Day: February 3, 2018

МАКЕДОНСКИОТ МЕЃУ НАЈСТАРИТЕ ЈАЗИЦИ ВО СВЕТОТ: Македонскиот во 10-те најстари јазици на светот заедно со Хебрејскиот

Еволуцијата на јазиците е слична со биолошката еволуција. Таа се случува секојдневно, постојано. Многу стари јазици кои постоеле, постепено целосно изумреле, а сосем нови се појавиле. Сепак, одредени многу стари јазици, сеуште се говорат и денес, секако во еволуирана и модерна форма. Магазинот TheCultureTrip направи листа со 10 стари јазици, кои сеуште се говорат и […]

НАПИТОК НА БОГОВИТЕ: Лажичка маџун на ден за челично здравје!

  • February 3, 2018
  • Коментари
Маџунот уште наречен гроздов слад, е специјалитет добро познат на нашите предци, како по својот оригинален вкус и арома, така и по благотворното дејство врз човековото здравје. Маџунот се добива со изварување на гроздовиот сок (шира), исцеден од претходно мелено грозје. Приказната за овој природен засладувач е стара колку и грозјето, а во Тиквешијата, според […]

ПОКАЖЕТЕ ХУМАНОСТ СЕГА: Да му помогнеме на малиот Иле!

  • February 3, 2018
  • Коментари
Малиот Иле од Демир Капија има само 8 години, а треба да води тешка борба со болест која за жал се вгездила токму кај него. Во таа битка сме му потребни ние, хуманите граѓани. На Иле му е дијагностицирана малигна неоплазма на рбетен мозок, поради што е неопходна итна операција која чини 15.000 евра. За […]

НАМЕСТО ИЗВИНУВАЊЕ, КРИВИЧНА ПРИЈАВА: Министерството за здравство со кривична пријава против родителот кој обелодени скандал на ГАК!

Откако родители обелоденија дека нивното бебе е загубено и никој не им дава да го видат, се огласи и Министерството за здравство. Од таму велат дека поднесена е пријава за насилно однесување против семејството на родилката. „Министерството за здравство категорично ги отфла информациите пласирани во јавноста дека исчезнало бебе на Клиниката за гинекологија. Министерството ја […]

АМСМ СО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Дождот предизвика прекини и застои на сообраќајот, АМСМ известува каква е состојбата на патиштата

  • February 3, 2018
  • Коментари
АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар […]

(Видео)ОВА Е НОВАТА „А-класа“ НА МЕРЦЕДЕС: Потполно нов автомобил кој речиси и да нема директна поврзаност со претходникот!

  • February 3, 2018
  • Коментари
Новинарите имаа можност да го возат и оценат новиот Мерцедес А-класа кој се планира до крајот на ова лето да влезе во автосалоните ширум светот Новиот и најмал Мерцедес А-класа овој пат е поголем од сите негови претходници за 30мм, со 14мм поширока предница, повеќе простор за рамената, главата и рацете и севкупно поголем волумен […]

ВАНКОВСКА СО ВИСТИНСКОТО ПРАШАЊЕ: „На која дрога си ти?“

Универзитетската професорка Билјана Ванковска жестоко реагира на колумната на Борјан Јовановски објавена во грчкиот дневен весник „Неа Селида“, прашувајќи на која дрога е авторот што во написот насловен „Лет во место“ констатира дека „моќта на националистичката халуциногена дрога ја доведе најголемата етничка заедница во Македонија, етничките Македонци, да се доживее себе си како жртва на […]

(Видео)НАМЕСТО ВО УЧИЛИШТЕ, УЧАТ ВО ЧАЈЏИЛНИЦА: Тешко на тој кој што поверува во „животот“ на Заев и СДС!

  • February 3, 2018
  • Коментари
„Не се учи тука, подобро во старото училиште отколку тука“, вели една ученичка. Ова училиште во Ново Село, Боговиње изгоре пред три месеци поради дотраената инсталација. Од тој ден ништо не е преземено за обновување на училиштето. Наместо во училници, учениците наставата ја следат во џамија, чајџилница или во амбулантата, пренесува ТВ 21. „Не се […]

НИМИЦ: Секогаш добивам добри совети од Ахмети

Медијаторот на Обединетите нации за спорот за името Метју Нимиц  потенцираше оти секогаш добива добри совети од Ахмети. – Разменуваме мислења за тоа како да се реши прашањето. Многу ги почитувам неговите ставови и секогаш добивам добри совети од него. Разговаравме и за тоа дека процесот напредува. Добив и уверување дека тој ќе игра конструктивна […]

МАКЕДОНСКИТЕ ИМИЊА ВО ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА: Ова се македонските топоними во Егејска Македонија, насилно променети од Грчката држава

Егејска Македонија (уште и Приморска или Беломорска Македонија) — дел од регионот Македонија, а денес е во состав на Република Грција. Претставува најголем регион во денешна Република Грција според површина и втор регион според број на население. Грците овој дел го нарекуваат едноставно Македонија (грчки: Μακεδονία), бидејќи сметаат дека тоа е единствениот ентитет кој има […]
Страница 1 од 612345 » ...Последно »