Day: January 29, 2018

ЕДИ РАМА ПОВТОРНО СЕ МЕША ВО НАШИТЕ РАБОТИ: Албанскиот премиер има порака за законот за јазици во Македонија

Премиерот на Албанија, Еди Рама, изјави дека Албанија со внимание ги следи преговорите меѓу Грција и Македонија за прашањето за името на Македонија   Овие преговори, според него, ќе го отворат патот на Македонија, за да се започне процесот на евро-атланска интеграција. Оваа изјава, Рама ја даде за време на состанокот на парламентарната Група на […]

РЕШЕНИЕ ЗА ИМЕТО, ТЕШКО ПРЕД САМИТОТ НА НАТО: Министерот за одбрана на Грција не верува дека ќе има решение пред самитот на НАТО!

Лидерот на Независни Грци, коалицискиот партнер во грчката Влада и актуелен министер за одбрана, по заедничкиот состанок на парламентарната група и на извршниот комитет на партијата рече дека не верува дека до Самитот на НАТО ќе се исполнат сите предуслови за решение на проблемот, одговарајќи на новинарско прашање што ќе прави на следниот состанок на […]

ЖИВОТОТ ВО ОПШТИНА АЕРОДРОМ СЕ ПОНЕПОДНОСЛИВ: Ако не се отруете од воздухот, ќе ве изедат кучиња – 100 дена од работата на Златко Марин!

Кучињата бездомници беснеат во општина Аеродром, а градоначалникот Златко Марин абер нема да почне со решавање на овој горлив проблем кој ги тишти жителите на општината, наместо тоа, градоначалникот веќе 100 дена се занимава со партиски вработувања и местење на тендери „Завчера вечерта на ул. АСНОМ 16 во општина #Аеродром, улично агресивно куче по не […]

РАСИПНИШТВО ВО „МАКЕДОНСКИ ЖЕЛЕЗНИЦИ“: Вработените со месеци не земале плати, раководството лета со билети од 1.2 милиони денари!

  • January 29, 2018
  • Коментари
Јавно претпријатие за железничка инфраструктура Македонски железници ќе потроши 1,2 милиони денари за авионски билети за службени патувања следната година, во услови кога секој месец вработените штрајкуваат за неисплатени заостанати плати. На крајот на минатата година со одлука на Владата, Македонски железници преку заем од ЕЛЕМ и МЕПСО обезбеди пари за исплата на ноемвриската плата на вработените, […]

ОДЛОЖЕНА РАСПРАВАТА ЗА ДВОЈАЗИЧНОСТА: ВМРО-ДПМНЕ ја доби првата „битка“ во Собранието

Претседателот на Собранието, Талат Џафери ја одложи расправата за Законот за јазици, кој беше осма точка на дневниот ред на денешната 32. седница, бидејќи како што кажа, „нема технички услови за расправа“. – Имајќи ја предвид формалната процедура за обработка на сите амандмани кои се 35.569 на број, тие не се довршени. И деловната обврска […]

ФУДБАЛСКАТА ЛЕГЕНДА Е ВО СКОПЈЕ: Златан Ибрахимовиќ претстојува во еден од најлускузните хотели во Скопје!

Живата фудбалска легенда, Златан Ибрахимовиќ, сè уште е на македонско тло, откако денес се одлучи да го разгледа нашиот главен град, Скопје. Сепак откако вчера се појавија неколку фотографии од неговата посета во Штип, денеска фотографиите на профилот на еден од најпознатите ловџии во нашата земја Бране Ѓоргиоски потврдуваат дека фудбалерот сега е во Скопје […]

МИЦКОСКИ СЕ СРЕТНА СО ФЕДЕРИКА МОГЕРИНИ: Во Македонија се случува уназадување на процесот на евроатлански интеграции!

Во текот на денешниот ден имавме состанок со еврокомесарката Федерика Могерини која што истовремено е одговорна и за надворешната политика на Европската Унија. Разговаравме за стратешките приоритети на Република Македонија а тоа е полноправното членство на Република Македонија во ЕУ, изјави денеска во Брисел лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. -Исто така разговаравме во врска со […]

ЦЕЛА ПАРТИЈА НА ПАТАРИНА: ЈП „Државни патишта“ објави дека е преплавено од партиски војници!

  • January 29, 2018
  • Коментари
Продолжуваат партиските вработувања, и раздолжувањата кои СДС ги има кон учесниците во шарената револуција и тоа врз грбот на граѓаните   Како што информираат од Јавното претпријатие за државни патишта, денес се вработени неколку десетици лица, без соодветно образование и без исполнување на законски пропишаните услови на местата на кои што се примени на работа. […]

НОВА БИТКА ВО СИРИЈА: Судир помеѓу американската и турската војска?

  • January 29, 2018
  • Коментари
Американските трупи нема да се повлечат од Манбиџ, стратешки важен град на северот на Сирија, изјави за Си-Ен-Ен командантот н Цетралната команда на вооружените сили на САД Џозеф Вотл Оваа телевизиска мрежа наведува дека американските трупи со тоа ризикуваат да бидат вмешани во воената офанзива на Турција на северот на Сирија, доколку Анкара го задржи […]

ОВА Е РИМ: Свињата која го посрамоти главниот град на Италија

  • January 29, 2018
  • Коментари
Иако Италија е во изборна кампања во очи на парламентарните избори на 4.март, италијанската претстолнина е преплавена со ѓубре, пренесува агенцијата АП Градоначалничката Вирџинија Раџи не учествува во изборната трка, но тоа не им сметаше на нејзините политички противници во текот на кампањата да ја критикуваат поради ѓубрето, односно за фотографија на која се гледа […]
Страница 1 од 612345 » ...Последно »