Day: January 19, 2018

ПУТИН СКОКАШЕ ПО КРСТОТ: Рускиот претседател во ледените богојавленски води

Портпаролот на претседателот на Русија  Дмитриј Песков изјави дека рускиот претседател учествуваше во богојавленското капење, нуркаше во ледената вода на езерото. „На Богојавление Путин слушаше дел од литургијата и учествуваше во богојавленското капење на езерото Селигер“, изјави Песков. Тој додаде дека  Путин отишол во Тверската област, каде го посетил машкиот манастир Нило-Столобенска пустина. Песков додава […]

ВОДИЦИ ВО ТИКВЕШИЈАТА: На денешен ден ги бањале зетовците и машките први деца

  • January 19, 2018
  • Коментари
„Водици“ или „Богојавление“ е денот на кој според христијанското предание Свети Јован Крстител го крстил Исус Христос во реката Јордан, а Водици традиционално се одбележува во Тиквешијата, информираат денеска за МИА етнолозите Кети Ванчева и Томе Крстевски при кавадаречкиот музеј. – Се прославува на 19 јануари и со тоа му се дава значање на крштевањето […]

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ВМРО-ДПМНЕ МИЦКОСКИ И КОЦЕ ТРАЈАНОВСКИ НА ФРЛАЊЕТО НА КРСТОТ ВО СКОПЈЕ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и членот на Извршниот комитет на партијата и поранешен градоначалник на Град Скопје, Коце Трајановски присуствуваа на одбележувањето на празникот Водици во Скопје.

НЕ МУ ТРГНА ГОДИНАВА: Сашо Тасевски добил заканувачко писмо!

В.д. директорот на Драмски театар-Скопје Сашо Тасевски вчера пријавил дека истиот ден во 10,30 часот, во службената канцеларија на Драмски театар-Скопје, пристигнало писмо адресирано лично до него. Откако го отворил писмото забележал дека во истото има напишана порака со заканувачка содржина за него и други лица. Пријавителот појаснил дека вакви пораки со заканувачка содржина добивал […]

МАКЕДОНИЈА НА МАКЕДОНЦИТЕ: Присутните на церемонијата за одбележување на Водици со порака!

На одбележувањето на празникот Богојавление- Водици во Скопје, на кејот на реката Вардар се развеа транспарент „Македонија на Македонците“.,   Транспарентот со моќна порака беше развеан на кејот на реката Вардар пред пријавените учесници да скокнат во водите по светиот крст. Даниел Дончевски беше најсреќен од вкупно 150-те пријавени граѓани за фаќање на крстот во […]

НЕ Е СЛУЧАЈНО ШТО ПО ПЕТТИ ПАТ ГО ФАЌАМ КРСТОТ: По петти пат крстот е во мои раце, оваа година се потврди дека тоа не е случајно

Бог се јави. Навистина се јави. Младиот Даниел Дончевски по петти пат го извади светиот крст од водите на реката Вардар кои претходно ги освети архиепископот охридски и македонски Г.Г. Стефан и свештенството на МПЦ-ОА. Тој им посака здравје и среќа на сите православни Христијани во државата. Даниел наградата и ја посвети на 9-годишната Биле […]

ВЛАСТА ЈА ПРОВОЦИРА ОПОЗИЦИЈАТА ДА ГО БОЈКОТИРА СОБРАНИЕТО: Десетици штетни закони донесени во Собрание без опозиција!

Одлуките на пратеничката група се носат заеднички, таа е составен и интегриран дел од ВМРО-ДПМНЕ и тие одлуки единствено зависат од пратениците и од раководството на ВМРО-ДПМНЕ, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервју за Независен. -Донесовме одлука за присуство на седницата каде што се обрати генералниот секретар на НАТО, Столтенберг, од причина што […]

КРСТОТ ВО СКОПЈЕ ЗАВРШИ КАЈ ДАНИЕЛ ДОНЧЕВСКИ: Скопјанецот по петти пат го фаќа крстот во водите на реката Вардар

Даниел Дончевски од скопско Ченто го фати Светиот крст во реката Вардар што денеска напладне од мостот кај Министерството за надворешни работи го положи архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан. Дончевски беше најсреќен од вкупно 150-те пријавени граѓани за фаќање на крстот во Скопје. Тој, по петти пат го фаќа светиот крст до сега. Традиционално, […]

МАКЕДОНСКИ МАНИФЕСТ СО ПИСМО ДО СТОЛТЕНБЕРГ: Не го сакаме НАТО!

Здружението „Македонски Манифест“ на 17. јануари испрати отворено писмо до генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг во кое му порача дека Македонците не го сакаат НАТО, ниту сакаат промена на името на државата   Писмото ви го пренесуваме во целост:   „Отворено писмо до Јан Столтенберг, генерален секретар на НАТО Уважен господине Столтенберг, добродојдовте во […]

АНТИ-НАТО И АНТИ-ВЛАДИНИ ПРОТЕСТИ: Македонски Обединети Сили повикаа на протест во недела!

Македонски Обединети Сили повторно повикаа на протест кој ќе се одржи на 21.01 во 13.00 часот пред Собранието на Р.Македонија, како израз на незадоволство по изгласувањето на законот за јазиците, најавите за промена на името, ратификувањето на договорот со Бугарија, но и туркањето во НАТО наспроти волјата на народот     „Браќа и сестри Македонци […]
Страница 1 од 212 »