Day: January 14, 2018

ШТО ОСВЕН ТЕРОРИСТИЧКА УНИФОРМА ЧУВА АХМЕТИ ВО НЕГОВИОТ КАБИНЕТ: Апарат за броење на парите од тендери, нормално!

На фотографија објавена од активисти на ДУИ кратко време по донесувањето на законот за албански јазик, Али Ахмети во работна канцеларија гледа во портрет на терористичкиот командант Адем Јашари Меѓутоа, на таа слика е забележан и апарат за броење на пари што често пати сме гледале во банки или менувачници, а не во партиски канцеларии. […]

И РАКОМЕТОТ ЛИ ЌЕ БИДЕ ПРИЧИНА ЗА ТЕРОРИЗАМ: Миленко Неделковски за ракометната еуфорија!

Ракометната еуфорија која владее во Македонија е благодарение на макотрпната работа на претходната влада и вложувањата во спортот, вели Миленко Неделковски во текст на својот ФБ профил, прашувајќи дали оваа влада ќе го третира славењето на триумфот на нашата репрезентација за тероризам, и дали ќе ја руши Триумфалната капија откако ракометарите и навивачите ќе поминат […]

ПРЕВИРАЊАТА ВО „БЕСА“ ПРОДОЛЖУВААТ: Биљал Касами ги предал начелата на „БЕСА“, Кахремани е надеж за албанската политика!

Универзитетскиот професор Аднан Исмаили, кој долго време се споменуваше дека стои зад формирањето на БЕСА, во изјава за ТВ 21 вели дека групата околу Биљал Касами ги предаде начелата на партијата. „Оваа мала група ги предаде начелата со кои некогаш се гордееше и денеска не си стоји на зборот за имплементирање на сите овие работи […]

ПРВИОТ ЧОВЕК НА НАТО ВО СКОПЈЕ: Следната недела генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ќе се обрати пред пратениците

Генералниот секретар на НАТО, Јанс Столтенберг, претстојнава недела ќе дојде во дводневна посета на Македонија (17 и 18 јануари). Според агендата на посетата, Столтенберг би требало в четврток напладне да се обрати и пред пратениците во Собранието на Р.М. На дневен ред пред пратениците во македонскиот парламент недалава ќе биде и договорот за добрососедство со […]

УТРЕ МАКЕДОНИЈА ЌЕ СЕ ОТКАЖЕ ОД СОПСТВЕНАТА ИСТОРИЈА: Договорот за „добрососедство“ со Бугарија ќе биде ратификуван во Собранието

Пратениците утре треба да го ратификуваат Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Македонија и Бугарија, кој е дел о дневниот ред на 30-тата седница. Истовремено, за утре е закажана и седница на парламентарната Комисија за европски прашања, на која бугарсскиот амбсадор во земјава, Иван Петков, ќе ги претстави програмата и приоритетите за работа на […]

СУДИИТЕ СТАНАА ПАРТИСКИ ВОЈНИЦИ: Вистинските виновници кои го прекршија Уставот и законите во моментов ги водат институциите, притворените не се терористи!

Од опозициската партија велат дека Дурловски, Јовановски, Дамовски, Илиевски, Божиновска, Чавков и останатите приведени се жртва на политички прогон само заради нивната храброст гласно да го искажат своето несогласување со антидржавните политики на власта на Заев. Од ВМРО-ДПМНЕ обвинуваат дека партиските инсталации во судството го рушат функционирањето на правдата и правната држава. Како што велат […]

(Видео)„ЈАО, КАКО СУ ЛУДИ, ХАОС У АРЕНИ“: Хрватите воодушевени од Македонската фаланга!

Ваква атмосфера можат да приредат само Македонците и црвено-жолтата боја. Големата поддршка од трибините во арената во Загреб, се чини беше клучна за победата на нашата репрезентација над Словенија. Неуморни, гласни и пожртвувани како и секогаш! Македонците приредија шоу за паметење. Хрватите пренесоа дел од атмосферата по социјалните мрежи, а ваквата атмосфера не ги оставила […]

ТЕПАЧКА И ВО ХОТЕЛ: Прославата за Православна Нова Година со тепачки помеѓу другари и роднини

На 13.01.2018 година во 16.45 часот пријавено е дека во хотел во Скопје, настанала расправија меѓу К.Д. и И.Д. (55) од Скопје, при што К.Д. го удрил И.Д. во пределот на лицето. Се преземаат мерки за расчистување на случајот. Тепачка меѓу роднини во Охрид На 13.01.2018 година во 17,15 часот во Охрид, дошло до меѓусебна […]

ЗНАМЕТО НЕ Е СВЕТО ЗА ОВАА ВЛАДА: Владата покажува негрижа кон националните симболи- искинати знамиња ги пречекуваат туристите!

Владата предводена од СДСМ и Зоран Заев, изминативе месеци покажува сериозна негрижа кон националните симболи. Жална и срамна е глетката за тоа како владата се однесува кон националното знаме. Распарталено знаме ги пречекува илјадниците туристи на местото каде е поставен крстот на манастирот „Св. Преображение“ во близина на истиот.     Огромниот број туристи кои […]

ГОЛЕМА ТЕПАЧКА ВО ЧАИР: Навивачи на „Шкупи“ нападнале навивачи и играчи на „Пелистер“

На 13.01.2018 година во 19,20 часот, во Скопје, во спортската сала „Шабан Трстена“ во која се одржувал кошаркарски натпревар меѓу кошаркарскиот клуб „Шкупи“ и кошаркарскиот клуб „Пелистер“, по завршување на натпреварот, од трибините каде што биле навивачите на домашниот клуб, била фрлена петарда кон клупата каде што седеле играчите на кошаркарскиот клуб „Пелистер“. Тие кои […]