Day: January 31, 2018

СКОПЈЕ НА ВРВОТ НАЈЗАГАДЕНИ ВО СВЕТОТ: Скопје не мрднува од листата на 10 најзагадени градови во светот

  • January 31, 2018
  • Коментари
Скопје не мрднува од листата на 10 најзагадени градови во светот. Мерките на градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов и СДСМ не носат никаков ефект, а високиот степен на загадување на воздухот го зголеми бројот на пациентите низ болниците кои се жалат на проблеми со дишењето. Алармантна е ситуацијата во главниот град во државата. Иако […]

(Галерија)СТРАШНА СООБРАЌАЈКА КАЈ РАДОВИШ: Повеќе од 15 повредени во карамбол на патот Струмица-Радовиш!

Тешка сообраќајна несреќа на патот Струмица-Радовиш се случи вечерва околу 19:00 часот.Повеќе од 15 повредени.6 Автомобили и едно товарно возило.Сообраќајната несреќа ја предизвикало возилото со марка BMW раскажуваат очевидци.Нема загинати,но има повеќе од 15 повредени.Подолу на фотографиите се дел од возилата кои учествуваа во несреќата – објави локалниот портал Радовиш.мк

АЛБАНИЈА ЗАПОЧНА СО ОБНОВА НА ЦРКВИТЕ: Во Албанија започна обнова и реставрација на православните цркви!

  • January 31, 2018
  • Коментари
Владата на Албанија и Албанската православна црвка почнаа да обновуваат поединечни објекти од византискиот период на југот на земјата, пренесува Ројтерс Истовремено, експертите споменуваат дека голем број на стари албански православни црвки и уметнички дела во нив се руинирани, бидејќи тие објекти со децении се запуштени. Голем број на цркви се наоѓаат на живописни локации, […]

СКАНДАЛОТ НА ШЕЌЕРИНСКА НЕ ЗАПИРА:Спорниот Василевски активист на СДСМ

Не запира скандалот што го објави телевизијата Алфа во емисијата “Несомнено“ во врска со министерката за одбрана Радмила Шекеринска за назначувањето на прв човек на военото разузнавање за кое има сомнеж дека не поседува безбедносен сертифакат. Покрај тоа што е крајно сомнително како полковниот Горан Василевски е назначен на оваа функција уште посомнително покажува како […]

НАСКОРО ЌЕ СЕ ПРЕИМЕНАТ АВТОПАТОТ И АЕРОДРОМОТ: Владата соопшти дека наскоро ќе бидат променети имињата на автопатот и аеродромот

Со одлука на Владата која треба да биде донесена наскоро ќе се изврши преименувањето на скопскиот аеродром и на автопатот, што беше најавено по средбата на премиерот Зоран Заев со неговиот грчки колега Алексис Ципрас во Давос. – Ќе треба да се донесе одлука на Влада и тоа ќе се случи во наредниот период, наскоро, […]

УКРАИНА ОДНОВО ЈА РАЗГОРУВА ВОЈНАТА ВО ДОНБАС: Украинските безбедносни сили завземале село во Доњецк!

Вооружените сили на Украина превземале контрола над селото Новоалександровка, во Попасњанскиот округ, во Луганската област, која се наоѓа во неутралната зона на линијата на разграничување во Донбас, се наведува на сајтот на Министерството за одбрана на Украина „Од 2015. година упориштата на периферијата на село беа во крајните позиции на украинските бранители од една страна […]

(Видео)ПРЕКИН НА ПРЕГОВОРИТЕ ЗА ИМЕТО: Демонстрантите бараат Нимиц да се повлече од преговорите!

Со македонски знамиња и транспаренти со пораки, патриотските здруженија вечерва на протест пред Собранието на Република Македонија побараа оставка од медијаторот на Обединетите нации во спорот за името Метју Нимиц, кој денеска пристигна во Скопје и утре ќе има средби со државниот врв. Учесниците во протестот побара од Нимиц да се повлече од, како што […]

(Видео)НИКОЈ НЕ СМЕЕ ДА ГО ПРОМЕНИ ИМЕТО: Оваа бабичка и нејзините внуци не ви дава право да го менувате името на нејзината земја!

Никој нема право да го промени името на земјата. Име, кое ниту ни е нам дадено како подарок, ниту ние имаме право да го одземеме на следните генерации. Тоа го порача и оваа бабичка:

И КИСЕЛА ВОДА ДОБИВА ПЛАТЕН ПАРКИНГ: Советникот на ГРОМ во град Скопје ја објави одлуката за платен паркинг и во општина Карпош и Кисела Вода!

На денешната четврта седница на советот на град Скопје, донесена е одлука за воведување на зонско паркирање со парична наплата и во општина Карпош   Интересно е да се напомене, дека денес е точно 100 дена од доаѓањето на власт на овие два градоначалници. За 100 дена се што смислија овие двајца градоначалници за скопјани […]

(Видео)СТАВИ ГРАНАТА ВО МИКРОБРАНОВА ПЕЧКА: Луд Русин со уште полуд експеримент – не го правете ова дома!

  • January 31, 2018
  • Коментари
Вакви експерименти не препорачуваме да ги правите дома и на своја рака. Не препорачуваме да ги правите воопшто! Екипата на јутјуб каналот „ВарГонзо“ направи уште еден луд експеримент. На менито беше граната од ВОГ-25 подготвена во микробранова печка. Екипата го преживеа експерментот, а на читателите повторно им напоменуваме на вакви експерименти да не помислуваат.
Страница 1 од 612345 » ...Последно »