Day: February 4, 2018

СРПСКИТЕ ПОПОВИ КОНТРА ГРЧКИТЕ: „Е па није баш тако браћо Грци“ – им порача српскиот игумен Петар Драгојловиќ на грчките браќа во вера

„Не е баш така браќа Грци“ – им порача српскиот отец Петар Драгојловиќ на своите грчки браќа во Христа, откако на протестите во Атина се појавија и грчки свештени лица и црковни великодостојници, кои го поддржа националистичкиот протест против Македонија     „Епа не е баш така браќа Грци. Со сета почит, не може Македонија […]

ДВЕ ТРЕТИНИ ОД ГРЦИТЕ НЕ СЕ СЛОЖУВААТ СО КОМПРОМИС: Анкета во Грција покажува дека никој не смее да направи „компромис“ за името Македонија!

Повеќе од две третини од Грците се противат на користењето на терминот „Македонија“ во новото име на Р.Македонија, покажува најновата анкета која ја спровел Универзитетот Македонија и Институтот ЕЛИАЕМ (Хеленска фондација за европска и надворешна политика) Конкретно, бројките покажуваат дека 71.5% од испитаници против користење на терминот „Македонија“, 22.5% се сложуваат, а шест проценти од […]

(Видео)ЗЕМЈАТА ПОД СЕРИОЗНА ЗАКАНА: Огромен астероид вечерва ќе помине во близина на нашата планета

  • February 4, 2018
  • Коментари
Астероид поголем од највисоката зградата на земјата ќе прелета во близина на нашата планета со брзина од 122.000 километри на час Вселенската карпа, позната по своето име „2002 АЈ129“, е 1.2 километри широа. Тоа значи дека е погоелма од Бурџ Калифа во Дубаи, највисоката зграда на Земјата која се издига повеќе од половина километар во […]

АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ, ЈУСТИНИЈАН, ГЛИГОРОВ: Груевски меѓу најпознатите Македонци кои оставиле трага во светот!

Бостонскиот Институт составил список од 11.000 личности кои оставиле траг во историјата од просторите на поранешна СФРЈ, меѓу кои се владетели, спортисти, научници. Бостонскиот институт за технологија Масачусетс (МИТ) користел два критериуми за составување на листата. Проектот наречен Пантеон се потпира на територијата на која познатите личности се родени за да бидат врзани за одредена […]

БАШ МУ Е ГАЈЛЕ НА ЗАЕВ ШТО МАКЕДОНИЈА Е ПОД ВОДА: Половина Македонија поплавена, Заев вози мотори во Берово

По поројниот дожд кој синоќа ја зафати цела Македонија, голем број на граѓани останаа без домови. Во поплавите беа уништени нивните куќи, а тие во страв останаа да се снаоѓаат сами, каде ќе преспијат и што можат да спасат од уништените домови. Со големи количини на вода се зафатени 50 куќи во Кичево, излеани реки […]

МАЈКИТЕ ВИНОВНИ ЗА СМРТТА НА НИВНИТЕ БЕБИЊА: Министерот за здравство наместо да превземе оговорност, ги обвини мајките!

  • February 4, 2018
  • Коментари
Министерот за здравство во Владата на СДСМ и Зоран Заев, Венко Филипче денеска излезе со скандалозна изјава во кој ги обвини мајките дека тие во најголема мера биле виновни за смртноста на новороденчињата. -Кога станува збор пак, за смртноста на новороденчињата, сакам да потенцирам дека таа во голема мера е последица на несоодветната грижа на […]

СВЕДОШТВО НА ЗАТВОРЕНИК ОД ИДРИЗОВО: „Досие.мк“ објави аудио снимка од затвореник кој обвинува за корупција кај затворската управа!

  • February 4, 2018
  • Коментари
Порталот „Досие.мк“ објави аудио снимка со затвореник во затворот „Идризово“ кој обвинува за корупција на затворската управа во процесот на спроведување на решенијата на судовите согласно законот за амнестија, кој минатиот месец го изгласа владеачкото мнозинство Како што вели затвореникот, дури и по пристигнато решение, а веќе биле пристигнати околу 100, затворениците не се пуштаат […]

СТАВ НА ПОРАНЕШНИОТ МЕДИЈАТОР РОБИН О`НИЛ: Нимиц разочарува во однос на прашањето за името!

Ставот на Нимиц разочарува во однос на прашањето за името и неговата улога како посредник одговорен пред Обединетите нации!“ – ова го изјави за проектот „ Сита за и околу Македонија“ со Слободан Томиќ, поранешниот медијатор во грчко македонскиот спор Робин О`Нил Амбасадорот О`Нил, дециден: „ Во секој случај, Нимиц се чини дека предлага решенија […]

СРЕДБА СО КОАЛИЦИОНИТЕ ПАРТНЕРИ НА ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ оствари средба со коалиционите партнери

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска ствари средба со коалиционите партнери од коалицијата „За подобра Македонија“, соопштуваат од ВМРО-ДПМНЕ. На средбата, како што се вели во партиското соопштение, се разговарало за актуелната политичка состојба, случаите на политички терор, како и размена на мислења околу актуелните теми врзани со предизвиците на надворешната политика, спорот за името, […]

(Видео)ПОСЛЕДНАТА БИТКА НА ПИЛОТОТ: Објавена снимка од борбата на рускиот пилот со терористите!

  • February 4, 2018
  • Коментари
Терористичката група „Тахрир ел Шам“ на 3.фебруари собори руски воен авион СУ-25 во провинцијата Идлиб во Сирија. Пилотот успеа да се катапултира од авионот, но е убиен за време на борбите со терористите. На видео снимката која ја телевизискиот канал „Дирекција 4“, пилотот на соборениот руски авион СУ-25 се кренал во воздух за да избегне […]
Страница 1 од 712345 » ...Последно »