Day: January 17, 2018

ОБРАЌАЊЕ НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ: Во 17.15 часот претседателот Иванов ќе се обрати до јавноста!

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска – 17 јануари 2018 година, среда, ќе се обрати до граѓаните на Република Македонија, информираат од Кабинетот на претседателот. Обраќањето на Иванов е најавено во 17:15 часот.

ПРОДОЛЖЕН ПРИТВОРОТ НА МУКОСКИ: Судиите Периќ, Нича и Кадриу му го продолжија притворот на пратеникот Мукоски на ненајавена седница

Советот судии на Апелациониот суд во Скопје, составен од судиите Цветанка Периќ, Јани Нича и Сафет Кадриу не ја прифати жалбата на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Мукоски, и го потврди решението на првостепениот суд, со кое му продолжена мерката притвор. Апелациониот суд за жалбата на Мукоски расправаше на нејавна седница. За жалбите на Жаклина Пешевска, Љупчо […]

БЛАГОДАРАМ, АМА НЕ ФАЛА: Добредојдени сте во НАТО, но името мора да се реши!

НАТО ќе ја покани Македонија да се приклучи како негова земја-членка откако ќе биде постигнато взамно прифатливо решение во спорот со Грција за името, порача генералниот секретар на НАТО во интервјуто за МИА, кое го даде непосредно пред неговото пристигнување во првата официјална посета на земјава. На прашањето дали Македонија ќе добие покана за членство […]

АЛБАНСКИОТ ЈАЗИК ЌЕ СЕ ЗБОРУВА И ВО ДЕЛЧЕВО И СТРУМИЦА: Институциите ако треба ќе си ангажираат преведувач!

Во сите институции во земјава освен македонскиот јазик е и албанскиот, рече претседателот на ДУИ Али Ахмети, во синоќешната емисија “200“ на Алсат-М телевизија. На констатација на водителот дека многу критичари со ова не се согласуваат и велат дека албанскиот јазик нема да се употребува на цела територија на Македонија во ова ниво, и дека […]

ДЕНЕС ПАРТИЈАТА НА ЗАЕВ СЕ ПОКЛОНИ ПРЕД БОРЦИТЕ НА УЧК: СДС го славеше денот на паднатите борци на УЧК во Арачиново!

  • January 17, 2018
  • Коментари
На официјалната страна на СДСМ Арачиново може да се забележат фотографии од одбележувањето на манифестацијата ,,Јануарски Огнови’’, манифестација посветена на паднатите борци од селото. На фотографиите е и градоначалничката од редовите на СДСМ на Арачиново Миликије Халими. Меѓу лајковите на фотографиите може да се забележи и лајк од страна на зад граничниот комитет на СДСМ […]

МАКЕДОНИЈО, ТИ СИ БИСЕР БАЛКАНСКИ: Погледнете го славјето во соблекувалната по големото реми со Германија

  • January 17, 2018
  • Коментари
Со легендарната песна „Бисер Балкански“, ракометарите го прославија ремито и првото место во групата по завршувањето на натпреварот со европскиот шампион Германија Погледнете каква беше атмосферата во соблекувалната по завршувањето на натпреварот. 

(ВИДЕО+ФОТО) СУЛТАНОТ АМДИИ НЕГОВАТА СВИТА: Амди Бајрам дошол како султан на „Ромски бал“

Во хотелот „Александар Палас“ и годинава се одржала традиционалната манифестација „Ромски бал“. Најголемо внимание меѓу присутните гости привлекол, како и секогаш, пратеникот Амди Бајрам. Тој на балот дошол облечен како султан, со наметка, златна капа и придружба, со мажи кои беа облечени исто како него, но со сини капи и со жени облечени во специјални […]

ПРОМЕНА ВО МАКЕДОНСКАТА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА: Маркоски место Филип Лазаров

  • January 17, 2018
  • Коментари
Селекторот на Македонија Раул Гонзалес ја направи и првата измена во составот. На местото на Филип Лазаров на листата на играчите за дуелот со Германија ќе биде Велко Маркоски. Настапот на Маркоски ќе значи дека ова за него ќе биде петто Европско првенство и ќе има можност да го одигра 20. натпревар на европските шампионати. […]

ДЕНЕС СВЕЧЕНА АКАДЕМИЈА ВО СОБРАНИЕТО ЗА СКЕНДЕРБЕГ:Ќе биде промовирана и поштенска марка со ликот на Ѓерѓ Кастриот-Скендербег

  • January 17, 2018
  • Коментари
 Талат Џафери денеска ќе ја отвори свечената академија зa 550-годишнината од смртта на Ѓерѓ Кастриот-Скендербег. На свечената академија што ќе се одржи во салата „Голема купола“ во Собранието свои обраќања ќе имаат и директорот на Институтот на духовното и културното наследство на Албанците, д-р Скендер Асани, директорот на Институтот за национална историја д-р Драги Ѓеорѓиев […]

Од март се укинува забраната за купување алкохол по 19 часот

  • January 17, 2018
  • Коментари
Измените на Законот за трговија со кој треба да се укине ограничувањето за продажба на алкохол после 19 часот се готови и треба до крајот на неделава да бидат објавени на Единствениот национален регистар за прописи (ЕНЕР). Од Министерството за економија велат дека откако ќе биде доставен на увид на јавноста, законот ќе треба да […]
Страница 1 од 212 »