Day: January 16, 2018

(Видео)НАРОДОТ СЕ САМООРГАНИЗИРА: Протест против двојазичноста во Прилеп!

Вечерва во Прилеп се одржа мирен протест против двојазичноста која беше изгласана од страна на пратениците на СДС во Собранието на Р.Македонија, без никаква претходна дискусија и дебата, и без присуствона опозицијата   Според информациите кои ги добивме од лица кои учествувале на протестот, истиот бил спонтан и ненајавен. Како што велат, со сопствените возила, […]

ТЕПАЧКА ВО СКОПСКИ ХОТЕЛ: Градоначалникот на Шуто Оризари тепал Белгиски државјанин?

  • January 16, 2018
  • Коментари
Тепачката за која пред три дена извести МВР во својот дневен билтен, а се случила во еден скопски хотел, всушност била тепачка помеѓу двајца некогашни соработници кои поради несогласувањата се скарале   На социјалните мрежи се појави информација дека на 13-ти овој месец, во еден познат скопски хотел градоначалникот на Шуто Оризари од СДС Курто […]

МАКЕДОНИЈА ДА СЕ ПОДЕЛИ НА ДВЕ ФЕДЕРАЛНИ ЕДИНИЦИ: Илирида и Славомакедонија како две единици на федералната држава!

По пораките испратени од бившите команданти на УЧК до Зоран Заев во врска со името на државата и спроведувањето на законот за двојазичност, различни радикални проалбански сепаратистички структури започнаа со засилена пропаганда да ја шират идејата за федерализација на Македонија во два посебни дела, од кои едниот ќе биде дел во кој Албанците ќе ги […]

СИТЕ ЌЕ ГО СЛУШААТ СТОЛТЕНБЕРГ: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ќе се вратат во Собранието за обраќањето на Столтенберг

Во четврток за време на обраќањето на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг во Собранието, најавено е дека пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ќе се вратат во собраниските клупи. Од ВМРО-ДПМНЕ потврдуваат дека нивните пратеници ќе го проследат излагањето на Столтенберг и повторуваат дека нивните приоритети остануваат да бидсат членството на Македонија во ЕУ и НАТО.

НИМИЦ ПОТВРДИ ДЕКА СЕ ПРЕГОВАРА И ЗА ИДЕНТИТЕТОТ: Освен за името ќе се преговара и за идентитетот, историјата и учебниците!

Ваквата изјава на Нимиц пред закажаните преговори што треба да почнат во среда фрлаат нова светлина во овој спор и спремноста на Владата предводена од Зоран Заев да направи огромни отстапки се со цел крајното решение да биде не само промената на името туку и целосна промена на идентитетот на Македонија и македонскиот народ. Освен […]

ГЕРИЛА СПРОВЕДУВАЊЕ НА ДВОЈАЗИЧНОСТА: Законот сеуште не е во сила, но на терен се спроведува!

Иако сеуште не е влезен во сила, новиот закон за двојазичност веќе започна со целосно герилско спроведување од страна на припадниците на албанската етничка заедница, особено во местата каде живее мнозинско албанско насление   По минатонеделните провокации за кои известија дел од медиумите, во случаи каде што граѓани на Р.Македонија од албанска националност одбивале да […]

СРЕДБА МИЦКОСКИ – ТИМОНИЕ: Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ се сретна со Францускиот амбасадор во земјава

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денес 16.01.2018 година придружуван од членот на Извршниот комитет, Игор Николов оствари средба со амбасадорот на Република Франција, Кристијан Тимоние. Двајцата соговорници констатираа дека Република Македонија и Република Франција имаат добри односи и дека тие односи мора да се продлабочуваат и во иднина. Претседателот Христијан Мицкоски истакна дека стратешка определба […]

10.000 ЕВРА ЗА ИНФОРМАЦИЈА: Косовската полиција нуди награда од 10.000 евра за релевантна информација за убиецот на Ивановиќ!

Косовската полиција нуди награда од 10.000 евра за релевантна информација во врска со убиството на Оливер Ивановиќ, пренесува косовскиот портал „Коха“ Потсетуваме, лидерот на Граѓанската иницијатива СДП Оливер Ивановиќ е убиен во Косовска Митровица пред канцелаијата на својата партија. Неговото безживотно тело го пронашла сосетката. Никој не го слушнал пукањето. По обидите за реанимација во […]

ГРЦИТЕ ИНСИСТИРААТ НА „ВАРДАРСКА“ ЗА ИМЕТО: Грчкиот министер за одбрана и преку Твитер бара „Вардарска“ да биде новото име на Македонија!

Лидерот на националистичката „Независни Грци“ и актуелен министер за одбрана, Панос Каменос инсистира на неговиот предлог идното име на северниот сосед да биде „Вардарска“. -Постојат словенски термини, како што е Вардарска, што може да се користат и кои нема да го содржат терминот Македонија и која ние ги прифаќаме, вели Каменос. Денеска, тој на Твитер […]

БУГАРСКИТЕ МЕДИУМИ ЈА ПОГРЕБАА МАКЕДОНИЈА: По усвојувањето на Законот за јазици, „Македонија се движи кон крајот“

Бугарската агенција „Newsfront“ објави текст за усвојувањето на новиот Закон за јазици кој е преземен од News.bg. Колку има вистина во објавениот наслов, заклучете сами. По информацијата дека македонските законодавци усвоија закон со кој албанскиот јазик ќе стане втор официјален јазик во земјата, бугарски медиум потсетува дека „на почетокот на минатата деценија во Македонија беше […]
Страница 1 од 3123 »