Day: January 22, 2018

НАТО ИЗГОРЕ ВО МАКЕДОНИЈА, МИЛЧИН СЕ НАЛУТИ: Преписка помеѓу Владимир Милчин и Љупчо Палевски поради НАТО!

Палењето на знамињата на НАТО и ЕУ како одраз на чувството на мнозинството во Македонија предизвика и потреба за реакција од оние кои ја бранат, или пак се платени да ја бранат оваа опција Веднаш по палењето на знамињата, со двоумици се јави и мозокот на операцијата „Отворено општество“ финансирана од Џорџ Сорос во Македонија, […]

ВЛАДАТА НЕМА ДА ГО ПОВЛЕЧЕ ЗАКОНОТ: Се јавија и од владата по пресот на ВМРО-ДПМНЕ – законот не го повлекуваме!

Владата на Република Македонија смета дека Законот за употреба на јазиците е согласно Уставот на Република Македонија. Од Владата предводена од Зоран Заев и СДСМ сметаат дека законот изгласан е во демократска, парламентарна процедура и е во интерес на сите граѓани и во рамки на концептот едно општество еднакво за сите, соопшти владината прес-служба како […]

ЗАКОНОТ ЗА ДВОЈАЗИЧНОСТ ЌЕ СЕ ПРЕГЛАСУВА ВО ПОНЕДЕЛНИК: Опозицијата присуствувала на координација, па на прес бараше да се повлече Законот

Законот за употреба на јазиците се очекува во понеделник да биде ставен на собраниска седница. Ова е договорено на денешната координација на претседателот на Собранието Талат Џафери со пратеничките групи, потврдија од македонското Собрание. На координацијата не присуствувале пратениците од ВМРО-ДПМНЕ. Опозициската партија денеска побара Владата да го повлече Законот, квалифкувајќи го како неуставен. – […]

КИРЕ ЛАЗАРОВ СО ПОРАКА ДО МАКЕДОНСКАТА ЈАВНОСТ: Капитенот испрати смирувачка порака!

  • January 22, 2018
  • Коментари
Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кирил Лазаров, упати смирувачка порака до македонската јавност и истакна дека и натаму постојат шанси тој да биде дел од претстојните натпревари на нашите ракометари на Европското првенсво во Хрватска. -Сè уште правиме анализи. Не можам ништо да кажам, бидете трпеливи, изјави предводникот на националниот тим. Пред оваа изјава на […]

БОЈКОТ НА НАСТАВАТА И ВО ТЕТОВО: Професорите од СОУ „Кирил Пејчиновиќ“во Тетово ги бојкотираа првите часови

Десетици професори од гимназијата Кирил Пејчиновиќ во Тетово во знак на протест заради доцнењето на платите за декември, ги бојкотираа првите часови. Раководството на училиштето го поддржува протестот и апелира до надлежните органи да преземат мерки за да се реши ова прашање. -Законот за плати, знаеме дека има рок до кога да се исплатат. Разбирливо […]

ТАРАВАРИ ЌЕ ГО ПОМОГНЕ СЕМЕЈСТВОТО ЈОСИФОВСКИ: Семејството преживува со 2.300 денари месечно, Таравари и општина Гостивар со одлука за финансиска помош

Семејството Јосифовски од гостиварската населба „Циглана“ преживува со 2.300 денари месечно, пари од социјална помош, куќата им е во состојба на распаѓање, а ќерката е болна и лице со посебни потреби. Велат дека не можат финансиски да го издржат трошокот за нејзиниот медицински третман – пренесе „Фокус“ Семејството веќе доби помош од месната заедница „Циглана“ […]

ПОЛОВИНА МИЛИЈАРДА ДОЛГ, И НОВО ЗАДОЛЖУВАЊЕ: Владата планира ново задолжување на домашниот пазар – во опција 24 милиони евра

  • January 22, 2018
  • Коментари
Во вторник Владата повторно ќе се задолжи на домашниот пазар. Планираната сума е речиси 24 милиони евра . На аукцијата на домашните кредитори ќе им бидат понудени две 15 годишни обврзници во вредност од 8 милиони евра и едногодишни записи од околу 10 милиони евра. Ова ќе биде второ задолжување на домашниот пазар годинава откако […]

СЕЛА СЕ СЕТИ: Лидерот на Алијансата за албанците ќе организира големи протести во Струга

Лидерот на Алијанса на Албанците, Зијадин Села, се заблагодари на граѓаните на Струга за поддршката што му ја дадоа на локалните избори, особено на иселениците. Тој истакна дека АА е партија која кај албанското гласачко тело победи со 2:1 во споредба со другите партии. Села смета дека оние кои ги спроведуваат политиките за бркање од […]

СВЕДОШТВО НА ПРИТВОРЕНАТА ПРАТЕНИЧКА: 16 часа ме држеа со лисици на рацете, децата ми одат на психолози- немам сторено кривично дело!

-Не можам да повторам дело кое не сум го ни извршила. Не мислам да бегам и да влијаам врз сведоци. Ги понудив и двата пасоша, ако има потреба. Немам ниту еден ден отсуство во Собранието. Мајка сум на три малолетни деца. Живеам со стари свекор и свекрва, за кои се грижам. Загрозена ми е здравствената […]

ОПШТИНА АЕРОДРОМ КАКО ПАРКИНГ ЗА ЦИСТЕРНИТЕ НА ЗАЕВ: Жителите на општина Аеродром револтирани поради узурпираните паркинзи!

Општина Аеродром се претвори во паркиралиште за цистерните на Заев – обвинуваат граѓаните на социјалните мрежи, откако нивните платени паркинг места веќе со месеци се узурпирани од неколку цистерни и камиони на фирмата „Тритерол“ која се поврзува со кланот Заеви   Аеродромци се револтирани и бараат од градоначалникот Марин итно да превземе мерки за отстранување […]
Страница 1 од 3123 »