Day: January 13, 2018

МИЦКОСКИ СО ЧЕСТИТКИ ДО РАКОМЕТАРИТЕ: Нека се множат победите јунаци!

  • January 13, 2018
  • Коментари
-Упорноста се исплати, со срце и силна волја се бранат боите на Македонија. Честитки за победата на македонските ракометари. Нека се множат победите јунаци, напиша на својот ФБ профил лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во честитката до ракометарите. Честитката на Мицкоски доаѓа откако македонската ракометна репрезентација со триумф над Словенија (25:24) ги почна настапите на […]

ОВА Е САМО ПОЧЕТОК: Добродојдовте во Макдонија – Mirë se vini në Maqedoni!

Законот за двојазичност со кој албанскиот и македонскиот јазик се изедначуваат не може да биде спречен од претседателот на Македонија, иако ова е вовед во таканаречена тврда фаза на федерализација на Македонија. Новото име за државата ќе биде одбрано можеби и до почетокот на февруари, а повикот во НАТО на лето Маекедонскиот парламент завчера го […]

НЕКА МУ КАЖЕ НЕКОЈ, ЗА ДА НЕ СЕ ГЛУПИРА: Миленко со апел до ПР дружината на Заев!

Слабото познавање на географијата и географските топоними, Зоран Заев вечерва доби помош во врска со тоа врз кого Македонија издвои победа, а се со цел повторно да не ја помеша Словенија со Словачка   „ Некој да му објасни на Заев дека не сме ја победиле Словачка, ами Словенија.“ – апелираше новинарот Миленко Неделковски.

КИРЕ ЛАЗАРОВ ИМ СЕ ЗАБЛАГОДАРИ НА НАВИВАЧИТЕ: Се чувствуваме како да играме во Македонија!

Тој кажа дека победена била една многу квалитетна репрезентација, која игра многу цврсто. Кире Лазаров после натпреварот против Словенија и се заблагодари на публиката и македонските фанови за кои кажа дека биле клучни за победата. -Се чувствувавме како дома, се чувствувавме како да играме во Македонија, во Скопје, во Борис Трајковски. Сакам да им се […]

СТОЈАНЧЕ СТОИЛОВ ЗАДОВОЛЕН ОД НАТПРЕВАРОТ: Првата задача е исполнета, одиме понатаму!

Тој кажа дека првата задача ја исполниле и се надева дека така ќе биде и понатаму Стојанче Стоилов видно задоволен после натпреварот на кој Македонија ја победи Словенија со 25:24, кажа дека вака треба да продолжиме. -Мислам дека одбраната го реши натпреварот, многу цврста игра на двете репрезентации. Некои моменти они ја имаа играта некои […]

РАКОМЕТНИОТ МАГИОНИЧАР РАУЛ: Ја победивме третата светска репрезентација, да одиме чекор по чекор!

Тој напомена дека е задоволен од играчите, бидејќи победиле против селекција која има бронзен медал од минатот Светско првенство. По мечот во Загреб своите импресии ги кажа и селекторот на Македонија, Раул Гонзалез. -Сега имаме победа, треба да играме против Црна Гора. Јас мислам дека треба да одиме чекор по чекор. Тој напомена дека е […]

ЦРНО МУ СЕ ПИШУВА НА „МЗТ“: Управата на клубот ги трошела парите на клубот за да лумпуваат по дискотеки во Загреб?

Црна изгледа иднината на МЗТ Аеродром со новото раководство на клубот, поставено по партиски клуч По низата на катастрофални порази, аеродромци се жалат на неодговорното и расипничко работење на управата на скопскиот кошаркарски бренд. Како што пишува ФБ страницата „Аердром во моето срце“, новиот директор на МЗТ Скопје кој заедно со тимот претстојува во Загреб […]

ГОЛЕМА ПОБЕДА УШТЕ НА СТАРТОТ: Словенија падна пред Македонската фаланга!

Најефикасен за Македонија беше Дејан Манасков со 8 голови, Кире Лазаров имаше 7 гола и беа најзаслужни за победата на Македонија. Голема победа за Македонија на мечот со Словенија со 25:24, на стартот на на Европското првенство, што е прв пат нашата репрезентација да победи на стартот. Најефикасен за Македонија беше Дејан Манасков со 8 […]

АЛАЃОЗОВСКИ ИСВИРКАН ОД НАРОДОТ: Вевчанци го исвиркаа Алаѓозовски и му порачаа „И јас сум терорист!“

Eден од најпопуларните карневали во државата Вевчанскиот и оваа година предизвика огромно внимание и голема посетеност. Попладнево се случи и дефилето на маски и одново стотици маскирани вевчанци продефилираа пред публиката. Преку голем број маски изработени до совршенство, вевчанци ги исмеаа актуелните политички случувања и новата власт во државта. Со натписи “Македонците не се терористи”, […]

ДИМИТРОВ: Не може Македонија да биде само наша

Министерот за надворешни работи Никола Димитров изјави дека се уште нема предлог за решавање на спорот со името, но медијаторот Метју Нимиц е охрабрен да излезе со првична рамка уште следната недела. – Се уште немаме предлог на масата за решавање на спорот со името. Одлучивме да го охрабриме медијаторот Метју Нимиц да излезе што […]
Страница 1 од 212 »