Грција за време на средбата на македонскиот вицепремиер Бујар Османи со неговите домаќини. Демонстрантите подигнале пано на кое што пишуваше „Македонија е грчка“, а извикуваа „Предавници“, „Тргнете ги рацете од […]

ДЕЦАТА ЖРТВИ НА ХУНТАТА: Шилегов и ЈСП испратија фактура од 53.000 денари на здружението „Бадникови поворки“

Здружението „Бадникови поворки“ за превоз на децата од општините до црквата „Свети Димитрија“, денеска од ЈСП „Скопје“ добило фактура во износ од 53.000 денари. За превозот на децата биле изнајмени вкупно 18 авотбуси – двокатни, нископодни и минибуси. Во саботата околу 7.000 деца беа дел од „Бадниковата поворка“. Децата прво одеа кај градоначалниците на општините, […]

ДРАГИ РАШКОВСКИ ОТСТРАНЕТ ОД МАКЕДОНСКИ ТЕЛЕКОМ: Рашковски повеќе не е член на бордот на директори на Македонски Телеком, се води ли истрага против него?

Генералниот секретар на владата Драги Рашковски е заменет од позицијата член на одборот на директори во Македонски Телеком, откако за неговото работење во јавноста беа изнесени низа на афери и сомненија за кримнал направен заедно со неговиот кум   Владата на Република Македонија на денешната 48. седница донесе и неколку кадровски решенија и именуваше неколку […]

ХИЛАРИ ПОД ИСТРАГА ОД ФБИ: Земала рекет и уценувала влади и компании низ целиот свет!

Фондацијата „Клинтон“ е под истрага на американскиот ФБИ под сомнение дека Хилари Клинтон, додека била државен секретар, преку организацијата земала милиони долари од странски влади и големи компании, преку закана или нудејќи разни услуги Истрагата ја започнале агентите на ФБИ во Литл Рок во Арканзас, каде Клинтонови претходно живееа и каде што е регистрирана Фондацијата […]

ДЕЦАТА ЖРТВА НА ПОЛИТИЧКИОТ РЕВАНШИЗАМ: Масовните отпуштања во општина Аеродром ги оставија децата без негувателки во градинките!

  • January 9, 2018
  • Коментари
Политичкиот реваншизам на хунтата на власт почна да се одразува и врз децата, кои поради тесните внатрепартиски политики на СДС, не го добиваат вистинскиот третман во градинките Поради масовните отпуштања на негувателки од општина Аеродром, дечињата се оставени без соодветната грижа, се жалат родителите од општината на социјалните мрежи. „Децата се богатството на семејството, но […]

„НЕВЛАДИНИТЕ“ СЕГА СЕ ЗАГАДУВАЧИТЕ: „Невладините“ не смеат да писнат за загадувањето!

Фактичката состојба е полоша од минатата година. Клиниките се преполни, а граѓаните на сопствен ризик излегуваат од своите домови за своите основни потреби. Секоја минута помината надвор е ризична, не само за децата туку и за бремените жени, старите изнемоштени лица, хронично болните, но за жал повеќе нема протести со гас маски или какви било […]

НЕКОЛКУ ИЛЈАДНА ПОВОРКА ПОЗАДИ ЗАЕВ: Неколку илјади новинари, ПР „експерти“, шарени „револуционери“ ќе го убедуваат народот колку е добро да се смени името!

Ударното новинарско перо на опозицискиот СДСМ , Бранко Героски во својата последна колумна го открива планот на Заев во однос на медиумската стратегија за убедување на јавноста во неопходноста за промена на името на државата – пренесува „Република“ Героски најавува дека, според неговите информации, цел ПР тим, функционери и експерти, во одреден момент ќе се […]

(Вознемирувачко фото)ПСИХОЗАТА ПРЕРАСНУВА ВО МАНИЈАКАЛНОСТ: По труењето кучиња, почнаа и да се обезглавуваат!

Продолжува психозата на убивање на бездомни кучиња во Скопје, откако градското раководство не најде решение за отстранување на кучињата кои претставуваат опасност за жителите на градот Труењето на кучињата, што впрочем е и кривично дело продолжува, а се почесто се појавуваат и случаи на манијакално однесување меѓу дел од граѓаните, кои убиството на животните со […]
Страница 1 од 612345 » ...Последно »