Day: January 10, 2018

НАЈЧЕВСКА РАЗОЧАРАНА ОД ЗАЕВ: Заев проба да мачка очи на јавноста – Заев нè пофали за нешто што не сме го сработиле!

Оваа власт многу јасно, многу отворено настапува со тоа дека не само што е спремна туку сака да ги користи услугите на професионалците, меѓутоа доаѓаме до ситуација кога не тапшаат по рамо и ни викаат дека супер нешто сте сработиле кога ништо не сме работеле, дека сме извршиле големо влијание, кога апсолутно никакво влијание не […]

ГРЦИТЕ САКААТ ДА ДОКАЖАТ ДЕКА МАКЕДОНИЈА Е ИЗМИСЛЕНА НАЦИЈА: Професорот Тони Дескоски за погрешната стратегија на владата

Професорот на правниот факултет Јустинијан Први во Скопје, Тони Дескоски во своето гостување во емисијата Топ Тема на телевизија Телма истакна дека грчкиот став оти Македонија е измислена нација е срцевината на спорот за името. Дескоски не верува дека Грците ќе се откажат од она што според нив е суштина на спорот. Во однос на […]

ПРИМАМЛИВ ПРЕДЛОГ НА ВЛАДИМИР ПУТИН: Државите кои ќе станат дел од Евроазиската унија ќе добиваат до 50% поефтин гас и нафта!

Руската влада достави предлог-амандман до Државната Дума, кој се однесува на законот за трговија со нафта и природни суровини и е во согласност со претседателот, стои во соопштението на веб-страницата на Кабинетот на претседателот на Руската Федерација. Главната и најинтересена промена е трансформацијата на “Газофлот” и неговата употреба во меѓународната државна политика, односно крупните намалувања […]

КОЛУМНА НА СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: Политичка берза!

Од што ли само се умори новиот премиер? Веројатно од работа не – од реформи уште помалку. Очигледно тој е изморен играјќи на берза на продажби и купување на пратеници(прелетачи). Тој толку се измори што за Нова година се одмараше во Грција, а сега ќе одмара во Италија. Веројатно на скијање. Колку и да се […]

ВЛАДАТА НА ЗАЕВ НАЗНАЧУВА ПЕДОФИЛИ НА ВИСОКИ ФУНКЦИИ: Осуден за силување на малолетно девочје поставен за претседател на Сојузот на Тутунари!?

Во пресудата стои дека Кире Неделковски викан Јајце на ден 16.08.2004 година малолетната девојка ја качил во сопствениот автомобил по што ја одвел во кафеана и со закани и тупаници ја принудувал да пие алкохол. Потоа ја однел во Националниот парк Пелистер по што извршил полови дејствија Кире Неделковски, кој на јавноста и беше промовиран […]

ДИМИТРОВ НЕ СЕ ЧУВСТВУВА КАКО МАКЕДОНЕЦ: По соопштението на грчкото МНР дека тука не живеат Македонци туку Словени, Димитров ќе гради доверба со Коѕијас!

Комуникацијата меѓу Македонија и Грција се повеќе добива на интензитет, а во таа насока утре ќе има средба меѓу министрите за надворешни работи на двете земји, Никола Димитров и Никос Коѕијас. Од кабинетот на Димитров информираа дека тема на средбата ќе бидат прашања од билатерален интерес, како и понатамошно зајакнување на мерките за градење доверба. […]

РАСПРАВИИ И ТЕНЗИИ ВО СДС: За место во одборот на директори на Телеком партиските другари се фатија на нож!

Расправии и тензии во владата на СДС по промената на именуваните претставници во Македонски телеком, поради низата на афери кои ги пратеа членовите на одборот на директори во оваа компанија со мешовит капитал   Последна измена во составот на раководството на Македонски телеком е поставувањето на партискиот адвокат Мирослав Вујиќ за неизвршен член на одборот […]

НЕМА МЕСТА ЗА ОНИЕ КОИ СЕ ВЛЕЧЕА ПО УЛИЦИТЕ: Сестрата на портпаролот на Владата поставена за советник во Министерството за здравство

Во јавноста се шпекулира дека Билјана Танеска, сестрата на владиниот портпарол Миле Бошњаковски, е поставена за советник во Министерството за здравство. Бошњаковски во изјава за „Република“ ниту ја негира ниту ја потврдува информацијата. Само вели дека тој како портпарол нема никаква врска со поставување на јавни функции. – Од вас слушам дека мојата сестра е […]

ГРЦИТЕ БАРААТ ПРОМЕНА И НА ИМЕТО НА ЦРКВАТА: Џабе екскурзијата на МПЦ-ОА со БПЦ, Грците ќе бараат промена и на името на црквата

Грчката црква е против употреба на терминот Македонија во решавањето на спорот со името вели грчкиот архиепископ Јероним во изјава за весникот Kатимерини. Весникот пренесувајќи го неговиот став наведува: Прашањето за ФИРОМ е национално и не може да ја остави рамнодушна ниту Грчката црква. Да се потсетиме и на претходниот став кој веќе го имаше […]

ЛГБТ, СЕКСУАЛНИ РАБОТНИЧКИ, ХЕЛОВИН МОЖЕ – БАДНИК НЕ: Отец Горан Стојчевски реагираше на хајката против дечињата кои присуствуваа на Бадникарската литија!

Иако немаше никакви реакции при организацијата и учеството на високи државни функционери на геј и парадите на сексуалните работнички, како и за присуството на функционери од власта кои го одбележуваа американскиот празник „Хелоувин“, последните неколку дена чествувањето на Бадник предизвика силни реакции на сметка на дечињата кои учествуваа во Бадниковата литија во рамки на која […]
Страница 1 од 41234 »