Day: January 24, 2018

МИЛЧИН МУ СЕ НАЛУТИ НА ЗАЕВ: Никакви мајмунлаци не прифаќам освен Македонски јазик и Македонци!

И идеологот на т.н. „шарена револуција“ преку која беше злоупотребен граѓанскиот сектор и ставен во служба на СДС, Владимир Милчин, му порача на Зоран Заев дека не сака да слушне за никакви „мајмунлаци со гротескни читања и изговори на именки и придавки“ алудирајќи на последните предлози за решение на проблемот со името „Македонец, на англиски […]

ДЕТАЛИ ЗА ТРАГЕДИЈАТА НА КЛИНИКА: Детали за момчето кое почина на операција на Клиника во Скопје

  • January 24, 2018
  • Коментари
Момче од 15 години починало додека го оперирале на Клиниката за Трауматологија. Според најновите податоци до кои дојде порталот НОВА, момчето паднало на час по физичко, и било донесено како итен случај, а смртта настапила како резултат на малигна хипертермија која се случува во многу ретки случаи кај пациенти кои имаат генетска мутација и во […]

ШАМАР ОД ЦИПРАС: Шамар за Македонија од Ципрас, решението за името мора да биде ЕРГА ОМНЕС!

Ципрас на заедничката прес конференција со Заев истакна дека доколку Македонија сака да напредува во кандидатурата за членство во ЕУ и НАТО мора да го промени името, а формулата да биде ЕРГА ОМНЕС. Тоа значи дека името ќе мора да се промени и за внатрешна и за надворешна употреба со промена на уставот. Ципрас вели […]

КОЛУМНА НА СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: Шочурија

„Еј море куме златен, во небрано ти си фатен“, колку ли е соодветна оваа песна која ја пее Ѓоко Дончев за нашава денешна политичка ситуација. Во Давос, Зоран Заев, го доби кумството над аеродромот и автопатот. Тој ќе ги преименува во „Пријателство“. Значи, тој одлучил самиот да биде кум. Кога тргнало се да биде во […]

НИ ЈА СВИТКА КИЧМАТА: Заев почна со откажување од сè што е македонско!

Македонскиот премиер Зоран Заев започна со виткање на кичмата и откажување од сè што е македонско. По средбата со грчкиот колега Алексис Ципрас во Давос, Заев изјави дека ќе се преименуваат аеродромот и автопатот во нашата зема кои ги носат имињата „Александар Македонски“. – За да покажеме дека сме посветени на наоѓање решение, Владата ќе […]

УДРИ ДРЖАВНО Е: Претседателот на Советот на обвинители, Коле Штерјов, направил сообраќајка кај Штип со службеното возиоло

  • January 24, 2018
  • Коментари
Претседателот на Советот на јавни обвинители Коле Штерјов направил сообраќајка пред Штип во која го оштетил службеното возило на Советот, јавува Сведок. Според информациите на порталот, Штерјов сам го управувал службеното возило, најверојатно за приватни потреби. Извори од Советот тврдат дека не биле зпознаени дека претседателот требало да патува службено, туку најверојатно се упатил кон […]

ЗАЕВ ГО СМЕНИ ИМЕТО НА АВТОПАТОТ И АЕРОДРОМОТ: Ципрас обелоденува дека новото име ќе биде за севкупна употреба и ќе се вметне во Уставот!

Мора да најдеме решение за сите нерешени прашање за да можат да продолжат напред евротатлантските интеграции. Заедничкото решение треба да биде ерга омнес, а преговарачкиот процес се приближува кон крајот, рече Ципрас. Грчкиот премиер Алексис Ципрас кажа дека преговарачкиот процес се приближува кон крајот и дека решението за името треба да важи ерга омнес по […]

ОТИДЕ ИМЕТО: По средбата со Ципрас во Давос, Заев најави дека ќе го менува името на автопатот – новото име ќе биде „Пријателство“

Не само името, туку Зоран Заев ќе ги менува и називите на институциите, автопати, аеродроми но и одредени топоними кои не се по меракот на Грчката држава, а се со цел менување и на државното име и идентитет на Р.Македонија   Менувањето на името и автопатот кои се именувани по најголемиот македонски војсководец Александар Македонски, […]

ТРАГЕДИЈА НА СКОПСКА КЛИНИКА: Почина 15-годишно дете по комплкација на клиниката за трауматологија!

  • January 24, 2018
  • Коментари
На Клиниката за Траматологија синоќа се случила трагедија кога починало 15-годишно дете. Како што дознава Пресс24 од свои извори, се работи за 15- годишно дете кое починало на Клиниката како последица на компликација, најверојатно по примената анестезија. Засега за случајот нема официјална потврда. Се очекуваат повеќе детали за трагедијата.

НИШТО ОД СРЕДБАТА ВО КУЌАТА НА ЖАН МОНЕ: ВМРО-ДПМНЕ одамна најави дека нема ништо од средбата во Париз, мегафоните ширеа пропаганда

Средбите меѓу претставници на парламентарните партии од македонското Собрание во рамки на процесот „Жан Моне“ се одложени за март. Првично, според најавите од дел од провладините медиуми, но и одредени новинари и аналитичари требаше да се одржат во куќата на Жан Моне во близина на Париз на 25 и 26 јануари. Претседателот на Парламентот Талат […]
Страница 1 од 41234 »