Day: January 15, 2018

МИЦКОСКИ СО ЧЕСТИТКИ ПО ВТОРАТА ПОБЕДА НА РАКОМЕТАРИТЕ: Со спортска храброст и одлична стратегија до уште една ракометна победа!

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО – ДПМНЕ им ја честита вечерашната победа на македонските ракометари над репрезентацијата на Црна Гора на Фејсбук. „Доказ дека со силна волја, искрен пристап и пожртвуваност се е возможно и достижно. Со спортска храброст, достоинство и одлична стратегија Македонија стигнува до уште една ракометна победа. Честитки до целокупната ракометна репрезентација […]

(Видео)ЕЧИ ЗАГРЕБ ОД МАКЕДОНСКА ПЕСНА: „Едно име имаме“ ечи од грлата на фалангата!

Долго во ноќта во клубот „Роко“ во Загреб каде што е фан-зоната на македонските навивачи ќе се слави вечерашната победа против Црна Гора. Претходно, македонските ракометари ја победија и Словенија, а во прелиминарната фаза им останува уште средбата со Германија, в среда, на 17 јануари. Забава, музика, убаво друштво, позитивен резултат на ЕП. Што уште […]

РУСКАТА АМБАСАДА ОБЈАВИ ОФИЦИЈАЛЕН ТРАНСКРИПТ ОД ОДГОВОРОТ НА ЛАВРОВ: Ние ја признаваме Република Македонија и од тоа не отстапуваме!

На официјалниот профил на социјалнтие мрежи на Амбасадата на Руската Федерација во Македонија, предмалку беше објавена и официјалната верзија на изјавата на Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, со точен превод на ставот искажан за тоа на чија страна е Руската Федерација „Одговор на Министерот за надворешни работи на Руската Федерација, г-дин Сергеј Лавров, […]

СЕЛФИ ОД СОБЛЕКУВАЛНАТА: Македонските ракометари објавија селфи по триумфот над Црна Гора!

Македонија слави, а има и повод. По тешката борба и големата победа на Македонија против Црна Гора, ракометарите направија победничко селфи од соблекувална на Македонија. Македонија вечерва го нанижа и вториот триумф на Европското првенство во Хрватска, откако во вториот натпревар ја победи Црна Гора 28:29 (16:15 на полувремето). Со овој триумф нашите репрезентативци се […]

НАЈВЕРНИТЕ НАВИВАЧИ НА МАКЕДОНСКИТЕ РАКОМЕТАРИ: Знаете ли кои се двајцата најверни навивачи на Македонскиот ракомет?

  • January 15, 2018
  • Коментари
Ракометната еуфорија која владее во Македонија носи и свои последици по здравјето, особено поради познатиот стил на Македонската ракометна репрезентација да ги завршува натпреварите во апсолутна неизвесност   Поради ваквите „инфаркт натпревари“ социјалните мрежи ги лоцираа и најголемите и најверни навивачи на Македонската ракометна репрезентација, во ликовите на кардиохирурзите Жан Митрев и Салис Таџер. Жан […]

ВТОРА ГОЛЕМА ПОБЕДА: Македонија го продолжува походот на Европското првенство во Вараждин!

Македонската ракометна репрезентација ја оствари и втората победа на ЕП во Хрватска. Нашите момци вечерва ја совладаа Црна Гора со 29:28. По лошото прво полувреме кое Црногорците го добија со еден гол позитива (16:15), во второто полувреме нашиот тим заигра подобро и на крајот сосема заслужено ја славиме победата. Со оваа победа, Македонија со сигурност […]

БУГАРИЈА СЛАВИ ЗА РАТИФИКАЦИЈАТА НА ДОГОВОРОТ: Заев на зелена маса ја избриша Македонската историја, јазик и култура!

Договорот за пријателство, добрососедство и соработка со Република Македонија се темели на европските вредности кои го прават регионот пообединет и посилен, соопштија од бугарското МНР поздравувајќи ја ратификацијата на Договорот за добрососедство во македонското Собрание. Ратификацијата на договорот е пречекана со еуфорија во Бугарија. Радост кај бугарските политичари на ратификацијата на договорот за добрососедство со […]

СОВЕТНИК ОД СДС ВО БУТЕЛ: Вие пратеници кои го изгласавте законот за јазици сте предавници!

Јовановски во коментар објаснува дека за него љубовта спрема СДСМ е далеку помала од љубовта кон татковината Македонија, кој кажува дека тука нема простор за дебата! Мартин Јовановски, поранешен потпретседател на СДММ во ОО на партијата во Бутел и кандидат за Советник од оваа партија на последните локални избори, на социјалните мрежи го изрази своето […]

УШТЕ ЕДНО ПРЕДАВСТВО ЛЕГИТИМИРАНО ВО ПАРЛАМЕНТОТ: Ратификуван договорот со Бугарија- македонскиот јазик сведен на уставна категорија!

Пратениците на денешната 30. собраниската седница со 61 глас „за“ и еден „воздржан“ го изгласаа Предлог-законот за ратификација на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Македонија и Република Бугарија. Договорот беше потпишан од страна на Зоран Заев и Бојко Борисов лани во предвечерието на Илинден. Со него Македонија се откажа од грижата на […]

ЛАВРОВ ЗА МЕНУВАЊЕТО НА ИМЕТО: Преговорите започнаа кога САД реши дека треба да ја вовлече Македонија во НАТО, рушејќи ги сите специфичности на народот!

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лаворв одржа голема конференција за медиуми во врска со делувањето на руската дипломатија во 2017. Министерот одговараше на парашања на претставници на медиумите за односите помеѓу Русија и САД, НАТО, ЕУ, решавањето на кризата во Украина, Сирија, Корејскиот полуостров, како и за современите закани: тероризам и сајбер-безбедност Минатата година не […]
Страница 1 од 3123 »