Day: February 5, 2018

100 ДЕНА ОТРОВ ЗА СКОПЈАНИ: 100 дена скопјани се гушат, а Шилегов мува не го лази!

Скопје секојдневно се гуши во нечист воздух, загаденоста на воздухот се движи неколкукратно над дозволеното. Главниот град подолг период е на врвот на светски најзагадени градови. СДСМ и Шилегов пред изборите ветуваа експресно решавање на проблемот со загадениот воздух. 8 месеци СДСМ ја има централната власт, 100 дена локалната и во сиот овој период немаме […]

Ненадејно почина заменик претседателот на политичката партија ПЕИ

Денес после кратко боледување почина заменик претседателот на Партијата за европска иднина – ПЕИ, Акија Мустафовски. Тој беше познат меѓу членовите на партијата како голем хуманист, борец против режимот и двигател на многу акции и проекти за доброто на сите граѓани, за просперитетна и напредна Република Македонија. ”Во овие мигови на тага премалку се зборовите […]

БАБА ЛАЖЕ, ТРАП НЕ: Коѕијас со шокантни информации – Заев договорил промена на уставното име во Давос, бара тоа јавно да го соопшти пред Македонската јавност!

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас во интервју за „Еуроњуз“ побара од македонската влада јавно да го соопшти договореното сложено име во Давос. Имено, тој е загрижен што Скопје не ја подготвува јавноста за промена на името како што било договорено, додека грчката влада веќе работи на тоа. Имено во Давос било договорено […]

(Видео)ЗАЛОЖНИЧКА ДРАМА ВО КРИВА ПАЛАНКА: Штрајкот пред фабриката „Веибо“ се претвори во заложничка драма – вработените ја затвориле директорката!

  • February 5, 2018
  • Коментари
Вистинска заложничка драма се случува вечерва во фабриката на „Веибо“ во Крива Паланка, информираат луѓе од терен за Република. -Нашиот извор вели дека директорката на „Веибо груп“ Кристина Јакимова заедно со менаџментот во кој има и турски државјани попладнево ја посетила фабриката за да ги земе документите за нејзино затворање. Но, откако влегле во фабриката […]

РАЗРЕШЕНИ ДВАЈЦА ДИРЕКТОРИ НА КЛИНИКА: Клиниките за детска хирургија и уво, нос и грло добија нови директори

  • February 5, 2018
  • Коментари
Разрешени се директорите на две скопски клиники. Од Клиниката за уво, нос и грло е сменета Габриела Копачева Барсова, а на нејзино место е назначен Јане Нетков, кој во време на министерувањето на Арбен Таравари беше назначен, па веднаш потоа сменет со образложение дека настанал превид. Од директорската функција на Клиниката за детска хирургија е […]

ПУКАНО ВРЗ МИСИЈАТА НА ОБСЕ: Украинската армија пукала кон беспилотно летало на набљудувачката мисија на ОБСЕ во Донбас

Специјалната набљудувачка мисија на ОБСЕ на истокот на Украина забележала дека е пукано на нејзиното беспилотно летало од подрачје на складишта за тешко вооружување на вооружените сили на Украина, се наведува во дневниот извештај на организацијата „Во правец на беспилотното летало на специјалната набљудувачка мисија отворен е оган од малокалибарско оружје. Трети фебруари, кога мини-дронот […]

АЕРОДРОМЦИ ГНЕВНИ НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ: „Господ да ни е на помош со вакви деликвенти“

Дебаклот на МЗТ Аеродром во Гевгелија дополнително ги разлути аеродромци кои со месеци предупредуваат за катастрофалната состојба во која се наоѓа клубот,  и негрижата која за него ја имаат актуелниот градоначалник   На социјалните мрежи тие објавија и дел од „стручниот штаб“ на клубот со коментар. „Првата виолина на Златко #Марин, по дебаклот во Гевгелија […]

НОВИОТ „АТЛАС ТИТАН ОПЕРАТОР“: Пиштол дизајниран за тактичка употреб и самоодбрана!

  • February 5, 2018
  • Коментари
Американската компанија базирана во сојузната држава Вермонт „Атлас Ганворкс“ ја проширува гамата на производи со новиот „Титан Оператр“ пиштол Дизјаниран како службен и пиштол за самоодбрана, Титан Оператор е со калибар од 9мм. Финишот е ист како стандардниот 2011 Титан, но со помалку способност за да се задоволат потребите на користниците од службите. Истиот има […]

(Видео)РАКЕТА СО 800 КИЛОТОНИ МОЌНОСТ ТЕСТИРАНА ВО РУСИЈА: Топол-М прелета речиси 11.000 километри на тестот во Русија!

  • February 5, 2018
  • Коментари
Интерконтиненталниот балистички проектил, Топол-М беше лансиран од лансирната рампа Плесетск, по што прелета преку целата територија на Русија и успешно погоди мета над Камчатка, соопштуваат од Руското министерство за одбрана „Целта на лансирањето беше да се потврди стабилноста на летот и техничките перформанс за вако вид на интерконтинентални балистички ракети“, се вели во изјава публикувана […]

(Видео)ХАОС ВО ФИЛАДЕЛФИЈА: Запалени продавници, уништени автомобили, пукање и експлозии!

  • February 5, 2018
  • Коментари
Експлозија од непознат извор се случила вечерва во Филаделфија, а неколку луѓе се повредени во уличното насилство кое еруптирало за време на славењето на победата на „Филаделфија Иглс“ над „Њу Ингланд Патриотс“ во Супербоул купот Славењето на историската победа во купот била причина за хаосот кој се случил во неделата навечер, откако хулиганите кои ја […]
Страница 1 од 712345 » ...Последно »