Day: January 12, 2018

ПРОМЕНИТЕ ВО СТАТУТОТ ДО КРАЈОТ НА ФЕВРУАРИ: Очекувам до крајот на овој месец, евентуално средината на февруари да заврши процесот за промена на статутот на ВМРО-ДПМНЕ!

Мицкоски кажа дека изборот на лидер не е дел кој треба да се менува во статутот, тој секако е демократски според него. Во вечерашното интервју на телевизија Телма, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кажа дека промената на статутот на партијата има еден претходен процес, а тоа е процес кога мора да имаме одредена навигација, во […]

КОЈ ЌЕ СНОСИ ОДГОВОРНОСТ ЗА ПОЛИТИЧКИТЕ АПСЕЊА: Кој ќе сноси одговорност ако докажеме дека пратениците бесправно се држат во притвор?

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва на повеќе актуелни теми разговара во „Топ тема“ на Телма телевизија. Тој вели дека пратениците бесправно се држени во притвор за случувањата на 27-ми април. -Тоа е страшно што се случува со пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои во моментов се наоѓаат во притвор. Веќе втор пат им е продолжен притворот […]

ПРВО ИНТЕРВЈУ ПО ФОРМИРАЊЕТО НА НОВИОТ ТИМ: Новите потпретседатели се силно мотивирани луѓе, кои што ќе додадат вредност во самата ВМРО-ДПМНЕ во периодот кој доаѓа!

Тој кажа дека ова го очекува како човек кој што ги предложил, бидејќи во периодот кој што следува ВМРО-ДПМНЕ мора да застане против штетните политики на актуелната власт предводена од СДСМ, на сите полиња. Во интервју на телевизија Телма, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кажа дека новите потпретседатели на партијата, Митко Јанчев, Владо Мисајловски и […]

КОЛУМНА НА СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: Кинење зелени!

Што сакате кажете ама Коце Трајановски за осум години како градоначалник на Скопје и четири на Гази Баба нема откинато зелени како што тоа за кратко време го направи неговиот наследник Шилегов. Со децата за Бадник ја промашија 102.6%. Сега пак не можеме да се изначудиме на глупоста што ја откина градоначалникот Шилегов, за да […]

ВМРО-ДПМНЕ МНОГУ БРЗО ЌЕ ЗАСТАНЕ НА ЗДРАВИ НОЗЕ: Изјава на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски

Новиот список со имиња е спој на млади и искусни партиски кадри. Нов генерален сектретар со одлука на ЦК е Игор Јанушев. Потпретседатели се Митко Јанчев, Александар Николовски и Владо Мисајловски. Членови на ИК се тројца претседатели на општински комитети- Иван Јорданов од Штип, Кирил Пецаков од Охрид и Орце Ѓорѓиевски од Кисела Вода. За […]

ИЗБРАН ПОБЕДНИЧКИОТ ТИМ НА ВМРО-ДПМНЕ: Ова е новиот ИК на ВМРО-ДПМНЕ и тројцата потпретседатели!

Потпретседатели се Митко Јанчев, Александар Николовски и Владо Мисајловски. : Вечерва во централното седиште на ВМРО-ДПМНЕ, беше избран новиот Извршен комитет на партијата. КУРИР ексклузивно го дознава новиот состав на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Новиот список со имиња е спој на млади и искусни партиски кадри. Нов генерален сектретар со одлука на ЦК е Игор Јанушев. […]

ЗЕМЈОТРЕС ВО ВЕЛЕС: Попладнево посилен земјотрес го потресе централниот дел на Македонија!

  • January 12, 2018
  • Коментари
Земјотрес со јачина од 2.6 степени го потресе централниот дел на Македонија     Земјотрес во точно 18.07 минути во близина на Велес, со епицентар на 6 километри јужно од Лозово на длабочина од 1 километар, земјотрес ги потресе велешани. Серијата на земјотреси кои го зафатија регионот резултираа со низа на потреси во крајниот југ […]

БЛОКИРАНА УЛИЦАТА КАЈ СОБРАНИЕТО НА Р.МАКЕДОНИЈА: Граѓани на сопствена иницијатива и вечерва протестираат против законот за двојазичност!

И вечерва продолжуваат протестите пред Собранието на група на граѓани против законот за двојазичност со кој, како што велат, се нарушува унитарниот карактер на државата и води кон федералзиација     Организирани преку социјалните мрежи, на сопствена иницијатива неколку десетици граѓани и вечерва протестираат пред Собранието на Р.Македонија со барање да се повлече законот за […]

ПАРИТЕ ЗА ИМЕТО ЛЕГНАА НА СМЕТКАТА НА АНЃУШЕВ: Грчката национална компанија ја купува фирмата на Анѓушев – исплатен договорот за името?!

Само ден по изгласувањето на законот за јазици и преговорите кои во Грција со тамошниот министер за надворешни работи ги водеше Никола Димитров, грчката национална компанија за производство на електрична енергија се огласи дека ја купува македонската „ЕДС“ сопственост на вицепремиерот за економски работи Кочо Анѓушев   Грчката националнаа компанија за производство на електрична енергија […]

ПОСКАПУВА РЕГИСТРАЦИЈАТА НА АВТОМОБИЛИ: Поскапа регистрација за постарите автомобили?

Возилата што повеќе загадуваат и се постари да плаќаат повисока цена за регистрација. Ова е една од мерките кои се разгледуваат за намалување на аерозагадувањето. Министерството за економија засега не открива детали. На прашањето на Алфа што се предвидуваат измените на законот за возила кои веќе се подготвуваат добивме штур одговор. Единствената официјална информација е […]
Страница 1 од 3123 »