Day: February 13, 2018

КОЈ ПРАЗНИК ГО СЛАВИ ОВА МОМЧЕ: Св.Валентин или Св.Трифун – хит видео на социјалните мрежи кое ќе ве насмее до солзи

 • February 13, 2018
 • Коментари
Во последните неколку години секој 14 февруари има расправи за тоа кој празник треба да се слави. Некои не го даваат Свети Трифун, на други не им пречи Свети Валентин, а трети пак го прославуваат денот на вљубените со добро вино, а најмногу профитираат умешните трговци кои за овој ден имаат полни раце работа. А […]

МАКЕДОНИЈА ПОД СНЕГ: Западна Македонија под снег, погледнете ги фотографиите и снимките

Во Маврово до 16 часот е формирана снежна покривка од 55 сантиметри, информира УХРМ. Во Пожаране е формирана снежна покривка од 37 сантиметри, во Лазарополе од 25, во Тетово од 8, а во Берово од 5 сантиметри.   Времето до крајот на денот ќе биде облачно, во западните делови со повремени врнежи од снег, по […]

СТАРО-НОВ ДИРЕКТОР НА МРТВ: Марјан Цветковски останува директор на МРТВ

 • February 13, 2018
 • Коментари
Програмскиот совет на Македонската радио-телевизија на одржаната седница за нов извршен директор повторно го избра Марјан Цветковски, а за негов заменик Харун Ибраими. На Цветковски мандатот му истекуваше во март годинава, но пред да се случи тоа програмскиот совет повторно го избра за директор. Цветковски не се прослави како директор на јавниот сервис, со оглед […]

ОВАА СНИМКА ОД ГЛОГОВАЦ СЕ СПОДЕЛУВА НА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ: Двајцата легендарни актери кои прерано починаа во иста снимка

 • February 13, 2018
 • Коментари
Прераната смрт на големиот актер Небојша Глоговац во 49. година по тешката болест предизвика тага во целиот регион Неговите колеги занемеа од болка, се опростуваа не само од актерот, туку и од голем човек, со големо срце и душа. На социјалните мрежи се споделува снимка на која се заедно Глоговац и Маринко Маџгаљ, кој почина […]

КАКО ЈА ОТКРИВ ДЕВОЈКА МИ ДЕКА МЕ ИЗНЕВЕРУВА: Македонец сведочи за неверството на својата девојка

 • February 13, 2018
 • Коментари
Еден мој пријател од детството, кој воедно ми беше и најдобар пријател, учеше медицина и стана најдобар гинеколог во градот во кој живеам. Девојка ми со која се забавувам повеќе од една година, почувствува некој проблем, и се јавија болки во текот на односот. Ми рече дека не е ништо страшно, била настината   Девојка ми […]

СООБРАЌАЈОТ ПАРАЛИЗИРАН ВО ПОЛОВИНА МАКЕДОНИЈА: Патишта во Македонија завеани- еве каде има забрана за возила

Врнежите од снег предизвикаа проблеми во одвивањето на сообраќајот на повеќе патни правци низ државата. Поради лавина од камења и снег целосно беше во прекин патот Маврово-Дебар, а вечерва според информацијата од Авто мото сојузот на Македонија, сообраќајот се одвива по една коловозна лента. Забрана за патнички возила е воведена на планинскиот превој Ѓавато, а […]

АМЕРИКАНСКИТЕ СИЛИ ОБЈАВИЈА СНИМКА ОД НАПАДОТ: Уништен тенк на сириската војска и убиени 100 сириски војници

 • February 13, 2018
 • Коментари
Американската војска објави снимка на која е забележан нападот на провладините сили во Сирија во провинцијата Дејр ел Зор, објави каналот „Директорат 4“ На снимката се гледа уништувањето на тенкот Т-72, како и ударот на артилериското оружје и единицата која се наоѓа околу истата. Американците оваа акција ја објаснија како „самоодбрана“ од нападите на одредите […]

ДЕТАЛИ ЗА СООБРАЌАЈКАТА КАЈ ГИНОВЦЕ: Две лица повредени во тешка сообраќајка кај Гиновце

 • February 13, 2018
 • Коментари
Две лица се повредени во сообраќајката што се случи вечерва во 18:20 часот на магистралниот пат Куманово -Крива Паланка пред селото Гиновце. Сообраќајката се случила при судир меѓу моторно возило БМВ со кумановски таблички и трактор. Повредените се наоѓале во тракторот и со возило на Итната медицинска помош се пренесени во Здравствениот дом во Крива […]

КАЛИНА ВОДЕЛА И СВОЈ ДНЕВНИК: Последниот запис го направила неколку дена пред трагедијата кога ја освоила Клепа

 • February 13, 2018
 • Коментари
Трагедија ја потресе Македонија, откако во саботата двајца млади планинари трагично ги загубија своите животи искачувајќи го врвот Кајмакчалан од грчка страна   Тие во текот на саботата, со поголема група планинари тргнале да го освојуваат врвот, но поради извонредно лошите временски услови (силен ветер од 150 километри на час и температура од минус 27 […]

(Видео)СНЕГОТ ГИ ЗАТРУПА АВТОПАТИШТАТА: Врнежите од снег повторно ги изненадија надлежните, сообраќајот парализиран низ половина Македонија

 • February 13, 2018
 • Коментари
Денешните врнежи од снег го отежнаа сообраќајот на повеќе патни правци во државата. Како што може да се види од фотографиите објавени на социјалните мрежи, но и од извештаите на АМСМ, голем дел од патиштата не се исчистени и поради тоа има воведено забрана за движење на камиони, автобуси и автомобили. Според најновите информации од […]
Страница 1 од 812345 » ...Последно »