Day: January 23, 2018

МАНАСКОВ ЗА ПРОМАШЕНИОТ ПЕНАЛ: Шансата била пропуштена уште претходно

  • January 23, 2018
  • Коментари
Ракометната репрезентација на Македонија имаше победа в рака против Чешка, но ја прокоцка. Иако ракометарите водеа со шест гола во еден интервал од натпреварот, на крајот загубија со 24-25. Манасков имаше шанса да донесе реми од пенал, но сепак, не успеа да погоди откако Мрква го фати неговиот пенал на самиот крај од мечот. -Самите […]

ПОВТОРНО, ЗА МАЛКУ НИ ИЗБЕГА ПОЛУФИНАЛЕ: Изгубивме добиен натпревар, ништо од полуфинале!

Македонија испушти победа. Нашата репрезентација водеше 55 минути, но во финишот на дуелот противникот беше поумешен и стигна до триумф. Натпреварот со Чешка го одигравме без капитенот Лазаров кој само ги изведуваше пеналите. Почетокот беше во знакот на Македонија која поведе со 4:1, а по водството од 6:2 за нашата репрезентација селекторот на Чешка побара […]

СЛОВЕНИЈА ОДИГРА ВО НАША КОРИСТ: Поразот на Шпанија од Словенците го отвара патот за Македонија со реми да се пласира во полуфинале

Се отворија работите во групата 2 во Вараждин, откако вечерва Словенија ја совлада Шпанија со 31-26 Сега патот на Македонија е за нијанса полесен затоа што постојат реални варијанти за пласман во полуфиналето и со едно реми и една победа во двата наши преостанати меча. Кој очекуваше дека „отпишаните“ Словенци ќе воскреснат и ќе ја […]

ПРИШТИНА И ТИРАНА МУ СЕ НАЛУТИЈА НА ИВАНОВ: Креаторите на „Тиранската платформа“ со жестоки напади и критики до Иванов поради законот за двојазичност!

Законот со кој се воведува двојазичност на целата територија на Македонија ја вжешти атмосферата во државата, но очигледно влијаеше и на нашите соседи. Во ист ден на одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да не го потпише законот за двојазичност реагираа и Приштина и Тирана, односно косовскиот претседател Хашим Тачи и албанскиот премиер Еди Рама. Иако […]

МАПАТА НА ПОДЕЛЕНА МАКЕДОНИЈА НЕ Е ШЕГА: Ситуацијата во Македонија полека ќе се радикализира бидејќи народот е оставен сам на себе!

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров уште во 2015. предупреди дека постојат информации дека околу Македонија се договара план со кој Бугарија и Албанија би имале заедничка границата. А тоа значи Македонија да се подели на два дела – бугарски и албански“, вели Александар Митовски, аналитичар од Скопје за Спутник Мапа на распарчена Македонија на […]

„ДВИЖЕЊЕ ЗА ИЛИРИДА“ СО ПРЕДЛОГ ЗА ИМЕТО: Сепаратистичко албанско движење во Македонија бара земјата да се преименува во „Балканска Федеративна Република“

  • January 23, 2018
  • Коментари
Продолжуваат провокациите од разни албански националистички и сепаратистички групи во Македнија, кои го користат моментот на нарушена заштита на државните интереси да ја промовираат својата политичка агенда во своите средини Порталот на албански јазик ИНА објави краток текст лиферуван од одредена група која делува во Македонија, наречена „Движење за Илирида“ во кој се нуди „решение“ […]

СВЕТСКИТЕ ЛИДЕРИ ЗАВЕАНИ ВО СНЕГ: Економскиот Форум во Давос ги зароби светските лидери и економски магнати во снежна бура!

Швајцарскиот скијачки центар Давос во наредните три дена ќе ги собере околу илјада најважни и најбогати луѓе во светот, а за нивната безбедност ќе се грижат припадници на полицијата, восјката и најелитната безбедносна служба на светот, додека на врвовите на планините ќе бидат позиционирани снајперисти Најважните луѓе ќе ги обезбедува и сопствена полиција. Околу 5.000 […]

Мицкоски, Ѓорчев и Перински остварија средба со германскиот амбасадор Герберих

Двајцата соговорници констатираа дека и во иднина ќе продолжат постојаните контакти и комуникации помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и амбасадата на Република Германија, како и со претставниците на Европската Унија во Македонија. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со членовите на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Ѓорчев и Златко Перински оствари средба со германскиот амбасадор во Република Македонија, Томас […]

УЈП АУКЦИЈА: Купете кола за 50 евра, телевизори, лаптопи, гарнитури, апаратури за целулит…

Управата за јавни приходи на 26 јануари (петок) ќе организира јавна аукција и комерцијална продажба на голем број на предмети запленети од даночните обврзници. На таа аукција ќе се продаваат деловни простории за 150.000 евра во Штип, земјоделско земјиште за 8.000 евра во Чучер Сандево, како и голем број на возила кои се во возна […]

НЕЗАВИСНИОТ СИНДИКАТ НА ПОЛИЦИЈАТА НАЈАВУВА ПРОТЕСТ: Премиерот и министерот Оливер Спасовски да не ги бојкотираат нашите барања

Претседателот на независниот синдикат на полицијата, Гоце Делчев – Тодев, бара поголема заштита за полициските службеници бидејќи, како што вели, не може лицата кои го прекршиле законот да ги навредуваат и омаловажуваат полицајците кои извршуваат работни задачи. – Не може да се случи нашите барања кои ги доставуваме до министерот и премиерот да бидат бојкотирани. […]
Страница 1 од 41234 »