Day: February 10, 2018

ТЕШКА СООБРАЌАЈКА КАЈ ДЕМИР КАПИЈА: Тешко повредена пратеничка на СДСМ и градоначалникот на општина Валандово?

Едно лице е потешко повредено, а едно се здобило со полесни повреди во сообраќајка, што се случи вечерва во клисурата кај Демир Капија. Од Автомотосојузот на Македонија информираат дека сообраќајот на патниот правец Демир Капија – Неготино е во прекин за сите возила во двата правци. Во моментов се врши увид на местото на несреќата. […]

ЗАЕВ ПОВЕЌЕ НЕ САКА ДА РАЗГОВАРА СО ГЕРОСКИ: Бранко Героски го предупреди Заев да пази „со кого сади краставици“ оти криви ќе му пораснеле

Бранко Героски, во својата колумна објавена во „Плусинфо“.мк му се обраќа на Зоран Заев алудирајќи на односот на власта кон медиумите и новинарите советувајќи го дека треба да размисли со „кого сади краставици“. „Послушај го ти советот на едно „старо дртало“ со „Алцхајмер“ и размисли добро со кого садиш краставици. Оти, ја знаеш народната – […]

СТРАЖА ВО МОМЕНТОВ: Завеани возила, блокиран сообраќај, сеуште нема екипи на „Македонија пат“

Поради врнежите од снег сообраќајот кај превојот Стража во текот на целиот ден се одвиваше со потешкотии. На социјалните мрежи граѓаните кои се затекнале на лице место споделуваат фотографии од кои може да се забележи колона од возила. Од АМСМ инфомираат дека е воведена забрана за движење на тешки товарни возила на планинските премини Стража […]

(Видео)МИКРО ХИДРОЦЕНТРАЛА: Белгиската компанија „Турбулент“ произведе микро хидроцентрали кои можете и сами да ги инсталирате

Белгиската компанија „Турбулент“ произведе мала турбина која може да се користи за децентрализирано производство на електрична енергија за сопствени потреби, или за потребите на помали села или населби Технологијата може да снабди до 60 домаќинства со електрична енергија, а за да почне да произведува струја потребен и е било каков воден тек (река, брзак, водопад). […]

НОВА ВЕРЗИЈА НА НАЈУСПЕШНИОТ „БУЛПАП“: Стејр АУГ со нова везија – Стејр АУГ А3 М1

  • February 10, 2018
  • Коментари
Една од најпознатите „булпап“ автоматски пушки АУГ (AUG значи Armee-Universal-Gewehr или во буквален превод „Армиска универзална пушка“), а истата се користи во најмалку 12 држави. AUG изобилува со последните пронајдоци во полимерната наука, одлична ергономија во платформа која вклучува револуционерни способности како селектор на режим на пукање во орозот, како и интегрална оптика. Најновата верзија […]

КРАЈ НА ЕДНА ЕРА: Најпопуларниот пиштол на „Браунинг“ прекинува со производство

  • February 10, 2018
  • Коментари
Сите добри работи имаат и свој крај. Посета на официјалниот сајт на „Браунинг“ тоа и го потврдува, за жал, легендарниот пиштол на Браунин „Browning Hi-Power“ веќе нема да се произведува Пиштолот е еден од најдобрите дизајни на Џон Мојсес Браунинг. Иако сеуште можете да го најдете во некои продавници, истиот веќе нема да се произведува […]

ЛАНЧИЈА НАЈАВИ ВРАЌАЊЕ НА ЅВЕРОТ: Почнува производството на новата „Ланчија Стратос“

  • February 10, 2018
  • Коментари
Италијанската компанија за автомобили „Манифатура Аутомобили Торино“ најави дека влегува во производствто на новата „Ланчија Стратос“ од која ќе бидат направени околу 25 примероци. Достапни ќе бидат три различни верзии. Ќе биде достапна во ГТ верзија, спортска верзија и Сафари рели спек „Мануфатура Аутомобили Торино“, која го произведе прототипот на новиот Стратос во 2010 – […]

ДРАМА НА ПОПОВА ШАПКА: Двајца Французи се изгубиле, полицијата ги пронашла премрзнати

  • February 10, 2018
  • Коментари
Во тетовската полиција денеска околу 15 часот е пријавено дека двајца француски државјани, волонтери во Центарот за интеркултурен дијалог од Куманово залутале и се изгубиле на падините на Попова Шапка. Полициски службеници започнале со координирани активности за нивно лоцирање, пронаоѓање и извлекување од силната снежна бура. Некаде околу 17 часот и 50 минути, тие се […]

ИЗРАЕЛСКИОТ АВИОН ГО ПОГОДИЛА СИРИСКА РАКЕТА: Регионот пред нова спирала на насилство, Путин го повика Нетанјаху да се смири!

  • February 10, 2018
  • Коментари
Израелскиот авион Ф-16, кој денес се сруши на северот на Израел, бил погоден од сириска противавионса ракета, јавува Ројтерс, повикувајќи се на неименуван израелски претставник Израелската војска соопшти дека претходно денес соборила ирански дрон кој влегол во земјата, и дека гаѓала ирански цели во Сирија кои го лансирале. Во соопштението на израелсакта војска се наведува […]

НЕ ВО НАТО, НЕ ВО ЕУ: Најновата емисија на Миленко Неделковски

„Не во ЕУ, не во НАТО“ е насловот на најновата епизода од „Миленко Неделковски Шоу“, во која преку примери од низа на држави членки на овие две организации новинарот Неделковски ќе се обиде да ја долови другата страна на паричката   Погледнете ја целата емисија на Миленко Неделковски.
Страница 1 од 612345 » ...Последно »