Day: January 11, 2018

ВЛАДИКАТА, ГРАВОТ И КОЛБАСОТ: Неверојатна приказна од вистинска случка на епископот Андреј

Колку да се потсетиме на онаа човечка, дека за луѓето не треба да судиме туку-така и од прва – пишува сајтот „Офф.нет.мк“, пренесувајќи ја неверојатната приказна на епископот на СПЦ Андреј „Бев во Цирих и требаше да патувам за Виена. Возот, за жал, веќе беше отиден а следниот тргнуваше дури за еден час. Ја искористив […]

ЗАКОНОТ ЗА ДВОЈАЗИЧНОСТ ЗНАЧИ КРАЈ ЗА МАКЕДОНИЈА: Изгласувањето на Законот за јазиците е крај за Македонија

Академик Ѓорги Поп-Атанасов, теолог, изучувач на старословенската книжевност и на старите ракописи и постојан член на Одделението за лингвистика и литературна наука при Македонската академија на науките и уметностите, а тесна специјалност му се македонска црковна книжевност, библистика, херменевтика, црковна химнографија, хагиографија во интервју за порталот „Факултети.мк“ вели дека „изгласувањето на предлог-законот за употреба на […]

ОТВОРЕНО ПИСМО ДО ИВАНОВ, СОБРАНИЕТО И ПРАТЕНИЦИТЕ: Иванов да стави вето, ако пратениците пак изгласаат двојазичност, на потег е Уставниот суд!

Од акад. проф. д-р Катица Ќулавкова, проф. д-р Гордана Силјановска Давкова, проф. д-р Симона Груевска-Маџоска до Собранието и пратениците!!! Во прашање е лош закон (Аристотел) од аспект на меѓуетничките односи, владеењето на правото, Охридскиот рамковен договор, деловничката процедура, европските јазични политики и номотехниката. Наместо брзо усвојување, ние предлагаме ИТНО повлекување на истиот од следниве причини: […]

СЕКОЈ ЧОВЕК ВО МАКЕДОНИЈА ЗАДОЛЖЕН ЗА ДОПОЛНИТЕЛНИ 287 ЕВРА: Издадена шестата еврообврзница, секој граѓанин задолжен за нови 287 евра!

Граѓаните на Република Македонија во првите 11 дена од новата 2018 година, се задолжени поединечно за 287 евра. Министерството за финансии денес соопшти дека Македонија ја издала шестата еврообврзница. Еврообврзницата е 500 милиони евра со рок на достасување од седум години. – Ова е историски убедливо најниска каматна стапка постигната за која било од македонските […]

ГРАД СКОПЈЕ СО РЕАКЦИЈА: Нема да има забрани, ама граѓаните од внатрешноста ќе се паркираат надвор од Скопје, па со автобус низ градот!

Градот Скопје реагира на информациите кои што се објавија на некои портали околу наводна забрана за влез на возила во Скопје од другите градови, како дел од мерките против загадувањето.   Од Град Скопје велат дека не се планира никаква забрана за влез во Скопје со моторни возила, како што пренесоа дел од медиумите. -Градот […]

(Фото)ВЕЌЕ ПОЧНАА И ПРОВОКАЦИИТЕ: Албанците од денес одбиваат да зборуваат Македонски!

Порталот „Инфоњуз“ објавува сведоштва кои пристигнале до нивната редакција, но и поплаки од читатели кои уште првиот ден од изгласувањето на Законот за јазиците во собранието на Република Македонија со 69 гласа „ЗА“ имале проблеми на своите работни места. Како што пишува „Инфоњуз“, едниот пример е од вработен во познат ланец на спортски обложувалници, а […]

МИЦКОСКИ НА СРЕДБА СО ВИСОКИ ПРЕТСТАВНИЦИ НА ЕУ: Во Македонија се спроведува политички прогон!

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денес оствари средба со Жан-Кристоф Белијард, директор во службата за надворешна политика на ЕУ, Ангелина Ајхорст, директор за Западна Европа, Западен Балкан и Турција, Геновева Руиз Калавера, директор во Директоратот за Проширување на Европската Комисија, информираат од партијата. На средбата бил присутен и Амбасадорот на ЕУ во Македонија Самуел Жбогар. […]

ДВОЈАЗИЧНИ УНИФОРМИ И БАНКНОТИ: Законот за двојазичност предвидува и високи казни за оние кои не зборуваат Албански!

Ќе се менуваат и денарите – и книжните и кованите, како и поштенските марки. Законот предвидува тие да содржат симболи што го претставуваат културното наследство на граѓаните што го зборуваат македонскиот јазик и неговото кирилско писмо и јазикот што го зборуваат најмалку 20% од граѓаните и неговото писмо односно Албанскиот. Двојазични униформи на полицајците, пожарникарите, […]

КОЛУМНА НА СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: Черечење!

Денес е ден на черечење на Македонија. Едни ја черечат далеку од очите на јавноста во Солун, други 69 во парламентот во Скопје, трети во судот, а главниот актер на черечењето е на скијање во Италија. Во Солун, Димитров и Коѕијас цел ден преговараат, мислите само за името? Преговараат за идентитетот, јазикот и за употреба […]

ЌЕ ГО УКИНЕ ЛИ СУДОТ ПРИТВОРОТ: Апелација има можност да докаже дека не е привезок на Заев и хунтата!

На денешната јавна седница на Апелациониот суд, на која судот одлучуваше по жалбите на обвинетите за притворите во апсурдната кривична постапка за тероризам во која се обвинети десетици македонски граѓани кои мирно протестираа против донесувањето на законот за двојазичноста. Јавноста можеше да види колку впрочем е наергументиран случајот и самите притвори, обвинетите предложија доволно аргументи […]
Страница 1 од 512345 »