Day: January 21, 2018

КИРЕ ЛАЗАРОВ НЕМА ДА ИГРА ДО КРАЈОТ НА ПРВЕНСТВОТО: Повредата не изгледа добро, открива Раул Гонзалес!

  • January 21, 2018
  • Коментари
Македонија се соочува со огромен хендикеп во пресрет на двата преостанати меча од групата во Вараждин на ЕП во Хрватска, бидејќи, најверојатно, Кире Лазаров не може да игра. Тоа беа зборовите на селекторот Раул Гонзалес, на прес-конференцијата по поразот од Шпанија (20-31). „Не верувам дека Лазаров ќе може да игра на наредните два натпревари. Најверојатно […]

КОЛУМНА НА СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: Употребна вредност

Косово си го покажа своето лице пред целиот свет. Вообичаено кога нешто на властите во нивната земја нешто не им оди, прибегнуваат кон работи слични на она што се случи пред два дена во Косовска Митровица. Убиството на Оливер Ивановиќ не е воопшто наивно. На Косово во моментов хараат странските разузнавачки служби. Има дури 17 […]

ПОЛУФИНАЛЕТО НЕ Е ЗАГУБЕНО: Со 4 бода одиме во полуфинале, само Кире да е добро!

  • January 21, 2018
  • Коментари
Македонија загуби од Шпанија со убедливи 31:20, но тоа апсолутно не значи дека сме ги загубиле шансите за место во првата четворка на Европското ракометно првенство. Она што повеќе загрижува во моментов е повредата на капитенот Кире Лазаров. По поразот од Шпанија, можната разврска и потенцијалниот пат до полуфиналето е јасен. Впрочем тој е многу […]

ГОНЗАЛЕС РАЗОЧАРАН: Изигравме катастрофа, немавме шанса!

  • January 21, 2018
  • Коментари
Македонскиот селектор Раул Гонзалес по натпреварот со Шпанија која заврши 20:31 за „Црвената фурија“ беше видно разочаран од играта и резултатот на македонските ракометари. -Изигравме катастрофа. Имавме 7 разлика во првите минути и мислам дека немавме шанса. Треба да заборавиме и да продолжиме понатаму, истакна Гонзалес. Тој посочи дека за селекцијата голем проблем е повредата […]

КОГА ИДИОТИЗМОТ ТИ Е ПРИМАРНА ОСОБИНА: Мухамед Зекири плукаше по Кире Лазаров!

Пратеникот на СДСМ, Мухамед Зекири, на својот ФБ профил излезе со скандалозен статус против капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кире Лазаров. Лазаров се здоби со повреда на стартот на натпреварот против Шпанија и поради тоа го пропушти натпреварот против „фуријата“ до самиот финиш. Најдобриот македонски ракометар на стартот се здоби со удар и се пожали […]

ПОЗНАТА ПРИЧИНАТА ЗА ЛОШИОТ СТАРТ: Социјалните мрежи ја најдоа причината за лошиот старт во Вараждин!

  • January 21, 2018
  • Коментари
По скијачката авантура на Доломитите во Италија, во ски-центар во кој дневна карта за семејството Заеви за ски-лифтови чини 6.000 евра, Зоран Заев се пресели во Вараждин да ги бодри ракометарите. И, судејќи по реакцијата на навивачите и социјалните мрежи, подобро да не дојдеше   Имено, Македонската ракометна репрезентација се соочува со еден од најлошите […]

КОЛУМНА НА СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: Ороспилук

Вечерва МОС пред Собранието на Република Македонија го запалија европското знаме. Не им се мешам во палењето но сметам дека за небитнините што ја снајдоа Македонија не ни е виновна Европската Унија. Ние немаме проблем со никој друг, освен со Зоран Заев. Тој е проблемот во нашата земја. Нема логика да се пали Европското знаме, […]

ЧЛЕНСТВОТО НА ВМРО-ДПМНЕ ЌЕ СЕ АЖУРИРА: ИК на ВМРО-ДПМНЕ донесе одлука за ажурирање на членството

Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ денес одржа седница на која биле разгледани и се расправало за повеќе точки. Од партијата соопштуваат дека ИК на ВМРО-ДПМНЕ констатирал дека државата се води во погрешна насока и на политички и на економски план, за што главен виновник е актуелната Влада предводена од СДСМ. -Погрешните политики и безидејноста на Владата […]

ВОЈНА ПРОТИВ РУСИЈА ЗНАЧИ САМОУБИСТВО: Германски медиуми анализираат и предупредуваат дека НАТО не може во војна со Русија

Германскиот сајт „Контра Магазин“ (Contra Magazin) смета дека воени дејствија против Русија се самоубиствени. Материјалот што го објави изданието на германски јазик Contra Magazin носи ваков наслов: „НАТО против Русија: Оној кој мечтае за војна со Русија, мечтае за самоубиство“. Во публикацијата како многу убедлив аргумент се наведува примерот со оперативно-тактичките ракетни системи „Искандер-М“ кои […]

МАКЕДОНЦИТЕ ПРОТЕСТИРАА ВО АВСТРИЈА: Македонската дијаспора во Австрија со скромни протести и отворени писма

Македонската заедница во Австрија вчера на 20 јануари одржа мирен протест “ЗА УНИТАРНА МАКЕДОНИЈА“ пред Македонската амбасада во Виена. Присутните проследија Отворено писмо до Претседателот, Собранието и Владата на Република Македонија и отворено писмо до Претседателот, Парламентот и Владата на Република Австрија. Поздравна телеграма до протестот упати првиот австриски амбасадор во Македонија од 1997 до […]
Страница 1 од 3123 »