Day: February 14, 2018

(Видео)ПРИЧИНА ПЛУС ДА СЛУШАТЕ КЛАСИЧНА МУЗИКА: Бујната Катја Буниатишвили ќе ви ја разбуди желбата за класична музика!

30-годишната светска пијанистка Катја Буниатишвили од Грузија, е популарна по своето музицирање, но и по нејзините бујни гради. Кога таа ќе седне на столчето од пијаното тешко е човек да се фокусира на класиката од Шуман. Погледнете и зошто:

ЕВН ТРЕБА ДА ОДГОВАРА: Ниту ЕВН работи согласно закон, ниту пак има оправдување за високите сметки за граѓаните!

ЕВН не ја врши својата работа онака како што со закон им е пропишано, и согласно интересите на нивните корисници. Постојано некаде нема елекетрична енерегија, пред се заради дефект кој ЕВН не го решава, а никој не чул дека ЕВН поради тоа некому надоместила штета, намалиле сметка или барем јавно се извиниле. Можат во ЕВН […]

МИЦКОСКИ ВО КАЛ ДО КОЛЕНА ЗАЕДНО СО РАБОТНИЦИТЕ ОД РЕК: Додека Заев се гади од земјоделците, Мицкоски барабар со рударите во РЕК

Премиерот Зоран Заев, денешниот ден го помина во Тиквешијата, каде што заедно со своите најблиски соработници претстојуваше по повод верскиот празник ,,св. Трифун“. Меѓу другото, тој влезе во нивите да закрои лозово гранче. Но, еден интересен детал не остана незабележан од јавноста, а тоа е црвениот килим послан преку дрвените палети, кои беа наредени една […]

СЕ РАЃА НОВА ПОЛИТИЧКА ПАРТИЈА: Екс-пратеничката на СДС Солза Грчева ќе ја основа својата партија на 24 фебруари

Екс-пратеничката на СДС Солза Грчева ги собрала потребните потписи за формирање на политичка партија, а на својот ФБ профил ги повика сите симпатизери и основачи да присуствуваат на основачкото собрание на партијата   Како што пишува Грчева, партијата ќе го носи името „ГЛАС за Македонија“, а основачкото собрание ќе се одржи на 24 фебруари во […]

ПРОВЕРЕТЕ КАЈ ЛЕКАР: Ако косата ви обелува, проверете го срцето на лекар!

  • February 14, 2018
  • Коментари
Кога ќе ги откриете првите седи влакна во вашата коса, веројатно првата мисла која ви доаѓа на памет е дека сте остареле. Вистината е дека седите влакна имаат врска со стареењето, но стареењето на меланоцитот во фоликулите на вашата коса Тоа се исти ќелии кои произведуваат и пигмент во вашата кожа, појаснува дерматологот Мелиса Пиланг. […]

БУГАРСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ДОАЃА СО ПОПОВИ ВО МАКЕДОНИЈА: Двајца владици на БПЦ ќе го придружуваат бугарскиот претседател Радев при посетата на Македонија

Бугарскиот прeтседател Румен Рaдев в петок доаѓа во официјална посета на Македонија во придружба на двајца митрополити на Бугарската православна црква – Светозагорскиот митрополит Кипријан, претседател на Синодската архиерејска комисија за преговори со Македонската православна црква и Пловдискиот митрополит Николај. Комисијата за преговори со Македонската православна црква беше формирана веднаш откако Синодот на Бугрската православна […]

СКОПЈАНКА КОЈА ГО ЖИВЕЕ СВОЈОТ СОН ВО ДУБАИ: Драгана ужива во богатството на Дубаи и се забавува

Дефинитивно скопјанката Драгана Спасовска го живее својот сон во Дубаи. Оваа атрактивна девојка веќе неколку години живее во една од најбогатите земји во светот и по се изгледа навистина ужива во нејзините убавини. Секогаш скоцкана од глава до пети во модни парчиња на познатите дизајнери, Драгана предизвикува воздишки не само кај мажите, туку и кај […]

ЦРНА МАГИЈА И КАКО ДА СЕ ОСЛОБОДИТЕ: Руски методи против уроци и црна магија!

  • February 14, 2018
  • Коментари
Црна магија или на латински: Мagia Malefica спаѓа под облик на магија чија задача е да нанесе несреќа, тага, голем губиток (здравствени, финансиски или дури и сакани личности или членови на семејството) па дури и убиство на оној кон кого е насочена магијата. Терминот „Магија“ потекнува од персиското свештенство кое со помош на религиски обреди […]

(Видео)НОВ ИНЦИДЕНТ ПОМЕЃУ СИРИЈА И ИЗРАЕЛ: Сириските ПВО избркале Израелски шпионски авион од воздушниот простор на земјата

  • February 14, 2018
  • Коментари
Сириската противвоздушна одбрана го избркала израелскиот извидувачки авион од воздушниот простор на земјата, откако авионот бил забележан на небото над Кунејтра, јавува агенцијата САНА „Сириските ПВО се спротивставија на израелскиот извидувачки авион на небото над градот Кунејтра и го натера да го напушти сирискиот воздушен простор“, соопшти агенцијата. Израелската страна не го коментираше инцидентот. Минатата […]

БУЈАР ОСМАНИ НЕ ПРОГЛАСИ ЗА НЕСПОСОБНИ: Ако не беше САД, Македонија немаше да постигне ништо – Американците се заслужни за се!

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи ги прогласи Соединети Американски Држави за заслужни за сè што Република Македонија успеала да постигне како независна држава – пренесе порталот „Експрес.мк“ „Речиси и да не постои некој позначаен политички или државен успех во Република Македонија што не е постигнат со искрена и несебична помош на САД“, изјави Османи […]
Страница 1 од 612345 » ...Последно »