Day: January 27, 2018

(Видео)ЗАВРШИ ЛИДЕРСКАТА СРЕДБА ВО КЛУБОТ НА ПРАТЕНИЦИ: ВМРО-ДПМНЕ останува на браникот на националните интереси на Република Македонија!

Заврши лидерската средба во Клубот на пратеници организирана од страна на Министерството за надворешни работи на која присуствуваа Зоран Заев, Христијан Мицкоски, Али Ахмети и претседателот на државата Ѓорѓе Иванов   Како што информираа учесниците на средбата, истата била од информативен карактер и на истата не е донесена никаква одлука, ниту пак се формирал национален […]

АЕРОДРОМЦИ МУ СЕ НАЛУТИЈА НА ШИЛЕГОВ: Какво непочитување на интелегенцијата на граѓаните!

И жителите на најбројната општина во Скопје се налутија на ступидното образложение на градоначалникот Петре Шилегов, кој се обиде да ги убедува граѓаните на главниот град дека поскапувањето на водата било поради еколошки причини „Какво непочитување и навреда на интелигенцијата на граѓаните. Нека каже Петре Шилего од која партија се луѓето во регулаторна комисија и […]

ЗОШТО БЕА НЕОПХОДНИ 32.000 АМАНДМАНИ: Антонио Милошоски објаснува зошто се поднесени 32.000 амандмани

#32000 амандмани на Зак. за двојазичност се неопходни заради: 1. заштита на Уставот 2. заштита на кодот на унитарното општество 3. ризикот од нефункционална држава и парализирана администрација 4. наметната репресија 5. изнудување на поширока јавна и стручна дебата на оваа тема #32000 амандмани на Зак. за двојазичност се неопходни заради: 1. заштита на Уставот […]

ОЛИВЕР СПАСОВСКИ ТЕРА КАМПАЊИ: Вечерва уште еден вооружен грабеж во Скопје!

Машко лице маскирано со фантомка на главата и вооружено со пиштол, влегол во колонијал и со закана од вработените го одзел дневниот промет. Грабежот се случил вчера во 20.40 часот во колонијал на улицата „Боро Менков“ во скопската населба Скопје Север. Дневниот промет изнесувал околу 20.000 денари, кој откако го земал избегал во непознат правец.

ЛИДЕРИТЕ СЕУШТЕ СЕ КООРДИНИРААТ: Сеуште трае средбата – најверојатно ќе продлжи и во доцните часови

Повеќе од четири часа државно- политичкиот врв вечерва ја разгледува иницијалната рамка за решавање на разликата околу името меѓу Македонија и Грција, што ја предложи медијаторот на Обединетите нации Метју Нимиц на 17 јануари во Њујорк. Накоординативниот состанок, кој се одржува во Клубот на пратеници, учествуваат претседателот Ѓорге Иванов, премиерот Зоран Заев, министерот за надворешни […]

ЦИПРАС ГО ПОМНОЖИ ЗАЕВ СО НУЛА: Преименувањето на аеродромот и автопатот не го решава проблемот со иредентизмот!

Се обврзувам дека во следниот период со патриотска одговорност ќе се стремам кон заемно прифатливо решение, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас во обраќањето до јавноста по денешните средби со лидерите на политичките партии и објасни дека е направен напредок, но сѐ уште е долг патот до договор. Како што јавува дописникот на МИА од Атина, […]

ХУНТАТА СЕ ИЗЖИВУВА СО ДЕДО ПАНЧЕ: Апелација ја отфрли жалбата на дедо Панче кој ја фати за коса Шеќеринска

Апелациониот суд ја одби жалбата на Панче Ангелов, осуден на четири години затвор затоа што сакаше побрзо да ја извади од прес центарот во Собранието на Р.Македонија на безбедност, притоа фаќајќи ја за коса тогашната пратеничка, Радмила Шекеринска, при случувањата во Собранието на 27-ми наприл минатата година. Ангелов бараше Апелација да му ја преиначи затворската […]

РУСКИОТ ТЕНК Т-90 ПРОБЛЕМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ „АБРАМС“: Руската „армата“ конкуренција на „Абрамс“ и кинескиот „Тип-99“

  • January 27, 2018
  • Коментари
Воениот аналитичар на магазинот „Нешнл Интерест“ Себастијан Роблен ги спореди тактичко-техничките карактеристики на тенковите Т-90, М1 „Абрамс“ и „Тип 99“ Според мислењето на експертот, најбрз од овие три тенка е најновиот кинески „Тип-99“ Ова оклонпо возило на пат може да достигне до 80 километри на час, Т-90 (во извозна верзија за Индија) достигнува брзина од […]

КОСОВСКИОТ ПРЕМИЕР ИЗОЛИРАН: По Американската, и Британската амбасада не му издава виза!

Приштинскиот весник „Коха диторе“ денес пишува дека учеството на косовскиот премиер Рамуш Харадинај на Инвестициониот самит за Западен Балкан во Лондон идниот месец е неизвесно, бидејќи британската амбасада сеуште не му издала виза, а косовската влада признава дека тој британска виза, засега, не добил „Коха“ објаснува дека Западот го „изолира“ Харадинај и потсетува дека американската […]

ТОТАЛИТАРНИОТ РЕЖИМ СО НАВРЕДИ: За пратеничката на СДС од Охрид, одбраната на националните интереси било дијагноза!

Пратеничката на СДС од Охрид, Жаклина Лазаревска, на социјалните мрежи го нарече „дијагноза“ потегот на ВМРО-ДПМНЕ со поднесувањето на околу 35.000 амандмани за законот за двојазичност, со цел спречување на донесување на против-уставен закон со злоупотреба на европското знаменце   Според Лазаревска, која очигледно гледа само низ призмата на парите, главен проблем во овој чекор […]
Страница 1 од 512345 »